Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet egy anyag szerkezet...

Hogy lehet egy anyag szerkezetét megváltoztatni? Pl a vasét

Figyelt kérdés
2013. márc. 27. 21:35
 1/7 anonim ***** válasza:
Mit értesz szerkezet alatt?Halmazállapotra gondolsz?
2013. márc. 27. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Nem tudom mire gondolsz. A halmazállapot-változás elég jó példának tűnik. Ez minden anyagra jó. De vannak olyan anyagok amik mechanikai hatásokra is megváltoznak, pl nyújtásra keményedik vagy hasonló. Nem nagyon értek hozzá. Remélem választ adtam.
2013. márc. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
úgyértem h az atomok másképp gelyezkedjenek el.. pl megváltoztatni a szén atomrácsos szerkezetét
2013. márc. 27. 21:55
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem nagyon lehet.Van az atomoknak egy adott kötésszöge, ezen belül lehet csak gondolkodni.
2013. márc. 27. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
De általában nem lehet ilyet csinálni.Az atomok a lehető legjobban helyezkednek el, másképp nem is biztos, hogy lehet.
2013. márc. 27. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A szén esetében megoldható. Keress rá a neten a szén allotróp módosulataira.
2013. márc. 27. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Karbonát: nem akarlak kicsinyes módon lepontozgatni, de nagy sületlenséget írtál. Gondolj például a grafitra, gyémántra! Mindegyik szén, eltérő rácsszerkezettel.


Kérdező, szerintem túlságosan általános a kérdés, de adok pár lehetséges választ.


- halmazállapot-változás: megolvasztod mondjuk a vasat, vagy akár felforralod, ilyenkor garantáltan megváltozik a szerkezete, felbomlik a kristályrács.

- allotróp módosulatok: azonos halmazállapotú, azonos atomokból felépülő anyag különböző molekula- vagy kristályszerkezettel. A legkézenfekvőbb példa a szén, különböző allotróp módosulatai a grafit, a gyémánt és a fullerének. A másik jó példa a vas, pontosabban a vas-szén rendszer, amiben egy csomó különböző fázis és szövetszerkezet jelenik meg (ferrit, ausztenit, cementit, perlit stb.). Ezeket a megfelelő széntartalmú vasakból/acélokból természetes vagy mesterséges hőkezeléssel lehet előállítani, aminek rengeteg fajtája van, például edzés, megeresztés, lágyítás, cementálás, nemesítés, öregítés, nitridálás.

2013. márc. 28. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!