Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon nem veszelyesek a hazak...

Vajon nem veszelyesek a hazak falan kivul levezetett villamharito vezetekek?

Figyelt kérdés

Amikor villam csap a villamharito vezetekbe, akkor nem tortenhet meg, hogy a toltesek egy resze levalik es atut egy kozelben allo emberre? Vegulis itt hatalmas feszultsegrol van szo, ami siman atut a levegon es egy resze az emberi huson keresztul is lefoldelodhet. Vagy megse? Es mi van, ha egy idiota epp vihar alatt vizsgalgatja a kezevel a vezeteket?

Nem voltak ilyen balesetek mar? Ha igen, miert igy oldjak meg a villamharitokat? Sporolas?


2008. jún. 11. 01:24
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%

Leválni nem fog mivel áram midnig a legkisebb ellenállás felé halad, igy hülye lesz még egy emberen átcsapni.

Aki viharban ilyet vizsgálgat az annyira okos mint aki viharban fa alá áll :) mellesleg még ha vizsgálgatod is nagyon pici az esélye hogy belecsapjon a villám.

Az utolso meglátásom pedig, ezek nem szigeteltek mellesleg? :)

2008. jún. 11. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Villámhárító és villámhárító között is van különség. Nem mindegy, hogy az mennyire szabályszerűen van kivitelezve. Amennyiben az megfelel a szabványoknak, akkor biztos lehetsz benne, hogy az ingatlan villámvédett. A villámhárítót pedig nem fogdozzuk :)
2008. jún. 11. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Aha... Hat a levalast csak azert gondoltam, mert aki fa ala all, azokra szerintem at szokott utni a villam, azert van sok ilyen baleset. Nem csak a tuz es a doles miatt. Es szerintem ekkora feszultsegnel nem csak a legjobb vezeto iranyaban van toltesaramlas. Siman kicsaphat egy hatalmas szikra egy kozelben allo vezeto anyagra. Nem? ha vizes az epulet fala, akkor arra peldaul nem csap ki?


Szigeteltet meg nem lattam :) Egy csupasz femvezetek. A szigeteles ugyis egy pillanat alatt leegne roluk gondolom.

2008. jún. 11. 11:45
 4/14 anonim válasza:
100%
öö a fa azért nem jo példa mert annak lehet simán nagyobb ellenállása a föld felé mint az emberpajtinak aki épp ott áll.
2008. jún. 11. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A villám nem fog összevissza csapkodni. A villámcsapás közvetett hatásai, így pl. a hő, az indukálódó áram, a dinamikus erő az, amely "próbára teszi" a villámvédelmet. Ezért fontos, hogy megfelelően építsék ki.


A villámlás előtt mindig van előkisülés, ez keresi meg a "lehetséges" pontokat a földbejutásra. A főkisülés valóban nagy, akár 100 kA áramerősséget is elérhet.

2008. jún. 11. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Lattad a kísérlete, ahol egy intézmény igazgatója mászott be egy kalitkába, majd azt megcsapkodták villámokkal?


Egy JÓ villámhárító mellé nyugodtan odaállhatsz. Az levezeti mélyen a földbe a villámot.


Egy fa viszont nem vezeti jobban az áramot, mint te. Tehát a villám - ha választhat - bizony szétágazik. Tehát oda NE állj!

2008. jún. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
A fa alatt úgy tudom az is veszélyes lehet, hogy a földben a becsapástól távolodva változik a potenciál. Emiatt a két lábad között feszültség keletkezik, így áram kezd keresztüláramolni rajta, ami jól megvág. Emiatt ha a magasfeszültségű vezeték leszakad, csak nagyon kis lépésekben szabad elmenni onnan (ez az ún. lépésfeszültség).
2008. jún. 11. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem teljesen igaz az, hogy csak úgy érdemes álldogálni a villámhárító mellett. Mert való igaz, hogy a becsapódó villám közvetlen ereje nem bánt, ha jól van megépítve a villámhárító, azonban a villám által indulát áram, illetve a gerjesztett mágneses tér nem feltétlen van jó hatással rád!

A jó villámhárítóval felszerelt háztartásban is tönkremehetnek a háztartási gépek azért, mert a villámhárítón lefutó többezer volt és amper akár méteres körben is indukálhat a fali vezetékekben olyan mértékű áramtöbbletet, ami tönkreteszi a gépeket.


Laboratóriumi körülmények között nem lehet előállítani olyan villámot, mint amilyen a természetben van (itt nem a nagysága a szűk keresztmetszet, hanem egész másképp viselkedik a természetes villám a mesterségesen keltettnél.)

2008. jún. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Hárommal előttem szólónak:

A Faraday-kalitka egy kicsit másképp működik!

2008. jún. 11. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Na szóval az előbb rosszul fogalmaztam! A Faraday-kalitka másképp működik, mint a villámhárító! Az a legbiztosaab villám ellen!
2008. jún. 11. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!