Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Drake-formulának van valahol...

A Drake-formulának van valahol egy precíz matematika bevezetése? Mert egy csomó dolgot nem értek benne az eloszlásokkal kapcsolatban, amiknek esetleg nincs is átlaguk.

Figyelt kérdés

2013. márc. 17. 13:52
 1/5 anonim ***** válasza:

A Drake-formula nyersen önmagában precíz matematika, csak éppen a paraméterek olyanok, hogy halvány lila gőzünk nincs a valóságot leíró pontos értékekről.


A matematika ennél a képletnél már megtette, amire képes volt. A többi része természettudomány, de legtöbbször még az sem, csak puszta spekuláció.

2013. márc. 17. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A formula bár egyszerűen néz ki, de egyáltalán nem triviális. Nem mindegy például, hogy egy megjelenési valószínűség milyen időtartamra vonatkozik. Nem mindegy hogy az átlagokat hogyan szorozzuk össze, hogy az eloszlásoknak van-e egyáltalán átlaga. Egy csomó mellékfeltétel van pusztán tisztán matematikailag, aminek teljesülnie kéne csak hogy értelmezhető legyen. Én még sehol nem láttam rendesen levezetve a formulát, ezért kérdezem, de jó lenne, ha olyasvalaki válaszolna , aki ért hozzá, és érti a kérdésemet is.
2013. márc. 17. 16:07
 3/5 Szecsői Tibor ***** válasza:
Ilyet szerintem nem fogsz találni. Maga Drake is annak idején csak mintegy sorvezetőként írta fel egy táblára az aztán híressé vált képletet, legalábbis az anekdota szerint. Tehát nem egy precíz dologról van szó, csak egy téma (a SETI) összefoglalásáról egyetlen képletbe. A különböző megjelenési valószínűségekről, eloszlásokról pedig nem tudunk semmit lényegében. Az egyetlen biztos, hogy a bal oldalon egy egynél semmiképp nem kisebb szám áll, hiszen itt vagyunk :).
2013. márc. 18. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy a számokról az elsőt kivéve keveset tudunk, de a mai állás szerint különben is eleve rossz a képlet, mert nem csak csillagokhoz kötötten lehet élet. De én tisztán elméleti szempontból kérdezem, nem a számokat, pusztán a formula matematikai levezetését. Sokan azt hiszik, hogyha összeszorozzuk ezeket a számokat, akkor kijön a végeredmény és a képlet triviális, ha ismernénk a számokat. De ez baromság, a képlet egy bonyolult valószínűségszámítási meggondolás eredménye lehet. Azt pedig kötve hiszem, hogy senki nem gondolta végig és írta le, mert azért volt időszak, amikor ezt eléggé kutatták.
2013. márc. 18. 13:24
 5/5 Szecsői Tibor ***** válasza:

Azért abban szerintem megegyezhetünk, hogy a technikai civilizáció mindenképpen egy _megfelelő_ csillag (értsd: pl. lehetőleg nem O-B csillag) lakható zónáján belül keringő, _megfelelő_ (értsd: van víz pl.) bolygójához kötött. De ha még kicsit bele is megyünk a sci-fi-be, és azt mondjuk (tőlem mondhatjuk, nem értek a biológiához), hogy teszem azt nem C, hanem Si alapú életet feltételezünk, azt gondolom, a bolygó elegendhetetlen. Mert ugye a Drake-formula a technikai civilizációk számával foglalkozik, nem PAH molekulákkal csillagközi felhőkben, pl (tudom, tudom, sarkítottam direkt).

A kérdésedet értem, de továbbra is azt gondolom, hogy nem fogsz ilyen matematikai levezetést találni, ugyanis a képlet célja tudtommal annyi, hogy összefoglalja azokat a területeket, amiket a SETI érint. Azt pedig senki nem mondja (legalábbis remélem), hogy ha összeszorzod a jobb oldalt, kijön, hogy 42, és mindenki boldog :). Az egyes ismeretleneket külön-külön kutatja több, nem is feltétlenül fizikával-csillagászattal kapcsolatos tudományterület, de globálisan nem gondolom, hogy sok kutatás vizsgálja a kérdést az utóbbi időben.

Egyébként, esetleg itt kutakodj cikkek után a témában: [link]

Ha találsz valamit, ami cáfolja az állításaimat, szívesen megnézném, mert most már én is kíváncsi vagyok :).

2013. márc. 18. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!