Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gyakorlatban mi a különbség,...

Gyakorlatban mi a különbség, ha egy Skywatcher 60/900-as refraktor távcsőbe beleteszek egy 10mm-es és egy 40mm-es okulárt?

Figyelt kérdés
Nemrég vettem a távcsövet, "kicsit" még bonyolult nekem az okulárok, a barlow lencse és egyéb kiegészítők működése. Kíváncsi vagyok, hogy lehet ezeket a legjobban kihasználni, valamint hogy tudok mélyég megfigyelést alkalmazni.
2013. ápr. 17. 10:41
 1/4 anonim ***** válasza:

A nagyítás a különbség, a látómező fokokban. De ha van, láthatod. A 10mm es az 90x nagyítást ad. Kiszámolni meg 900/10 azaz fókusztáv osztva az oksi mm el. Akkor a negyvenes mennyit ad?

Továbbá a nagyobb nagyításon kevesebb fény jut a szemedig, így sötétebb, s a látómező is a kisebb oksikkal egyre szűkül. A 60/900 as normálisan 2d azaz 2x60 vagyis a lencseátmérő duplájáig használható ki hogy türhető képet kapj, azaz 120x nagyításig.

2013. ápr. 17. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A mélyéghez pl orionköd, nyilthalmazok, fényesebb galaxisik nem kell nagy nagyítás. 36-72 bőven elég. A távcső nem igazán arra való. A 6 cm lencse kevés, de a fényesek levadászhatóak. Nagyobb nagyításù mélyegek pl a gyürüsköd a líra csillagképben 90x körül szépek. De kettősözni is jó, valamint bolygóra holdra napra.
2013. ápr. 17. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Éppen az éjszaka próbáltam megkeresni a gyűrűs ködöt. A lant csillagkép megvolt meg a vegát is láttam de nem tudtam a gyűrűs ködöt megkeresni, szabadszemmel pedig betudom határolni hol van. Elég zavaró még nekem, hogy távcsőbe minden fordítva van. Lehet erős próbálkozás volt mivel másodjára kémleltem az eget. A hold az nagy élmény volt :) A szaturnusz gyűrűjét is láttam :) Remélem belejövök majd egyszer. Köszi a válaszokat!
2013. ápr. 17. 11:51
 4/4 anonim ***** válasza:

A keleti égbolton láthatsz este két szép mélyég-objektumot, két fényes gömbhalmazról van szó: M3 és M13.


[link]


[link]


Ezeket a te távcsöved is szépen meg fogja mutatni. Kis nagyítást használj hozzá. Csillagtérkép segítségével keresd meg őket!

2013. ápr. 18. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!