Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gravitációs térben elhajló...

Gravitációs térben elhajló fény. Hogyan is van pontosan?

Figyelt kérdés

A kérdések konkrétan:

I. Képzeljük el, hogy egy erős gravitációs térrel rendelkező objektum mellett elhalad egy erős, párhuzamos -azaz egyenes - fénynyaláb (most a diffrakciótól tekintsünk el egy kicsit). Tartalmazzon ez a nyaláb különböző hullámhosszúságú fényeket (rádió-infra-látható-gamma szóval mindenfélét). A kérdés, hogy az elhajlás során ezek szétválnak-e szög szerint? Szóval mintha prizmával bontanánk fel. Nekem ha tippelnek kéne, talán azt mondanám hogy igen, mert az egyes fotonok különböző hv energiát hordoznak és az különböző nagyságú gravitáló tömegekkel ekvivalens.


II. Tegyük fel, hogy van egy nagyon nagy tömegű bolygó, vagy mondjuk neutroncsillag és elhalad a közelében egy nagyon-nagyon erős monokromatikus lézernyaláb. Nyilván a fény elhajlik.

Ha a bolygó t=0-ban nyugalomban volt, hogyan fog nőni a sebessége, ha egyáltalán nőni fog.

Erre azt mondanám, hogy nőni fog a sebessége, mert ugye a nyaláb elhajlik, ami végső soron impulzusváltozással jár, az impulzus megmaradása miatt a bolygónak el kell mozdulni a nyaláb felé. Az viszont a bolygó mozgási energiájának növekedésével jár. Honnan jön ez az energia? A nyaláb hullámhossza tolódik el?



2013. ápr. 24. 13:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Az általános relativitáselmélet keretein belül válaszolva:

I. Az általános relativitáselmélet szerint a gravitáció nem erő, hanem a téridő görbülete, és eme görbült téridő "egyenesein" halad el a fénynyaláb, vagy bármi. Tehát a válasz nem.


II. A bolygó az előbbiek miatt szintén nem megy sehova. A fénynyaláb nem okoz változást a tér metrikájában, hiszen neki nincs tömege. (Ekvivalens vmennyi tömeggel de nincs tömege.)


A részecskefizika standard modellje és ennek kiegészítései szerint:

A gravitáció kölcsönhatás, melyet a graviton nevű tömegtelen részecskék közvetítenek. Erre semmi bizonyíték nincs, és nem is várható, h a közeljövőben képesek lennénk igazolni. De a fotonnak eszerint sincs tömege, tehát szintén nem a válasz mindkét kérdésre.

2013. ápr. 24. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Mivel a fényszerű geodetikusok a fény hullámhosszától függetlenül adottak, a fény ezeken közlekedik, vagyis nem történik frekvencia szerinti felbontás. DE ha utánanézel, akkor láthatod, hogy a fényelhajlás képletében csak a gravitáló tömeg nagysága és a fénysugár ettől mért távolsága szerepel.


Amennyiben a fény gravitációs visszahatását is figyelembe akarod venni, akkor már nem azt a közelítést alkalmazod, amit az I. esetben. Ekkor egy meglehetősen bonyolult problémád lesz, amit igen nehéz megoldani. A kialakuló téridő metrikája időfüggő lesz, és az energia nem fog megmaradni.

2013. ápr. 24. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
A graviton nem része a standard modellnek, de oda szokták sorolni. Kár bonyolítani vele az életet
2013. ápr. 24. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Az első kérdésre - végiggondolva tényleg jónak tűnik hogy nem válnak szét szög szerint.


A másodiknál viszont szerintem nem ilyen egyszerű. A fénynyaláb miért nem okoz változást a metrikában?

Amit nem értek: hogyan változik meg a fotonok által szállított impulzus, ha nem változik meg, akkor miért tűnik mégis úgy?

2013. ápr. 24. 19:31
 5/15 A kérdező kommentje:

Ha nem lettem volna elég világos:

A fény a bolygótól távol egyenesen megy, ott a tér sima.

A beeső és az elhajló fény is aszimptotikusan egy egyeneshez tart. Ezek az egyenesek szöget zárnak be egymással. A foton h_ * k impulzust szállít. A hullámszámvektor nyilván meg fog változni. A hullámszámvektor megváltozása impulzusváltozást jelent. Hová tűnik ez az impulzus?

2013. ápr. 24. 19:40
 6/15 A kérdező kommentje:

Ha elég messziről nézzük a jelenséget, a fény görbületét nem látjuk, csak az aszimptotikus egyeneseket. Tehát a bolygó alkalmasint helyettesíthető egy tükörrel.

A tükörre pedig biztosan hat a sugárnyomás és el fog mozdulni. Ha a tükör elmozdul, akkor a bolygó miért nem?

2013. ápr. 24. 19:48
 7/15 anonim ***** válasza:

Az első esetben semmi szükség a relativitásra, a fény akkor is meggörbül, ha a newtoni gravitációban gondolkodunk, és akor sem fog szétválni, mert mint Galilei óta tudjuk, a különböző nagyságú tömegek azonos gyorsulással mozognak.


A második esetben a bolygó el fog mozdulni a fény felé. A mozgási energiáját a kettejük közös potenciális energiából nyeri, épp úgy, mint ha egy bármilyen test haladna el mellette (kéttestprobléma).


Természetesen a fénynek is, mint minden anyagnak, van gravitációs tere, vagy ha úgy tetszik, meggörbíti a teret. Ez már csak abból az okfejtésedből is látszik, hogy ha a fény impulzusa megváltozik (az irányváltozás miatt), akkor a bolygó impulzusának is meg kell változnia.

2013. ápr. 24. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos hogy az első mondatod végével mit értettél, de úgy vélem arra gondolsz hogy a gyorsulás az tömegfüggetlen a gravitáció esetében.

Amugy ez nem teljesen igaz, legalábbis Einstein óta.

2013. ápr. 25. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

a tükör-bolygó analógiát sem nagyon értem hogy itt mire gondolsz pontosan.

Egy lencsével lehetne inkább helyettesíteni, ennek a neve gravitációs lencse. És lehetne használni a Napot "távcsőnek" pl, volt is már ezirányban egy befejezetlen kísérlet. olyan messzire "fókuszál", hogy 20 évig tart az út a fókuszpontba, de ha egyszer ez megvalósul akkor akáár exobolygók kontinenseit is kivehetjük, akkora teljesítményű "távcsövet" kapunk.

2013. ápr. 25. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:

#9:

Jelen esetben a síktükör hasonlat is jó, a beeső és távozó fénynyaláb közt lesz egy szögeltérés, amit létre lehet hozni tükörrel is. A lencse is elvben helyettesíthető végtelen darab megfelelő szögben álló síktükörrel.

Kérdéses viszont, hogy ettől az irányváltástól szenved-e energiaveszteséget a fény. Mert ha nem, akkor nincs, nem lehet hatással a görbületet okozó tömegre.

2013. ápr. 25. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!