Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Toricelli barométerénél...

Toricelli barométerénél hogyan keletkezhet légüres tér?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a Toricelli-féle higanyos barométernél a cső tetején hogyan keletkezhet légüres tér? Hiszen az atmoszférikus nyomás ennél jóval nagyobb így oda kéne szorítania a higanyt a cső tetejéhez nem? Ha jól tudom hasonló elven működik az a kísérlet is, amikor vízzel teli pohár tetejére teszünk egy papírlapot, megfordítjuk, és nem folyik ki a víz, mivel akkor a víz helyére levegőnek kéne jutnia, amit a papírlap megakadályoz.

2013. máj. 22. 19:53
 1/5 A kérdező kommentje:
Miközben írtam kicsit elgondolkodtam rajta. Nem lehet, hogy azért, mert a higanynak jóval nagyobb a sűrűsége, így a súlya is, amit a légnyomás nem tud ellentartani?
2013. máj. 22. 20:02
 2/5 anonim ***** válasza:
Az teljesen nyilvánvaló hiszen ha olvastál róla vízzel próbálkoztak és tíz méterig nem lett légüres tér azt hitték nem is lehet.Toricelli egy méter körüli csővel próbálkozott és higannyal amivel rögtön sikerült.
2013. máj. 22. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Pontosan így van. A higanyoszlop súlya tart egyensúlyt a légköri nyomás által kifejtett erővel, amely a nyitott tálcán keresztül a higanyfürdőre hat.
2013. máj. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Shai-Hulud ***** válasza:
Nyertél! Látod, ha gondolkozol, meg tudod válaszolni a saját kérdésedet is! :-D
2013. máj. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
2013. máj. 22. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!