Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kétrés-kísérletből tényleg...

A kétrés-kísérletből tényleg AZ következik?

Figyelt kérdés
Néha olvasgatok ilyesmit, próbálok figyelni, jó képzelőerővel, időt szánva gondolkodásra is... Miért olyan biztos, hogy a megfigyelőtől függ az eredmény? Hol a kölcsönhatás? Nem sokkal-sokkal valószínűbb, hogy a mérőeszköz van kölcsönhatásban az elektronunkkal? Egyáltalán hogy néz ki a cucc, amivel végzik a kísérletet? Ugyanaz akkor is, ha figyelem a rést, és akkor is, ha nem? Tényleg az van, hogy ha nem érdekel, melyik résen megy át, akkor interferenciás eloszlás szerint csapódik be? Egyáltalán mitől van az, hogy egyesével indított elektronok becsapódási helyét jegyezve interferenciaképet kapunk? Nem számít az időpont? Egyszerre van mind, és hatnak egymásra? (interferálnak egymással, függetlenül attól, hogy nem egyszerre lettek küldve) Hogy van ez?

2013. márc. 18. 23:52
1 2 3 4 5 6 7
 21/65 anonim ***** válasza:
Ez az utóbbi hónapok legjobb kérdése!
2013. márc. 20. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/65 anonim ***** válasza:
100%

Akkor nézzük egész konkrétan.

Ha alul szétválasztjuk a fotonágakat és mondjuk a D3 detektor megszólal, akkor a foton útvonal információjának detektálása megtörtént, és azt várjuk, hogy a D0 detektoron nem alakul majd ki interferencia (tegyük fel, hogy a D0 olyan messze van a résektől, hogy az ide tartó fotonok még mindig csak repülnek felé, de nem érték el). A D3 adatait elmentjük egy merevlemezre. Ezután egy áramingadozás letörli az adatokat, és mindezt még azelőtt, hogy a másik ágon a fotonok becsapódhattak volna a D0 detektorba. Kialakul-e interferenciakép? Természetesen nem. Hiszen csupán azért, mert ember nem látta ezt a fájlt, attól azok már őrizték az útvonal információt, az útvonal információnak a mérése, detektálása, kinyerése megtörtént.


Az inverz esetben, ha egyesítjük a piros és kék fotonágakat (azaz interferáltatjuk őket), akkor már semmilyen módon újra szét nem választhatók, az útvonal információt kidobtuk az ablakon, és a D0 detektoron megjelenik az interferenciakép.

2013. márc. 20. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/65 Wadmalac ***** válasza:

Szeretném megfogni a pontot, ahol eldől a kérdés. D3-at üzemeltetem, de az információt NEM viszem tovább róla. Sehova.

Hm?

2013. márc. 20. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/65 anonim ***** válasza:
100%
Ennél egyértelműbb már nem tudok lenni. Amennyiben D3-at üzemelteted, akkor útvonal-választást mérsz, nem? Csak azért, mert ezt nem írod ki magadnak egy DVD-re, a mérés maga még megtörtént. A foton által kódolt infó makroszkopikus szintre került, a foton története összefonódott a detektoréval. Interferencia a másik ágon meg nem lesz. Vagy gondolod, hogy odaát az határozza meg az interferenciát, hogy ideát megnyomod-e a SAVE gombot?
2013. márc. 20. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/65 Wadmalac ***** válasza:

Nem hülye vagyok, nem az elvről beszélek. Konkrétan kipróbált kísérleti eredmény, hogy működő de nem regisztrált, továbbított jelkimenetű detektor esetén is összedől? Mert akkor valóban már a mérés ténye dönti össze.

Nem gondolkodok save gombon, megkérdeztem és nem az elv alapján bárkinek a szerinte sziklaszilárd véleményét, hanem tényszerű információt kérek: kipróbálták és összedől az interferencia?

Ez volt a kérdésem és erre nem kaptam választ, remélem így már egyértelmű.

2013. márc. 20. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/65 anonim ***** válasza:
74%
Ha az eddigieket érted, te magad is megválaszolhatod már a saját kérdésed. Még ha nem is továbbítod a D3 detektor jelét, és csak az interferenciát nézed a másik oldalon, akkor is UGYANAZON a rendszeren végzel mérést! Ha látsz interferenciát, akkor azt úgy fogod interpretálni, hogy ha továbbítottad volna a detektor jelét, akkor az nem jelzett volna, ha meg nem, azt meg úgy, hogy jelzett volna. Ez rendszer így teljesen analóg a klasszikus EPR kísérlettel, ahol tök mindegy, hogy melyik részecskén végzel mérést, a másik mérésének eredményét már előre tudod. Ebből kiindulva a válaszom: igen, összedől akkor is, ha nem vezeted el a detektor jelét.
2013. márc. 20. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/65 Wadmalac ***** válasza:

Azért nem az elvből következtetni akarok (mert az alapján összedől), hanem a konkrét eredményre voltam kíváncsi, mert ha így is összedől az interferencia, akkor pl. a D3-ról a regisztrálás, adat elmentés és utólagos "megnézetlen" törlés logikailag értelmetlen volt, mert elég lett volna a kimenő jel nélküli detektor működése, hogy egyértelmű legyen az összedőlt interferencia mint eredmény.

Ezért érdekelt a kérdés.

Vagy logikátlanul túllihegték a kísérlet ezen részét, vagy elvi hiba van és ezen esetben NEM dől össze.

2013. márc. 20. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/65 anonim ***** válasza:
100%

A kvantumradír nem úgy működik, hogy regisztrálod és utólag kitörlöd, hanem úgy, hogy mérésre alkalmas állapotba hozod (a Glen-Thompson prizmával kialakítva a piros és kék égakat), majd visszacsinálod a féligáteresztő tükrökkel. Ez mind kvantumos trükk, nem pedig a klasszikus delete gomb megnyomása. Ezért hívják kvantumradírnak és nem klasszikus radírnak. A kísérletben nem is csináltak olyat, hogy regisztrálták, és utólag mégis kitörölték.


Ha a detektorokat nem működteted, akkor az egyenértékű a fotonpár egyik tagjának eldobásával, és a másikon fele-fele arányban mérsz interferenciát vagy annak összeomlását. Ez egy semmitmondó kísérlet volna, amiből csak utólag következtetnél arra, hogy mit mértél volna, ha...

2013. márc. 20. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/65 Wadmalac ***** válasza:

Tiszta. A személyi paradoxonom innen indult és erről szólt:

"A D3 adatait elmentjük egy merevlemezre. Ezután egy áramingadozás letörli az adatokat, és mindezt még azelőtt, hogy a másik ágon a fotonok becsapódhattak volna a D0 detektorba".

Na ezzel volt a bajom. És van. :D

2013. márc. 20. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/65 anonim ***** válasza:
100%
Ez már a Schrödinger-macskájának a problémája. Ez esetben úgy kellene tudni törölni az adatokat, hogy az valóban nem tudjon kijutni a rendszerből - azaz kvantumosan. Vagyis a kvantumradír hatását kellene tudni kiterjeszteni makroszkopikus szintre. Ezt azonban jelenleg nem tudjuk megtenni. Amint a foton kölcsönhat egy detektorral, abban a pillanatban történetük összefonódik és a makroszkopikus detektor állapotában rögzül. Nem csupán a merevlemezről kellene törölnöd az adatokat, hanem a detektort is vissza kellene hozni a mérés előtti állapotába. Ekkor el lehetne érni, hogy a dolog olyan lenne, mintha nem történt volna mérés az útvonal-választásról, így a D0 detektoron láthatnád az interferenciát. De a dekoherencia nevű jelenség ennek megvalósíthatóságát valószínűleg még sokáig meg fogja akadályozni.
2013. márc. 20. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!