Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem láthatom így a...

Miért nem láthatom így a csillagokat és a tejútrendszert?

Figyelt kérdés

Az indexen megjelent egy cikk, hogy valójában milyen látványt nyújt az éjszakai égbolt, ha nincs a közelben fényszennyezés.

A Börzsöny közelében élek, egy kisebb faluban, kb. 1200 fős lakosú településen. A levegő nagyon tiszta, szmog szinte nincs is (az időkép adatai szerint is), fényszennyezés szinte alig. Közvilágítás van, ami annyit jelent, hogy van egy-két lámpa, amely halványan bevilágítja az utat és ennyi. Ennek ellenére a csillagos eget ugyanúgy látom, mint Budapesten.

Ha a faluból elvonulok az erdők irányába, jó messze a közvilágítástól, akkor sem látszik ilyennek.

Ez miért van? Mikor a levegő tiszta, fényszennyezés meg alig van?


2013. febr. 4. 13:42
 1/6 A kérdező kommentje:

Elfelejtettem belinkelni a cikket:

[link]

2013. febr. 4. 13:46
 2/6 anonim ***** válasza:

A linkelt video valójában asztofotók sorozata, és ezt nem is tagadja sem a magyar, sem az eredeti cikk. Ez pedig azt jelenti, hogy az expozíciós idők úgy vannak beállítva, hogy a legjobb látványt nyújtsa a kép. De ettől még pl. a Tejútrendszer nem látható ilyen részletességgel szabad szemmel. (Ezt a cikk sem állítja, csak annyit, hogy fényszennyezés nélkül többet láthatunk.)


Én egyszer valahol a somogyi erdőkben néztem fel éjjel az égre, és kb. le is petéztem, mert ott tényleg tele volt az ég csillagokkal, de olyan szinten, hogy percekig tátott szájjal álltam. Sem előtte, sem azóta nem láttam olyat. De a Tejút ott sem volt ilyen részletgazdag, mint a filmen.

2013. febr. 4. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A fényszennyezés már csak ilyen... azért is hívják szennyezésnek. A légköt egyes rétegeiről visszaverődő fényeket már nem látod olyan élesnek, mint a városban, de akár 100km-ekről is meg van az a hatása pont a visszaverődő szórt fénynek, hogy elhalványítja a távoli gyenge fényerejű dolgokat. Ezért is teszik az obszervatóriumok a nagyobb lakott területektől akár több száz km-re.Pl. Atacama sivatag Chile.

Börzsöny az egyrészt nagyon közel van Bp-hez, na meg ott van Vác, és az egész Dunapart is ami bőven ellátja z égboltot szórt fénnyel.

2013. febr. 4. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Hogy a csudába gondolod hogy egy falu fölött nincs szmog?Hogy gondolod hogy a légáramlat nem viszi széjjel?
2013. febr. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 poet1 ***** válasza:
0%
a Tejútrendszert elvileg a Nyilas csképben láthatod
2013. febr. 4. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Poet1, a Tejút nem azonos a Tejútrendszer középpontjával. :)
2013. febr. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!