Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Coriolis-erő. Valaki eltudná...

Coriolis-erő. Valaki eltudná magyarázni gömb esetében? A lefolyóban forgó víz és a föld forgása, hogy merre örvénylik és miért ezt akarom megérteni.

Figyelt kérdés
Azért itt teszem fel a kérdést és nem a Google-t meg Wikipédiát használom, mert azokból nem sikerült teljesen megérteni, vagyis a gömb esetében nem értem.

2013. ápr. 21. 12:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A Coriolis erőnek semmi köze a gömbhöz vagy bármilyen testhez.


A Coriolis erőnek semmi köze a lefolyóban forgó vízhez.

2013. ápr. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Mit értesz azalatt hogy a C-erő a gömb esetében?

és semmi köze nincs ahoz hogy melyik irányba folyik le a víz a lefolyón, más perturbációk dumálnak bele

2013. ápr. 21. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Akkor miért ezzel magyarázzák azt hogy milyen irányban örvénylik a víz a lefolyóba?

http://www.youtube.com/watch?v=MyZ-WNwjZV0


[link]

2013. ápr. 21. 15:07
 4/12 anonim ***** válasza:
erre nem tudok választ adni, hogy valaki miért mondja ezt. én is azt hittem sokáig hogy emiatt van, de tanulmányaim során kiderült hogy mégsem.
2013. ápr. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
a C-erő harása igen elhanyagolható ebben az esetben
2013. ápr. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Akkor térjünk el a kérdés második részétől (víz lefolyó) a Coriolis-erő legalábbis amit olvastam a net-ről az a körmozgással foglakozik, most röviden nem tudnám le írni, meg nem is teljesen értem, de ha a körrel foglakozik akkor a gömbnél is van nem? mert a gömb "lesarkítva" mondhatjuk hogy körökből áll, és ha forog, akkor például az egyenlítőt nézve mozog egy kör. Vagy akkor világosítson fel valaki, hogy meg is értsem mi a Coriolis erő.
2013. ápr. 21. 15:18
 7/12 anonim ***** válasza:

A Coriolis-erő egy kényszererő.


Azt biztos tudod, hogy ha egy gyorsuló vonatkoztatási rendszered van, abban akkor is hat erő egy testre, ha amúgy látszólag semmi külső hatás nem éri.


Például ha benn vagy egy kamion rakterében, ami gyorsul, az ott lévő ládák elkezdenek hátrafelé csúszni a padlón.

Egy álló koordinátarendszerből nézve úgy látnád, hogy a ládák igyekszenek egyhelyben maradni, de a kamion kigyorsul alóluk. A kamion gyorsuló vonatkoztatási rendszerében viszont ez egy kényszererőként jelentkezik.


Namármost, ha a koordinátarendszered nem csak egyenes vonalban egyenletesen gyorsul, hanem például forog, akkor másfajta kényszererők is fellépnek. Ilyen kényszererő a Coriolis-erő és a centrifugális erő is.

[link]

2013. ápr. 21. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
és igen, ahogy az előzőek írták, a lefolyóban folyó vízhez nincs köze
2013. ápr. 21. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A Coriolis erő nem kényszererő, hanem tehetetlenségi erő.


És nem körben vagy gömbben lép fel, hanem forgó koordinátarendszerben.

2013. ápr. 22. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Wadmalac ***** válasza:
Ez a lefolyós dolog közelebb áll a jégtáncos esetéhez, amikor az kinyújtott karokkal pörög, majd ahogy a karjait behúzza, felgyorsul a pörgés. Perdület-megmaradás.
2013. ápr. 22. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!