Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány százalékos megvilágítotts...

Hány százalékos megvilágítottságtól számít teliholdnak a Hold?

Figyelt kérdés
2009. szept. 5. 15:58
 1/4 dellfil ***** válasza:
100%

A Nap a Holdnak mindig megvilágítja az egyik félgömbjét. Ez midig a Hold felületének kb. az 50%-a. Az, hogy a Fölről mennyit látunk éppen ebből a (Nap által!) megvilágított részből, adja a "holdfázisokat".

[link]

Ezek szerint a telihold csak egy pillanatig tart csillagászati szempontból, addig, amíg a teljes megvilágított részét látjuk a Holdnak.

Szerintem viszont ha 95%-nál többet láthatunk a megvilágított felületből nekünk laikusoknak simán telihold van. (a 95% egy "has" szám! lehetne 92% vagy 98% is!)

2009. szept. 5. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
91%
Én is gondolkodtam már azon, hogy elvileg sosem látunk teliholdat, mert amikor pontosan a megvilágított felét látnánk, akkor a Föld eltakarja a Napot, tehát napfogyatkozás van, és akkor azért nincs telihold. Más esetekben pedig a Nap-Hold és a Föld-Hold "egyenes" (Naptól a Holdhoz illetve a Földtől a Holdhoz húzott egyenes) mindig szögben áll. Tehát a telihold nyilván csak megközelítőleg telihold. De ez nyilván a gyakorlatban el van hanyagolva. Hogy hány százaléktól, telihold a telihold, nem tudom, csak gondolom, hogy a hónap azon éjszakája, amikor a telihold-állapotot leginkább megközelíti.
2009. szept. 5. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, bocsi, elírtam, nem napfogyatkozást, hanem holdfogyatkozás.
2009. szept. 5. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dellfil ***** válasza:
100%

Az előzőnek.

A Föld a Nap körül keringése egy síkon megy végbe. Ezt nevezik a csillagászok ekliptikának. Viszont a Hold Földkörüli keringésének sikja nem esik egybe az ekliptika síkjával, hanem azzal 5 fokos szöget zár be. Tehát ezért láthatunk időnként teliholdat, és nem minden újhold takarja ki a Napot. A Holdfogyakozásokhoz, és a Napfogyatkozásokhoz is az kell, hogy a Hold az adott időben az ekliptika síjában legyen. Ha "alatta" vagy "felette" van, vagy a Föld árnyékkúpján kívűl van, vagy az ő ányékkúpja nem érinti a Földet.

2009. szept. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!