Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez hogy van: ha megnyomom az...

Ez hogy van: ha megnyomom az asztalt, az asztal visszanyom?

Figyelt kérdés

Általánosban tanultuk fizikából, a tanár szemléltette is "ha megnyomom az asztalt, az asztal visszanyom" de nem értettem, kérdeztem is, a tanár próbálta is megmagyarázni de nem értettem akkorse...

Középiskolai fizika tanáromtól újfent megkérdeztem, de ő se tudta úgy elmagyarázni hogy megértsem. Én úgy gondolom az asztal nem tud "visszanyomni" az egy élettelen tárgy, az tartja magát, nem képes nyomásra, sem egyéb "mozgásra".

Most az egyetemen is megkérdeztem a fizika tanáromtól, hát ő meg végképp olyan kínai nyelven magyarázta hogy csak bólogattam de érteni nem értettem...


Ki vállalkozik rá, hogy felhomályosítja nehézkes agyamat? :)


2009. szept. 19. 19:58
 1/9 anonim ***** válasza:
15%
szerintem az asztal nem nyom vissza mivel az csak 1 élettelen tárgy
2009. szept. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ha 3 fizika tanár állítja hogy visszanyom, csak visszanyom... csak nem értem hogy...
2009. szept. 19. 20:10
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
"visszanyom", vagyis ugyanannyi erővel, csak ellentétes irányba fejt ki erőt. Gondolj csak bele, ha nem fejtene ki erőt, nem állna meg a kezed mikor nekitámasztod, hanem átmenne rajta. De a "visszanyom" helyett inkább "visszatart"-nak nevezném ezt az "akció-reakció" tipusu erőt.
2009. szept. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%

"Newton harmadik törvénye – a hatás-ellenhatás törvénye


Két test kölcsönhatása során mindkét testre azonos nagyságú, egymással ellentétes irányú erő hat.


A törvény következménye, hogy a kalapács ugyanakkora erővel hat a szögre, mint a szög a kalapácsra (mivel azonban a kalapács tömege nagyobb, a második törvény értelmében a gyorsulása arányosan kisebb lesz), hasonlóképp egy bolygó ugyanakkora erővel vonzza a Napot, mint a Nap a bolygót (de a Nap tömege sokszorosa a bolygóénak, a jelentkező gyorsulás mértéke tehát eltér).

"

A fenti mondat valszeg ennek a leegyszerűsített "allegóriája".


Gondolj bele ,ha nem "nyomna" vissza az asztal ,akkor simán átnyúlnál rajta.

Vagy egy másik nem annyira elvont példa:

HA erősen ököllel belecsapsz egy rozoga asztalba ,akkor nem csak az törik össze,hanem a te kezed is sebes lesz.


Amúgy szerintem neked maga a kifejezés nem tetszik:)

2009. szept. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
33%

Newton harmadik (hatás-ellenhatás) törvényére gondolsz?

Ne közvetlenül nyomd az asztalt. Az asztal és a tenyered közé illessz be egy szöget, hegyével a tenyered felé, ezzel nyomd az asztalt.

Most mond, hogy nem érted/érzékeled hogy visszanyom.

2009. szept. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
54%

azért egy picit kamuszagúnak érzem a kérdést...

nehezen hiszem el, hogy valaki egyetemre járva sem érti az alapvető fizikai törvényeket.

(még az sem lehet, hogy bölcsész, mert azt írta, hogy "Most az egyetemen is megkérdeztem a fizika tanáromtól")

vagy annyire pocsék az oktatási rendszerünk, hogy alapvető ismeretek nélkül is be lehet kerülni egyetemre..?

2009. szept. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Én úgy gondolom az asztal nem tud "visszanyomni" az egy élettelen tárgy, az tartja magát, nem képes nyomásra, sem egyéb "mozgásra"."


Amikor az asztalt megnyomod 1 N erővel, akkor az visszanyom 1 N erővel (feltéve, hogy nem deformálódik és nem mozdul el). Ez a _fizikai_ leírása annak, ami történik. Hogy te nyomást érzel a kezeden, hogy elhatározod, hogy megnyomod az asztalt, hogy az idegeid és izmaid ingerületi állapotba kerülnek és működésbe lépnek, miközben az asztalban hasonló dolog nem történik, ez a történet _biológiai_ leírása. Attól még ugyanúgy 1 N erő jön az egyik irányból és 1 N a másikból.


Ha történik valami, azt le lehet írni fizikailag, kémiailag, (politikailag, közgazdaságtanilag, eposzban, regényben...). Az asztal fizikailag visszanyom. Biológiailag nem nyom, mert nincsenek izmai.


Ha valakire ráesik egy tégla az ötödik emeletről, és az illetőt megöli, az biológiailag ugyanúgy megöli az embert, mintha valaki az illetőt szándékosan agyonütné. Jogilag azonban a tégla nem gyilkos.


Azt kellene látnod, hogy ugyanazt a jelenséget több szempontból lehet leírni. A fizikai leírásban teljesen helyes azt mondani, hogy az asztal visszanyom. A hétköznapokban ilyet nem szoktunk mondani, de ettől a fizika nem válik érvénytelenné.

2009. szept. 20. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

20:52-es! Környezetmérnöknek tanulok, a középiskolában is környezetvédelmis szakra jártam, a kémiát "fo$om" mint a gép, de fizikához $egghülye vagyok! Szerintem azért nem olyan nehéz elképzelni, hogy valaki nem ért minden tárgyhoz! Fizikából már kétszer buktam meg itt az egyetemen, minden más gördülékenyen megy, de a fizikához SEMMIT NEM ÉRTEK ilyen egyszerű!

Ha meg kamukérdést akarok feltenni, akkor olyasmit kérdezek meg ami mindenkit megbotránkoztat, nem pedig ilyen kérdést.

2009. szept. 20. 10:36
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
A legkönnyebb úgy tapasztalni, ha görkorit veszel fel. ha így nyomod meg az asztalt, elindulsz az ellentétes irányba, azaz az asztal erőt fejtett ki rád, ami hatására megváltozott a mozgásállapotod (mozgásba jöttél). Ugyanez történik, amikor a földön jársz. A lábaddal hátrafelé nyomod a földet, a föld pedig előrefelé téged, és így tudsz előrefelé mozogni.
2009. szept. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!