Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy oldat vas (III) és Ca...

Egy oldat vas (III) és Ca (II) ionokat együttesen tartalmaz. Leválasztható ebben az oldatban ZnSO4-oldat hatására a CaSO4 csapadék?

Figyelt kérdés
Szerintem igen, hiszen, gondolom csak akkor nem válna le, ha a vas(III) hidrolízise miatt olyan savas lenne az oldat, hogy azt megakadályozná (ahogy pl. a karbonát-csapadék meg sem jelenik).

2013. márc. 13. 22:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Ne viccelj. Itt nem sav-bázis alapon dőlnek el a dolgok, hanem oldhatósági szorzat alapján.


[link]

Solubility in water 25.6 g/100mL (anhydrous)


[link]

Solubility in water 0.21g/100ml at 20 °C


[link]

Solubility in water 57.7 g/100 mL, anhydrous (20 °C)


A fenti adatokból látható, hogy a jól oldódó ZnSO4 hozzáadása után CaSO4 fog kiválni az oldatból, ami nagyon gyér oldahtósággal bír. (Az oldat eredetileg jól oldódó Vas és Ca nitrátot tartalmazhatott)

2013. márc. 14. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
"Ne viccelj" Bizonyára te is belátod hogy minden tényező számít. A Fresenius-nak is ez az egyik alapja, van ami pl. semleges pH-n leválik majd savban oldódik. De belátom a konkrét kérdésemnek nincs sok értelme, hiszen evidens a dolog. Bizonyára nem lesz a vas(III)-akvakomplexében lévő vízmolekula erősebb sav, mint a kénsav, így nyilvánvalóan elvben leválasztható a csapadék. A tényleges leválás ezek Utána, valóban már csak a koncentrációkon múlik (ill. az oldhatóságon).
2013. márc. 14. 20:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem valamit nagyon félre értesz... pusztán az, hogy egy sav felszabadul, és egy másik só képződik nem feltétlenül jár csapadékképződéssel.


"így nyilvánvalóan elvben leválasztható a csapadék."

Mégis milyen csapadék? Ha egy jól oldódó só képződik, akkor akkor nem lesz csapadék! Ionokból másik ionok keletkeznek. Az oldat új ionösszetétele és az ionokból kisakkozható sók oldhatósága együttesen határozza meg a csapadékképződést. A CaCO3 azért csapódik ki, mert a CaCO3 egy rosszul oldódó só. De eleve a példádban nincs is semilyen sav-bázis reakció. Nem is értem, hogy miért ezen a vonalon kezdted el megoldani a példát.

2013. márc. 14. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Az hogy egy adott -egyébként rosszul oldódó- anyag csapadék formájában leválik-e vagy sem az az oldhatósági szorzata (pontosabban az oldatban lévő adott anyag ionjainak koncentrációjának) és a KÖZEG összetételének függvénye. Mind a két paraméternek megfelelőnek kell lennie ahhoz, hogy a csapadék leváljon.

pl. Ha CaCl2 oldatot megsavanyítasz pl. sósavval, vagy csak szimplán egy erősen savasan hidrolizálósót is oldasz mellé (pl. akár FeCl3-t) és hozzáadsz Na2CO3-oldatot akkor, hiába megfelelően nagy a kalcium és karbonátionok koncentárciója a csapadékképződéshez, a savas közeg miatt, ha megveszel sem fog leválni a CaCO3 csapadék, sőt a karbonát éppen CO2 felszabadulása lévén távozik.

Ha a kalcium-ionokat dafke csapadékba akarom valamilyen okból kifolyólag vinni (Az én célom ez volt), akkor olyan elleniont kell neki az oldatba juttatnom, amivel (a vasionok miatt) savas közegből is leválik a csapadék. Erre tökéletesen alkalmas a szulfátion, hiszen a hidrolízisből származó sav nincs olyan erős, hogy a kénsavat felszabadíthassa a szulfátból. Tehát, ha az ionkoncentrációk az oldhatósági szorzat értelmében adottak, akkor a CaSO4 csapadék leválik.

Beláttam, hogy nem volt sok értelme a kérdésemnek, csak igyekeztem ezt meg is magyarázni. Sikerült esetleg ezt most már neked is megérteni? :)

2013. márc. 16. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!