Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » KÉMIA honnan tudom megállapíta...

KÉMIA honnan tudom megállapítani egy oldat pHját? Melyik sor felel meg a vegyületek 0, 01mol/dm^3 koncentrációjú oldatait vizsgálva a pH növekedésének?

Figyelt kérdés

Leírok vegyületeket és leírnátok részletesen hogy hogy számítottátok ki a pH-t?:)

Na2SO4;Na2S;CuSO4;H2SO4


2013. ápr. 16. 10:22
 1/7 anonim ***** válasza:
pH=-lg[H+]
2013. ápr. 16. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nah hát akkor kezdjük:

Na2SO4 <-- erős bázis erős sav sója ennél fogva semleges kémhatású, tehát a ph-ja 7.

Na2S. ez nem képez emlékeim szerint vizes oldatot, így a ph marad 7.

CuSO4 Na hát ez jó nehéz lesz kiszámítani. De ez középsuliban nem kell tudni, itt csak sorrendbe kell állítani a ph-kat azonos koncentráció mellettt

Elég annyit tudni, hogy ez savas

a kénsav kétértékű sav erősebb sav mint a rés -szulfát


A gyenge bázis erős sav ph-jának levezetése messze túlmutat a középiskolás szinten. Ha kell akkor levezetem.

2013. ápr. 16. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"a kénsav kétértékű sav erősebb sav mint a rés -szulfát"

???

2013. ápr. 16. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A réz-szulfát oldatból a szulfát-ion hidrogénsulfidra disszocál. Ez a disszociáció adja a savasságát.

A réz ion pedig réz-hidroxid-ionra. Ez okozza a szép kék színét.

2013. ápr. 16. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

CuSO4--> Cu^2+ + SO4^2-

Cu^2+ + 2H2O= Cu(OH)2 + 2H^+

So^2- + H2O= HSO4^- + OH^-

HSO4^- + H2O= H2SO4 + OH^-

Hidrogén-szulfátra disszociál első lépésben.

Ha logaritmust (log,lg) még nem tanultál elég megnézned, hogy pl. 0,001mol/dm^3 az felírható 10^-3 -ként is (nehezebbeket érdemes lg-sal számolni), vagyis 3-as ph-jú az oldat.Ha pl. 10^-9 érték jön ki savra, akkor pedig vond ki 14 -->14-9=5 vagyis 5-ös a sav ph-ja.(Mivel pKv=p(OH)+p(H))

2013. ápr. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

pH: H2SO4<CuSO4<Na2SO4<Na2S


(1) H2SO4 <=> HSO4- + H+

(2) HSO4- <=> SO42- + H+


(1) lépés gyakorlatilag teljesen végbemegy, azonban (2) lépésre felírható HSO4- Ks2 disszociációs állandója felhasználásával (0,01 molból x mol disszociál):


Ks2 = [SO42-][H+] / [HSO4-]

Ks2 = x*x / 0,01-x


Ks2-re rá lehet keresni (most nincs kedvem és már elkezdtem iszogatni is), így az x-re másodfokú egyenletet megoldva kiszámítható a pH is.


Megjegyzés: közelítésnek azonban elfogadható, hogy (2) lépés is teljes mértékű, így [H+]=2*0,01 M, pH=1,70. A valóságban azonban ennél nagyobb lesz, mert HSO4- nem teljes mértékben disszociál.


(1) Cu2+ + OH- <=> Cu(OH)+

(2) Cu(OH)+ + OH- <=> Cu(OH)2


A vízben oldott Cu2+ ion OH- ionokat fog megkötni (koordinálni), mert a Cu(OH)2 gyenge bázis, következésképp a H3O+ ionok mennyisége növekedni fog a kv víz ionszorzat egyensúlynak megfelelően. Ezért CuSO4 vizes oldata savas, de jóval gyengébben mint a H2SO4-é.


Na2SO4: erős bázis (NaOH) és erős sav (H2SO4) alkotta só kémhatása semleges, pH≈7,00.


Na2S nátrium-szulfid jól oldódik vízben, oldata lúgos kémhatású, mert az S2- szulfid ion (és HS- hidrogén-szulfid ion is) bázisként viselkedik (így az OH- ion mennyiség növekszik):


(1) S2- + H+ <=> HS-

(2) HS- + H+ <=> H2S

2013. ápr. 16. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm megmentettél(megmentettetek) :D egyébként 3hét múlva emeltezek belőle és nagyon be vagyok ****va
2013. ápr. 17. 18:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!