Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok írni egyszerű, de...

Tudnátok írni egyszerű, de látványos kémiai kísérleteket?

Figyelt kérdés

Lehetőleg olyanokat, amikhez könnyen beszerezhetőek az eszközök, alapanyagok és nem kell hozzájuk különösebb szakértelem, felszerelés.

Itthon szeretném őket kipróbálni és amik jól sikerülnek, azokat iskolában is megpróbálnám


Előre is köszönöm a segítséget!



2013. máj. 6. 22:07
 1/9 anonim ***** válasza:

Az egyik, ami eszembe jut, otthon is (mondjuk inkább egy udvaron) biztos kipróbálhatod és látványos, az inkább fizika, mint kémia, de kémiaórán láttam:

Egy teamécsest borszesz égő lángja felett felhevítesz úgy, hogy már a viaszt is meg tudd gyújtani a kanóctól függetlenül, aztán vizet permetezel rá. Az apró permetcseppek az égő viaszban felforrnak, és szétröpítik azt. Jobb, mint a csillagszóró.


A másik hogy alkoholba (mondjuk denaturált szeszbe) valamilyen lángfestő anyagot oldasz (mondjuk a bárium nem tudom mennyire beszerezhető), és egy keveset egy hosszú, hengeres mérőpohárba töltesz, hogy a gőze minél jobban telítse a poharat. Aztán egy gyújtó pálcával belobbantod. Egy szép hosszú zöld (vagy a lángfestő anyagnak megfelelő színű láng fog kicsapni).


(Ezeket kémiaórán 9-10-edikes diákok mutatták be nekem. Mondjuk a kémiatanáruk elég badass volt, szóval hallottam róla olyat, hogy véletlenül cc. savat öntött a kezére, aztán ahelyett, hogy letörölte volna, elkezdte magyarázni, hogy mit csinál a sav a bőrében levő fehérjékkel, meg hogy miért sárgul a keze…)

2013. máj. 6. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
54%

Tegnapelőtti kérdés:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Ha az is a tiéd, akkor bocs. :)

2013. máj. 6. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1# köszönöm a segítséget, az elsőt biztosan kipróbálom. A második is érdekesnek ígérkezik, utána járok a hozzávalóknak.


2# Láttam, olvastam de nem igazán találtam nekem való kísérleteket. Ami olyan volt, azt kijegyzeteltem, de gondoltam kapok még jó ötleteket és kaptam is :)

2013. máj. 6. 23:11
 4/9 A kérdező kommentje:
2# a tanártól viszont láttatlanban is kezdek félni >.<
2013. máj. 6. 23:15
 5/9 A kérdező kommentje:
Bocsi, 1#-et akartam írni...
2013. máj. 6. 23:15
 6/9 anonim ***** válasza:
54%

Tessék, kerestem neked még linkeket, hátha találsz még érdekeseket:

[link]

[link]

(Itt a DVD letölthető.)

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Sok sikert. :)

2013. máj. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szórj egy pohárba szódabikarbónát vagy sütőport és önts rá ecetet, így CO2 fejlődik. Ez nehezebb a levegőnél, tehát a pohárban marad. Ha ügyes vagy, rá tudod önteni a gázt egy égő gyertyára ami elalszik majd. Ha nem sikerül, dugj a pohárba égő hurkapálcát.


A lángfestés jó ötlet, van pár anyag amivel biztosan találkozhatsz ha kicsit keresgélsz. Szórd az alábbi porokat kék gázlángba: konyhasó (aranysárga láng), kálisó (gyógyszertárban vagy nagyobb üzletekben árulják ételízesítőként nátriumszegény diétához, lila láng), mészkő és háztartási sósav segítségével csinálj kalcium-kloridot, majd szórd a lángba (téglavörös). Kertészkedők boltjában kapható rézgálic (kék színű kristályos porszerű cucc, szőlőpermetelésre használják, kérdezd az őseidet. élénkzöld láng)

2013. máj. 8. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
tegyél fel egy kisebb fazékba vizet sóval. miután felforrt adj még hozzá sót, míg több nem tud oldódni.. :) önts ezt egy edénybe ( DE ezelőtt vegyél elő egy hurkapálcát és köss rá egy madzagot.. vagy cérnát.) . nos ha beleöntötted rakd bele ezt a hurkapálcásat úgy hogy a madzag lefele lógjon ( vagyis a sós vízzel teli edénybe) kb. 2-4 múlva látszik a sókristály a madzagon. Remélem segítettem .. :) ( a tanárnak csak a végeredményt tudod elvinni) eszközök: víz, só, edény , hurkapálca, madzag, fazék. amit venned kell: só :100ft, hurkapálca 100ft körül van. :)
2013. máj. 16. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget, elég sok kísérletet kipróbáltam, párat a suliba is vittem és hatalmas sikert aratott :)


Mellesleg én meg egy csomó ötöst szóval nagyon-nagyon köszi mindenkinek, mert ötösre zártak :D

2013. jún. 26. 20:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!