Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a kristályhidrát fogalma?...

Mi a kristályhidrát fogalma? És ez például mit jelent és hogy jön ki: CaSO4 .2 H2O?

Figyelt kérdés
Nem voltam órán, a többiek meg szinte semmit nem írtak... Érthető válaszokat kérek!

2013. márc. 18. 15:44
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyes sók úgy kristályosodnak, hogy a kristályba vízmolekulák záródnak, ezek alkotják a kristályvizet (kristályhidrátot). Az így bezárt víz nem része a vegyületnek, ennek ellenére amikor adott tömegű kristályt (mondjuk 15 grammot) mondjuk feloldunk vízben, akkor számolni kell azzal, hogy a tömeg egy része (mondjuk 3 gramm) valójában nem a só, hanem a víz, tehát valójában csak 12 gramm sót oldottunk fel.


A CaSO4 .2 H2O azt jelenti, hogy minden egyes CaSO4-re két darab víz jut a kristályban. Ilyenkor ha például meg akarjuk határozni, hogy hány grammot kell kivenni a kristályból ahhoz, hogy 1 mol CaSO4 legyen benne, számolnunk kell azzal, hogy 1 mol CaSO4-gyel együtt ki fogunk venni további 2 mol vizet is. A CaSO4 moláris tömege 136 g/mol, de a két kristályvíz miatt valójában 172 gramm fog 1 mol CaSO4-et (és további 2 mol vizet) tartalmazni.


A kristályvizes sók általában kiszáríthatóak, azaz kihevíthető belőlük a víz, de aztán a levegő páratartalmából újra felveszik. Minden vegyületre jellemző az, hogy mennyi kristályvizet vesz fel.

2013. márc. 18. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"kihevíthető belőlük a víz, de aztán a levegő páratartalmából újra felveszik."


Pld a CaSO4*2H2O-t ha teljesen kihevítjük soha nem veszi vissza.

2013. márc. 18. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2013. márc. 18. 16:21
 4/7 A kérdező kommentje:

De például ott van az, hogy CuSO4 . 5 H2O

Ez hogy jön így ki?

2013. márc. 18. 17:09
 5/7 anonim ***** válasza:

Ezt nem lehet ránézésre megállapítani. Ezek tapasztalati tények, vagyis olyan, mintha azt mondom, hogy a kén sárga. Amíg nem tudod, hogy sárga-e, addig nem tudod magadtól kitalálni, pusztán ránézésre.


Minden vegyületnek van jellemző kristályvíz értéke, meg is lehet őket tanulni (mármint hogy pl a CaSO4 általában két vízzel kristályosodik, de létezik neki hemihidrát és kristályvíz nélküli (anhidrát) változata is). Azt, hogy egy konrét üvegben milyen változat van, azt mindig ráírják, ezért felesleges megtanulni. (Ha nincs ráírva, akkor meg is lehet mérni, de ez nem a te szinted...)


Egyébként nincs benne "logika", szóval ha be akarod magolni, akkor minden vegyületre külön-külön kell bemagolnod, mintha szavakat tanulnál.

2013. márc. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Már értem :)
2013. márc. 19. 21:37
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem igaz, hogy a kristályvíz nem része a vegyületnek, hiszen a vízmentes CuSO4 fehér, a CuSO4.5H2O kék. A H2O oxigénjének a szabad elektronpárjai kölcsönhatásba lépnek a Cu(2+) d-pályáival.

Egyébként más oldószerek is képeznek ilyesféle fix összetételű szolvátokat, nemcsak a víz.

2013. márc. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!