Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyek a telepes- és a hajtáso...

Melyek a telepes- és a hajtásos virágtalanok szervezeti sajátosságai?

Figyelt kérdés

2013. jún. 2. 11:01
 1/1 anonim ***** válasza:

Telepesek pl.: a mohák, hajtásos virágtalan növények a harasztok. A telepes élőlényeknek nincsenek valódi szöveteik, a sejtek között nincs munkamegosztás (egyes esetekben nagyon primitív differenciálódás figyelhető meg) pl.: a moháknak van szárszerű, gyökérszerű, levélszerű képletük (már amelyiknek), de ezek funkciója ugyanaz, csak nagyok kicsi különbség figyelhető meg, mondjuk a gyökér szerű képződmény némileg segíti a növény talajhoz tapadását, de a tápanyag felszívását a levélszerű képződmények is ugyanúgy elvégzik. A szárszerű képződményben nincsenek szilárdító, szállítóelemek, így nem képes magasan a földfelszín felé emelkedni. Szaporodásához szüksége van a vízre. (pozitív kemotaxis) A harasztoknál már kialakultak a szállítószövetek, sejtjei differenciáltak, ez nagy evolúciós előnyt jelentett számukra, tartósabban képesek voltak elszakadni a víztől, például a moháknak nincsen bőrszövete, ami megakadályozná a gyors vízvesztést, ezért szorosan egymás mellett élnek, így próbálnak gazdálkodni a vízzel. A harasztoknál már megjelentek a szövetek, így képesek megtartani a felszívott vizet, a gyökér a tápanyagfelszívást, a szár a továbbítást (szállítószöveti elemek révén), részben a fotoszintetizálást is végzi. A levelek fotoszintetizálnak. A harasztoknak is szükségük van a vízre szaporodásukhoz, ezért a nyirkos területeket kedvelik (itt is pozitív kemotaxis).


De, ha konkrétan rákérdezel, akkor részletesen el tudom magyarázni Neked, így rengeteget lehetne írni róluk. Mondjuk a lényeg szerintem benne a van abban, amit írtam. Milyen szinten kell a jellemzés?

2013. jún. 2. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!