Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van minden radioaktív...

Miért van minden radioaktív anyagnak felezési ideje?

Figyelt kérdés
Mármint szerintem az teljességgel logikátlan hogy ha pl 500 év egy anyag felezési ideje akkor először a felére majd a negyedére, nyolcadára, tizenhatodára... csökken a radioaktív atomok száma. Miért mindig csak a fele bomlik el a radioaktív anyagnak?

2013. febr. 9. 17:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem csak a fele bomlik el, elbomlik az egész. Viszont azt már kevésbé tudjuk mérni. Minél erősebb a sugárzás, annál jobban mérhető.


Ergo ha azt várjuk, hogy mikor tűnik el teljesen, azt nem tudjuk megállapítani. Viszont a teljesen tiszta radioaktív anyag x sugárzása erős. Megvárjuk (vagyis, pontosabban kimérjük, mert urán esetében esélyünk sincs megvárni) míg a sugárzás csökken - leírjuk az eltelt időt. Ha rövid a felezési ideje, akkor valóban megtörténhet az intenzitás felére csökkenése, és megvan a felezési idő.


De amúgy meg fedi is a valóságot, hiszen először valóban a felére, aztán annak a felére, és annak a felére... csökken a sugárzó atomok mennyisége.


Elvégre te is fogsz egy kenyeret, megeszed a felét, aztán annak a felét, és így tovább, egy végtelen soron keresztül, míg elfogy a kenyered. :)

2013. febr. 9. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Azt hiszem nem teljesen erre gondoltam. Ha x idő alatt a darab atom bomlik el akkor a következő x idő alatt miért csak a/2? db?
2013. febr. 9. 18:08
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A válasz egyszerű, de kicsit talán nehéz "elfogadni" :)


Szóval a lényeg, hogy egy atom elbomlása teljesen független annak a korától, ez egyszerűen egy véletlen bekövetkező folyamat, aminek van valamilyen valószínűsége.


Ha van egy darab radioaktív atomod, akkor tudod, hogy az ennyi meg ennyi valószínűséggel fog elbomlani, de ez önmagában még nem mond semmit arról, hogy a bomlás mikor következik be.


Viszont! egy radioaktív anyagban sok-sok milliárd atom van. Mindegyik atom ugyanolyan valószínűséggel bomlik el, ilyen nagy mennyiségű atomnál már a nagy számok törvénye alapján következik az (egyszerűen statisztikai alapon), hogy az atomok fele az elkövetkezendő x évben (=felezési idő) elbomlik, a másik fele meg nem. És ez teljesen független az atomok számától, tehát ha 500 év múlva fele annyi atomod van, akkor azoknak ugyanúgy a fele fog elbomlani 500 év alatt.


Természetesen ez csak amolyan "kb" a fele, de annyira sok atomod van, hogy a radioaktivitáson semmit nem változtat az, hogy most egy kicsit több, vagy kicsit kevesebb bomlott el.



(Tehát elméletileg semmilyen konkrét fizikai törvény nem zárja ki, hogy pl 500 év alatt egyetlen atom se bomoljon el az anyagban... de gyakorlatilag mégis lehetetlen.)

2013. febr. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Így már érthető, nem is értem hogy nem gondoltam rá. :) Köszönöm mindkét válaszolónak.
2013. febr. 9. 18:20
 5/5 anonim ***** válasza:

Röviden erre:

"Azt hiszem nem teljesen erre gondoltam. Ha x idő alatt a darab atom bomlik el akkor a következő x idő alatt miért csak a/2? db?"


Azért, mert az első x idő alatt már elbomlott egy csomó atom.

2013. febr. 9. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!