Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kétrés-kísérletből tényleg...

A kétrés-kísérletből tényleg AZ következik?

Figyelt kérdés
Néha olvasgatok ilyesmit, próbálok figyelni, jó képzelőerővel, időt szánva gondolkodásra is... Miért olyan biztos, hogy a megfigyelőtől függ az eredmény? Hol a kölcsönhatás? Nem sokkal-sokkal valószínűbb, hogy a mérőeszköz van kölcsönhatásban az elektronunkkal? Egyáltalán hogy néz ki a cucc, amivel végzik a kísérletet? Ugyanaz akkor is, ha figyelem a rést, és akkor is, ha nem? Tényleg az van, hogy ha nem érdekel, melyik résen megy át, akkor interferenciás eloszlás szerint csapódik be? Egyáltalán mitől van az, hogy egyesével indított elektronok becsapódási helyét jegyezve interferenciaképet kapunk? Nem számít az időpont? Egyszerre van mind, és hatnak egymásra? (interferálnak egymással, függetlenül attól, hogy nem egyszerre lettek küldve) Hogy van ez?

2013. márc. 18. 23:52
1 2 3 4 5 6 7
 31/65 Wadmalac ***** válasza:

"Amint a foton kölcsönhat egy detektorral, abban a pillanatban történetük összefonódik és a makroszkopikus detektor állapotában rögzül"

Akkor a merevlemezzel való bohóckodás szükségtelen volt, mert már a detektoron elbukott az élőhalott macsek, nem?

2013. márc. 20. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/65 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Csak próbáltam érzékletesebbé tenni a problémát. :)


Egyébként remélem, hogy az azért érthető, hogy bár itt végig csak egyetlen fotonpárral képzeltük el az interferenciát vagy annak összeomlását, a kísérletben mindez csak statisztikailag jelenik meg sokezer fotonpár becsapódásából, és így a "mi lenne, ha a detektorok jeleit nem vezetnénk el?" kérdés okafogyottá válik. Hiszen épp ezeknek a detekoroknak a segítségével tudjuk utólag azonosítani, hogy mely D0-ba becsapódó fotonok tartoznak az interferenciaképhez, és melyek nem. Ha ugyanis törölnénk a detektorok mérési eredményeit vagy eleve fel sem használnánk, akkor a D0-n csak egy nagy kuszaságot látnánk, és nem tudnánk értelmezni az "interferencia" vagy "annak összeomlása fogalmakat". Ezért ez a kísérlet egy az egyben alkalmatlan annak a szcenáriónak a vizsgálatára, amit te mondasz. Ha képesek volnánk ezt a kísérletet egyetlen fotonpárral, 100%-os detektor hatásfokkal, zajmentes méréssel elvégezni, akkor az van, amit leírtam, és eddig még egyetlen mérés sem mondott ellent a kvantummechanikának.

2013. márc. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/65 Wadmalac ***** válasza:

Vettem.

Azért akkor itt vannank nyitott kérdések, még lehet körmönfontabb kísérletekkel eljátszani, én nagyon kíváncsian várom a további fejleményeket.

2013. márc. 20. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/65 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, de ha azt kapnánk, amit te vársz, az nagy szívás lenne. Akkor mehetnénk vissza a XX. század elejére új mikrofizikai elméletet gyártani.
2013. márc. 20. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/65 Wadmalac ***** válasza:
....vagy kénytelenek lennénk pár dolgot bevonni a fizika halmazába, ami jelenleg még közelebb jár a misztikához vagy a féltudományos fantasztikumhoz. :)
2013. márc. 21. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/65 A kérdező kommentje:
Akkor tehát röpdöső állapottereket vizsgálunk, amik látszólag kettőzhetők, valójában a mi 3d terünk két pontjára kényszeríthetők, és ilyen állapotterek egymás közt képesek a fizikai kölcsönhatásokon túl egyfajta informatikai kölcsönhatásra is, megmaradási törvényekkel meg minden? Vagy csak hülyén mérjük?
2013. márc. 21. 10:19
 37/65 anonim ***** válasza:
100%

Mai tudásunk szerint a kvantumrendszerek nemlokálisak, azaz pl. egy összefonódott részecskepár, mint amivel a cikk szerzői is kísérleteztek, hiába szeparálódnak tetszőlegesen nagy távolságra, bármelyikükön is végzünk mérést, akkor is mindig a teljes rendszeren végzünk mérést, és ennek hatása azonnal meg is mutatkozik. Ez a kvantummechanika matematikai formalizmusában szépen benne is van: absztrakt Hilbert térbeli állapotokkal számolunk tekintet nélkül azok tényleges fizikai realizációjára, ti. hogy a két szóban forgó részecske valójában mennyire van közel egymáshoz. A megfelelő fizikai törvények pedig továbbra is érvényesek a teljes rendszerre. Tehát ha pl. olyan összefonódott részecskepárt keltünk, amelynek összspinje nulla, akkor ha az egyiknek megmérve a spinjét egy irányban pozitív értéket kapunk, akkor a másik részecskén megmérve a spint ugyanebben az irányban biztosan az előző mínusz egyszeresét fogjuk kapni. Hétköznapi szemléletünkkel azt gondoljuk, hogy mivel szemmel láthatóan két külön részecskéről van szó, a spinmegmaradás csak úgy teljesülhet, ha az első mérés eredménye, mint esemény befolyásolni tudja a második, idpben későbbi mérést, és ez a hatás legfeljebb fénysebességel terjedhet, vagy ha egy közös ok még a mérés előtt biztosítja a két ellentétes mérési eredményt. Azonban a fizika bebizonyította, hogy egyik eset sem áll fent (lásd Bell-egyenlőtlenségek valamint Aspect és társai kísérletei a térszerűen szeparált mérésekkel). Vagyis a következtetés csak az lehet, hogy ez a részecskepár hiába látszik két külön részecskének, kvantumfizikai értelemben egy darab, egységes, nemlokális rendszer, amelyen belül történő információterjedésnek semmi köze a mi világunkban megszokotthoz, és így nem is mond ellent a relativitáselméletnek sem. Talán nincs is értelme ilyen információterjedésről beszélni. De arra mindenképpen utal, hogy a mikrofizikai rendszerek valahogy nem a mi megszokott, relativitáselmélet által is leírt 3+1 dimenziós téridőnkben léteznek, és esetleg létezik egy ma még ismeretlen fizikai kapcsolat az összefonódott részrendszerek között.


Ez elég misztikusan hangzik, valóban, de azért a fizikába bevonni meg természetesen nem lehet bármit, mert akkor nem érne semmit. Ami nem tudományos érvelésen, megfigyelésen alapul, annak nincs sok értelme. A modern fizikával kapcsolatban lehetnek néha misztikus érzéseink, de ez nem jelenti azt, hogy ki kell tárni a tudomány kapuit a misztikus spekulációk előtt. Nyitott szemmel és sésszel kell járni, de kellő szkepticizmusal.

2013. márc. 21. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/65 anonim ***** válasza:
100%

"...Vagyis a következtetés csak az lehet, hogy ez a részecskepár hiába látszik két külön részecskének, kvantumfizikai értelemben egy darab, egységes, nemlokális rendszer, amelyen belül történő információterjedésnek semmi köze a mi világunkban megszokotthoz, és így nem is mond ellent a relativitáselméletnek sem...."


Olyan ez, mint amikor egy akváriumot az egyik éle felől nézve ugyanazt a halat adott esetben mindkét oldalon láthatjuk. Ránézésre ugye két hal úszkál, és természetesen tökéletesen egyformán mozognak. De csak a körülmények speciális mivolta miatt érzékelhetjük kettőnek, a valójában egy és ugyanazon halat.


maci

2013. márc. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/65 Wadmalac ***** válasza:

"a részecskepár hiába látszik két külön részecskének, kvantumfizikai értelemben egy darab, egységes, nemlokális rendszer, amelyen belül történő információterjedésnek semmi köze a mi világunkban megszokotthoz, és így nem is mond ellent a relativitáselméletnek sem. Talán nincs is értelme ilyen információterjedésről beszélni"

Valaki talán még egy másik hasonló kérdésnél meg akart győzni, hogy ez az információ-"terjedés" fénysebességgel történik, pedig tudtommal (és a fentiek alapján) nincs is terjedési sebessége, ott van és kész.

Köszönöm az idézetet.

2013. márc. 21. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/65 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac:

Akkor az illető be lehetett rúgva, mert épp az a pláne, hogy látszólag "végtelen sebességgel terjed", mint valami távolhatás.

2013. márc. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!