Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik az a szerves vegyület,...

K.k.Judit kérdése:

Melyik az a szerves vegyület, amelyik fehér szilárd anyag vízben jól oldódik, vizes oldata semleges kémhatású, egyszer sósavas közegben forraljuk, majd a keletkezett oldatot meglúgosítva elvégezzük az ezüsttükörpróbát akkor pozitív eredményt kapunk?

Figyelt kérdés

glükóz, szacharóz, maltóz, etil-formiát, fruktóz


Én a maltózra gondoltam, hiszen savas hidrolízissel fel lehet bontani két glükóz molekulára amik adják az ezüst tükör próbát. viszont a megoldásban szacharóz szerepel ami nem adja az ezüst tükör próbát ( 1 glükóz meg egy fruktóz van benne ami nem adja). Szóval nem értem!



#szerves vegyület #ezüst tükör próba
2013. máj. 5. 15:17
 1/7 Silber ***** válasza:
És szerinted a savas főzés során keletkező glükóz nem adja a Fehling-próbát?
2013. máj. 5. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Silber ***** válasza:
*Ezüsttükör-próbát.
2013. máj. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
És a maltóz miért nem jó? hiszen savas hidrolízis után glükóz szerepel ami adja az ezüsttükör próbát! Vagy 2 megoldása van?
2013. máj. 6. 10:39
 4/7 Silber ***** válasza:
Szerintem el van cseszve a kérdés. Az 5 közül 4 adja (glükóz, szacharóz, maltóz, etil-formiát), csak a fruktóz nem, mivel az ketohexóz és nem tartalmaz aldehidcsoportot. A kérdés inkább arra kéne irányuljon, mely NEM adja.
2013. máj. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Silber ***** válasza:
Mielőtt szó éri a ház elejét: az említett diszacharidok savas bontás után adják.
2013. máj. 6. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szerintem arra kérdez rá a feladat (nem egyértelmű megfogalmazással), hogy melyik vegyület adja a próbát a leírt eljárás után, ami az eljárás előtt nem adja.


Etil-formiát: eljárás előtt nem, utána igen - azonban közönséges körülmények között folyékony.

(Hidrolíziskor hangyasav képződik, ami adja a próbát, mert kijelölhető benne -CHO aldehid (formil) csoport: HO-CHO.)

Glükóz: alapból adja.

Fruktóz: alapból adja. Lassabban, mint a glükóz, de adja a próbát melegítéssel, mert lúgos oldatban a fruktóz a glükózzal is egyensúlyt tart.

Más vonatkozásban bár, de itt részleteztem: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Maltóz: redukáló diszacharid, ami azt jelenti, hogy a két D-glükóz közül csak az egyik használja fel a glikozidos -OH csoportját vegyületképzéskor (α-4. kapcsolódás). Így a szabad glikozidos -OH helyén kinyílhat a megfelelő glükóz gyűrű, megjelenik a -CHO formil csoport - ezért adja a próbát az eljárás előtt is.

Szacharóz: nem redukáló diszacharid: a D-fruktóz és D-glükóz is felhasználja glikozidos -OH csoportját kapcsolódáskor - egyik gyűrű sem nyílhat szét formil csoportot szolgáltatván. Vagyis az eljárás előtt nem adja, utána igen (amikor is megjelennek a megfelelő monoszacharidok).


/Forrás: Markó-Farády: Szerves kémia III., Kézirat, Veszprém, 1985./

2013. máj. 6. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Így logikus, bár szerintem a kérdés nagyon nem egyértelmű! De ahogy leírtad úgy igen!
2013. máj. 6. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!