Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 1200 kg tömegű autó egy...

Egy 1200 kg tömegű autó egy dombon halad. A mozgása jól közelíthető egy függőleges síkban való r=100 msugarú palyán való mozgáshoz. Mekkora sebességgel haladhat legfeljebb, hogy ne emelkedjen el a talajtól?

Figyelt kérdés

2013. márc. 15. 17:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Segítség a megoldáshoz. Ha a centripetális erő eléri az autó súlyát - megegyezik vele - akkor megszűnik a kapcsolat a kerék és az út között.

Innen már csak behelyettesítés a megfelelő képletekbe.

2013. márc. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt nem igazán értem. A test egy dombon halad, azaz ha domb tetején van, akkor a centripetális erő a simulókör középpontja felé, azaz lefelé mutat, ugyanígy a súlyerő is. Nem összeadódna a két erő?
2013. márc. 15. 22:20
 3/4 anonim ***** válasza:
Az autó kényszerpályán mozog. Ha nem lenne a domb, akkor a körmozgás fenntartásához kellene az adott centripetális erő. Jelen esetben ennek az ellenkezője, a centrifugális erő akarja kirepíteni a körpályáról.
2013. márc. 15. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Erre elég vicces ráereszteni a Lagrange formalizmust, de én megtettem. A kényszer holonóm-szkleromón, ezért Lagrange multiplikátor módszerével érdemes nekilátni. Kijött a kocsira ható nyomóerő, centrifugális erő, Coriolis erő meg persze a grav. potenciálban való mozgás által kifejtett erő is.

Azt kell nézni, amikor a kényszererő 0 lesz, na akkor fog elvállni a kocsi a dombtól

2013. márc. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!