Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges olyan valami a...

Lehetséges olyan valami a világegyetemben ami mondjuk akkora mint egy hangya és akkora energia van benne mint egy atomerőműben?

Figyelt kérdés
Elnézést a bugyuta kérdésért :)

2013. ápr. 7. 17:43
 1/8 anonim ***** válasza:
Az E=mc^2 alapján bármilyen anyagból hatalmas mennyiségű energiát lehetne "létrehozni", ha tudnánk, hogy hogyan alakítsuk át az anyagot energiává (vagyis bármilyen anyagban hatalmas mennyiségű energia van "elraktározva"). Egyébként az atomerőműben is atomok hasadásából származik az energia, az meg sokkal kisebb, mint egy hangya :)
2013. ápr. 7. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Igen, az atomerőműben pontosan annyi energia van, mint amennyi abban az uránpasztában, amelyből az erőmű segítségével villamos áramot állítanak elő. Tehát egy atomerőműben energiahordozó szempontjából nagyjából 99,999999% a "felesleges vas", a maradék 0,000001% az uránpaszta, amit feldolgoznak. Viszont szükséges az a 99,999999%-nyi felesleges vas is ahhoz, hogy az erőmű fenekéből kilógó dróton értékelhető mennyiségű elektron akarjon kibugyogni.


Tehát a lényeg az uránpaszta, amiből az energiát nyerik. Ez igen nagy kinyerhető energiasűrűséggel rendelkezik. Ha egy kis, karórába való gombelemnyi méretű ilyen pasztával akarnád hajtani az autódat, akkor nagyjából 10-20 autó végelgyengülésig hajtására lenne elég a benne lévő energiamennyiség. Ugyanehhez a művelethez benzinből akár több tankhajónyi is elkélne.


Ez azonban nem azért van, mert az uránban lényegesen nagyobb energiamennyiség lakozik, mint mondjuk a benzinben. Nagyjából (legalábbis nagyságrendileg) azonos mennyiségű energiát tárol mindkettő. A probléma azzal van, hogy míg az uránatom magja magától is elbomlik (ami közben felszabadul az uránatom magjában lévő nukleonok közti kötési energia, vagyis a magerő), addig a benzint alkotó atomok magja igen stabil, önmaguktól nem hajlandóak elbomlani, így a magjukat összetartó magerő energiáját sem tudjuk "megcsapolni".


Tehát tulajdonképpen minden atomban ott van az az óriási, eltárol(ódot)t energiamennyiség, csak a felszabadítása ütközik fizikai-technikai akadályokba.

2013. ápr. 7. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, pl egy hangya.

Egy hangya tömege kb 3 mg. Ez az E=mc^2 képlet alapján kb 270 GJ (gigajoule), ami kb 75 MWh (megawattóra). Így a kb 2 gigawattos paksi atomerőmű egy hangya tömegének megfelelő energiát 2 perc 15 másodperc alatt állít elő.

2013. ápr. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
és ez kb hatszorosa egy átlagos család éves energiafogyasztásának :D
2013. ápr. 7. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Akkor végülis lehetséges olyan anyag is amiből véve egy kis gombelemnyit (vagy egy hangyányit:)), és az urán esetében vett ráfordításnál nagyságrendekkel kisebb ráfordítással lehet sokkal nagyobb energiát kinyerni, például annyit mint amennyi a napban lévő energia?

Vagy ez így már ellent mond az ismert fizikának?

2013. ápr. 7. 21:23
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha lenne ilyen, akkor szerinted mért tökölnénk még mindig a napelemekkel meg a szélturbinákkal?
2013. ápr. 7. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az egész világegyetemre gondolok, hogy elméletileg lehet e ilyen.
2013. ápr. 7. 22:26
 8/8 anonim ***** válasza:

Lehetségesek olyan anyagállapotok, amelyek energiasűrűsége nagyságrendekkel a Napunk energiamennyisége felett van. Ilyenek pl. a neutroncsillagok. De ezek egyrészt nagyon messze vannak tőlünk (hálistennek), másrészt a beszerzésük is igen komoly, ma még megoldhatatlan akadályokba ütközik (nem is valószínű, hogy a közeljövőben ki tudnánk fejleszteni rá technikát), harmadrészt hiába a hatalmas energiasűrűség, ha fingunk sincs, hogyan lehetne kinyerni belőle.


Ma amit ismerünk, és nagy mennyiségű energia kinyerésére alkalmas, az a magfisszió és a magfúzió folyamata. Előbbit használjuk is az atomerőműveinkben, utóbbi pedig a Napunk (és a többi csillag) energiatermeléséért felelős. Ezen folyamat kiaknázására alkalmas berendezés már létezik, úgy hívják, hogy hidrogénbomba. A probléma az vele, hogy túl gyorsan és túl sok energiát termel ahhoz, hogy azt civilizált módon tudjuk felhasználni. Az ellenőrzött körülémynek között történő energianyerésre alkalmas komplexum megépítése ma is folyamatban van. Ebben az évszázadban talán már lesz is belőle valami. Talán.

2013. ápr. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!