Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a referenciaelektró...

Mit jelent a referenciaelektród és a c (ox) és c (red) a Nernst-egyenletben? (folyt. Lent)

Figyelt kérdés

Ezt találtam Nernst-egyenletre:

E(mért) = (E(0) − E(ref)) + R·T/(z·F) ln[c(ox)/c(red)]


A c(ox)-ra és c(red)-ra azt írják, hogy az oxidált és redukált forma koncentrációja. Ez mit jelent?


2013. febr. 5. 14:48
 1/4 anonim ***** válasza:

A Nernst egyenlet:


ε = εº + RT/zF ln[ox]/[red]


Az ox a nagyobb, a red a kisebb oxidációs állapotú forma.

Például Fe3+/Fe2+ redox rendszerben az elektród potenciálja:


Fe3+ + e- = Fe2+ (töltésszám változás z=1)

ε = εº + RT/F ln[Fe3+]/[Fe2+]


Mivel egy elektród potenciálja önmagában sohasem mérhető, önkényesen kellett választanunk egy viszonyítási alapot (referencia elektródot), amely a standard hidrogén elektród (SHE) lett, melynek értékét ugyancsak önkényesen zérusnak választottuk:


εº(SHE) ≡ 0,00 V (p=101 kPa, T=298 K, [H+]=1M)


Két elektród potenciáljának különbsége így már mérhető lesz az önkényesen felállított skála alapján:


E = ε - εº(SHE)

E = εº + RT/F ln[Fe3+]/[Fe2+] - εº(SHE)


Amennyiben [Fe3+] = [Fe2+], akkor a második tag zérus (ln1=0) - ezt találod meg táblázatokban (standard redox potenciál alatt):


Eº = εº

Eº(Fe3+/Fe2+) = 0,77 V


Megjegyzés #1: Eº(Fe3+/Fe2+) kifejezést néha csak egyszerűen εº(Fe3+/Fe2+) kifejezéssel helyettesítik.


Megjegyzés #2: gázelektródok esetében az elemi állapotú gáz nyomása (fugacitása) egységnyi, így például hidrogén elektródra:


ε = εº(SHE) + RT/F ln[H+]


Megjegyzés #3: fémelektródokra a red forma a szilárd fém, aminek koncentrációja (aktivitása) állandó, így önkényesen egységnyinek tekintjük, vagyis [red]≡1, például cink elektródra:


ε = εº + RT/2F ln[Zn2+]


Remélem nem voltam túl bonyolult...

Ómen (P. Box) - imádom ezt a számot :).

2013. febr. 6. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Megjegyzés#4: viszonyító (referencia) elektródként gyakran használatos az Ag/AgCl és kalomel elektród.
2013. febr. 6. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Óh, nagyon szépen köszönöm a bőséges választ! :)
2013. febr. 7. 15:54
 4/4 anonim ***** válasza:

Bocsánat, elfelejtettem megjelölni a nagyszerű forrást, amiből táplálkoztam:


Dr. Prof. Liszi János: Fizikai kémia, Veszprém, 1993.


Sajnos már nem él, de fizikai kémiában nemzetközi elismertséggel bíró nagyszerű tudós volt - tanítóm és vizsgáztatóm egyben - emlékét örökké őrzöm...

2013. febr. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!