Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van valahol egy lista a 10...

Van valahol egy lista a 10 legfontosabb tudományos cikkről?

Figyelt kérdés

2013. febr. 7. 23:05
 1/7 anonim ***** válasza:
Ilyen nincs, maximum szubjektív véleményközlő, illetve igénytelen bulvárcikk szintjén. A tudományokat már több száz éve nem lehet egyszerre átlátni, nemhogy a jelentőségük alapján ragsorolni az egyes eredményeket.
2013. febr. 7. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hogyan méred egy cikk jelentőségét? Ez elég nehezen megválaszolható kérdés, mivel a fontosság maga sem obbjektív. Egy tudományos eredmény nagysága talán azzal közelíthető meg, hogy hány további tudományos eredmény származik a felhasználásából. Tehát a citációk számát érdemes megnézni. Ez nem túlzottan egyszerű. Találtam egy viszonylag régi, 199o-es cikket, amiben benne van a 1oo legtöbbet hivatkozott cikk.

[link]


Az alábbi cikkben Lowry publikációjáról állítják, hogy a legttöbbet citált tudományos közlemény. Megnéztem, és valóban sok, 3o1 ezer hivatkozása van. :-D (az 199o-es cikkben mégcsak 18o ezernél járt :-)

[link]


Tehát úgy tűnik, hogy a legnagyobb jelentőségű publikáció arról szól, hogy hogyan lehet a Folin reagenssel fehérjék koncentrációját megmérni... nem erre számítottál mi? :-D

2013. febr. 8. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A probléma még ennél is kicsit bonyolultabb. Tudományos kutatásokhoz néha nagyon sok pénz kell. Akik adják, többnyire egyáltalán nem értenek hozzá. Ezért gyakori, hogy egyes cikkeket az ismeretségi körből sokszor és sokan hivatkoznak, hogy az illető kellő pénzt kapjon a kutatásaihoz. Ez nem feltétlenül pejoratív, a pénzek megszerzése időnként rendkívül nehéz.

Tehát a hivatkozásokat is elemezni kell. De ráadásul az egyes tudományágakat nem egyforma erővel és mennyiséggel művelik. Lehetséges egy világra szóló felfedezés, amelyet azért hivatkoznak kevesen, mert a területtel kevesen foglalkoznak. Jó mérőszám lehet még, hogy az illető munkásságát hányan ismerik a határterületekről is.

De abszolút lista nem is létezhet.

2013. febr. 8. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
persze hogy nem létezhet, de szerintem egy-egy tudományterület nagy szakértőjének a listája mérvadó lehet. Esetleg több szakember által összeállított.
2013. febr. 8. 10:40
 5/7 anonim ***** válasza:

Továbbá sok hivatkozás csak egyszerűen megemlíti a másik cikket, "ha te nem hivatkozol az ővékre, akkor ők sem fognak a tiedre" alapon. Tudományterülettől függően változik, hogy hány hivatkozás van, amely tényleg felhasználja az eredményt, és nem csak udvariaskodik.


A gyakorlati felhasználást kellene mérni.

2013. febr. 8. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Esetleg meg lehet nézni, hogy kik kaptak Nobel díjat. Abban leírják, hogy milyen felfedezésért kapták, abból meg ki lehet keresni az eredeti publikációt.
2013. febr. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Ezért gyakori, hogy egyes cikkeket az ismeretségi körből sokszor és sokan hivatkoznak, hogy az illető kellő pénzt kapjon a kutatásaihoz."

A saját citációk száma többnyire elhanyagolhatóan kevés a függetlenekhez képest. Ennek nyilván az az oka, hogy nem fogsz se te se a barátaid összesen ezer cikket írni. Az önhivatkozások ott számítanak, ahol a citációk a tízes nagyságrendbe esnek. Ilyenkor a önhivatkozások a teljes hivatkozások 3o-5o%-át is kitehetik.


" Lehetséges egy világra szóló felfedezés, amelyet azért hivatkoznak kevesen, mert a területtel kevesen foglalkoznak."

Hogy lehet egy felfedezés világraszóló, ha azzal kevesen foglalkoznak? Egy felfedezés fontosságát mindig csak a környezethez viszonyítva lehet értelmezni. Egyszerűen nincs mód olyan területen világraszóló felfedezést tenni, amit senki, vagy csak nagyon kevesen művelnek. Az lehet, hogy egy ilyen területről aztán lesz egy hatalmas eredmény, de ez aztán magára vonja a kutatótársadalom figyelmét, és a kutatások súlypontja áthelyeződik, de ennek az eredménye megintcsak az, hogy az újonnan csatlakozó csoportok pulikációi hivatkozni fognak az eredeti közleményre.


"Jó mérőszám lehet még, hogy az illető munkásságát hányan ismerik a határterületekről is. "

Jól hangzik, de ezt hogy méred? És itt meg a média, a tudományos ismeretterjesztés játszik be. Nyilván Győzikét is többen ismerik, mint pl. Komlósi Jucit, de senkinek sem jut eszébe eszerint osztályozni a kvalitásokat.


"Továbbá sok hivatkozás csak egyszerűen megemlíti a másik cikket, "ha te nem hivatkozol az ővékre, akkor ők sem fognak a tiedre" alapon."

Hosszútávon ennek nincs jelentősége. Az előfordulhat, hogy közel egy időben két csoport jut hasonló eredményre, és valamiért a második csoportra fognak hivatkozni. De itt megintcsak nem számít, mert maga az eredmény a lényeg, hogy arra mennyien hivatkoztak, a felfedező csak másoglagos. (ez max. a mellőzőtt felfedezőt bánthatja.)


"A gyakorlati felhasználást kellene mérni."

Jól hangzik, és mégis valami ötlet, hogy ezt hogyan lehetne megvalósítani?


"Esetleg meg lehet nézni, hogy kik kaptak Nobel díjat. Abban leírják, hogy milyen felfedezésért kapták, abból meg ki lehet keresni az eredeti publikációt."

Ez végülis nem rossz elképzelés. Ezt meg lehet nézni. Eleve csak Nobel díjas ötletből lehet bekerülni a 1o-es listára, és azon belül a hivatkozások száma dönt.

2013. febr. 8. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!