Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gravitációs térben elhajló...

Gravitációs térben elhajló fény. Hogyan is van pontosan?

Figyelt kérdés

A kérdések konkrétan:

I. Képzeljük el, hogy egy erős gravitációs térrel rendelkező objektum mellett elhalad egy erős, párhuzamos -azaz egyenes - fénynyaláb (most a diffrakciótól tekintsünk el egy kicsit). Tartalmazzon ez a nyaláb különböző hullámhosszúságú fényeket (rádió-infra-látható-gamma szóval mindenfélét). A kérdés, hogy az elhajlás során ezek szétválnak-e szög szerint? Szóval mintha prizmával bontanánk fel. Nekem ha tippelnek kéne, talán azt mondanám hogy igen, mert az egyes fotonok különböző hv energiát hordoznak és az különböző nagyságú gravitáló tömegekkel ekvivalens.


II. Tegyük fel, hogy van egy nagyon nagy tömegű bolygó, vagy mondjuk neutroncsillag és elhalad a közelében egy nagyon-nagyon erős monokromatikus lézernyaláb. Nyilván a fény elhajlik.

Ha a bolygó t=0-ban nyugalomban volt, hogyan fog nőni a sebessége, ha egyáltalán nőni fog.

Erre azt mondanám, hogy nőni fog a sebessége, mert ugye a nyaláb elhajlik, ami végső soron impulzusváltozással jár, az impulzus megmaradása miatt a bolygónak el kell mozdulni a nyaláb felé. Az viszont a bolygó mozgási energiájának növekedésével jár. Honnan jön ez az energia? A nyaláb hullámhossza tolódik el?



2013. ápr. 24. 13:38
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
igen, sőt nem is kell végtelen nagy tükör, elég ha csak éppen a nyaláb átmérőjénél nagyobb
2013. ápr. 25. 09:48
 12/15 Wadmalac ***** válasza:
Itt nem kell, a lencse teljes kiváltásához kellene végtelen DARAB tükör. :)
2013. ápr. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Előzetesen gondolkodjunk el azon, hogy ha itt a földön eldobunk egy követ, és a matematikai leírásban elhanyagoljuk a kő gravitációs hatását a Földre, akkor vajon hová tűnik az impulzusának kezdetben meglévő függőleges komponense? Átadódik-e ez a Földnek, hogy az impulzusmegmaradás ne sérüljön?


Válasz: ebben a modellben a Föld nem része a fizikai rendszernek, ezért a második kérdés értelmezhetetlen. Csak a gravitációs tér az, amely külső konzervatív erőtérként jelen van és hat a kőre. Így az összenergia megmarad, a kő impulzusa pedig megváltozik, hiszen külső erő hat rá.


Rátérve a kérdező által feltett kérdésre: okulva a fentiekből, válasszuk szét a kérdésekre adható válaszokat a probléma kezelése szerint.


1. A fény energiáját (gravitációját) elhanyagoljuk az objektum tömegéhez képest.


Ekkor a fény olyan, mint egy "próbatest": csak letapogatja a téridőt, leköveti a fényszerű geodetikust és azon halad végig, de ő nem hat vissza a téridőre, nem befolyásolja azt. Ez elég jó közelítés (nem is volna értelme másképp számolni), az általános relativitáselméletet igazoló fényelhajlás képlete is ezen alapul. Ekkor a fény energiája az objektumtól való távozás után végtelen távolságban meg fog egyezni a megközelítés előtti energiával, habár impulzusa megváltozik, hiszen más irányban halad. De ebben a közelítésben a fényt nem tekintjük gravitáló tömegnek, és az objektum sem része a fizikai rendszernek, csak az általa generált téridő az, ezért nincs értelme megkérdezni, hogy az objektum el fog-e mozdulni a fény felé. Nyilvánvalóan nem. És a fénysugarak sem fognak frekvencia szerint szétválni, mert mindegyik ugyanazt a geodetikust követi.


2. A fényt is gravitáló tömegnek tekintjük.


Jó bonyolult problémát kapunk, nem tudom, hogy valaha nekiállt-e valaki ezt kiszámolni. Ekkor nyilvánvaló, hogy nem mindegy a fény által hordozott energia, és emiatt frekvenciafüggő lesz a fény-objektum rendszer időfejlődése, azaz a fénysugarak elhajlása is frekvenciafüggő lesz (kromatikus aberráció). Azt nem tudom, hogy egyáltalán kimérhető volna-e ez a különbség a mai berendezésekkel, mindenesetre a megérzésem azt súgja, hogy ez kb. olyan eltérés lehet, mintha azt kérdeznénk, hogy mennyivel kapjuk meg pontosan egy elhajított kődarab pályáját, ha azt is figyelembe vesszük, hogy ő is vonzza a Földet, nemcsak a Föld azt. Atommagnál kisebb méretű eltérést okozhat ez szerintem, nem többet. Továbbá a fény is visszahat az objektumra, és nyilvánvalóan az objektum is elmozdul aszerint, hogy a fény mekkora energiát hordoz, vagyis mennyire képes meggörbíteni a téridőt maga körül.


De egyáltalán nem biztos, hogy az energia és impulzusmegmaradás egyáltalán értelmezhető ilyen esetben, mert a metrikának nem lesz időszerű eltolási szimmetriája.

2013. ápr. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Ahogyan a Compton szórásnál is szenved energiaveszteséget a fény, úgy valószínűleg a sima visszaverődésnél is. De hogy ennek a jelenségnek mi a neve, vagy van-e neki egyáltalán, nem tudom. Nyilván olyan jelentéktelen, hogy nem foglalkoznak vele, de attól még el lehetne nevezni :)
2013. ápr. 25. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Előzőnek:

Már kicsit of a téma, de ennek a jelenségnek "elektromágneses hullámok visszaverődése" a neve, és a közeg vezetőképessége és dielektromos tulajdonságai azok, amelyek meghatározzák a veszteséget. Egy tökéletes vezető fémbe az EM hullámok nem hatolnak be, és veszteség nélkül visszaverődnek. Nem tökéletes vezetőnél van veszteség, hiszen a beeső hullám a közegben áramokat indukál, amelyek a véges vezetőképesség miatt eldisszipálják az energiát.

2013. ápr. 27. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!