Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hallottam valami olyasmit,...

Hallottam valami olyasmit, hogy ha egy csillag kihuny akkor még több évig is vilagithat attol függően, hogy milyen messze van a földtől. Ez igaz?

Figyelt kérdés
2009. okt. 8. 19:31
 1/6 anonim válasza:
88%
Persze, a Földről nézve. A fény sebessége 300 000 km/óra, az az ha tegyükfel MOST felkapcsolnának egy képzeletbeli villanyt 300 000 km-re innen akkor azt te csak egy óra múlva fogod látni, és ha azt lekapcsolják, akkor azt te a lekapcsolás utáni egy óráig még látni fogod. Így működik a csillagokkal is, remélem segítettem.
2009. okt. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
Jaj neharagudj:D 300 000 km/mp:D ültesd át a válaszomat kicsit nagyobb mértékbe, bocsi:)
2009. okt. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az egy dolog, hogy a fénye mikor ér ide...

egy kihunyó csillag még sok százezer évig világíthat egyre halványuló fénnyel. Gondold el, mekkora az a csillag, és milyen forró kezdetben.

2009. okt. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
88%

egy csillag azért nem "csak úgy" kihúny :)

ha jól értelmezem a kérdést, akkor te arra gondoltál, hogy amikor egy csillag fényét (vagyis magát a csillagot) látjuk, akkor valójában egy sok- sok évvel ezelőtti állapotában látjuk az illető csillagot.

ez tényleg így van, mivel a fénynek is idő kell az adott távolság megtételéhez.

a fény- bár a létező legnagyobb sebbességgel halad, de azért ez a sebesség nem végtelen, másodpercenként éppen 300.000 km- t tesz meg. (légüres térben)

így, ha egy csillag tőlünk egymillió fényévre van ( a fényév nem idő, hanem távolság mértékegység), akkor mi most éppen abban az állapotban látjuk, amilyenben ezelőtt egymillió évvel volt.

ha hirtelen "kihúnyna", akkor mi még egymillió évig ragyogni látnánk annak ellenére, hogy a csillagnak már az emléke sincs meg, mert éppen ennyi ideig tartana, amig a róla elindult utolsó fényrészecske is ideérne a földre.

2009. okt. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ez igaz.Hallottam olyat hogy két bolygó ütközött pár tízmillió évvel ezelőtt és csak egy hónappal ezelőtt vagy mikor ért ide a fénye.Fénysebességgel jött, tehát elképzelhetetlenül hatalmas ez a világegyetem.
2009. okt. 8. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
..hát pedig egy fényhónap még nem is nagy kunszt.. a mi Napunk 8 fénypercre van tőlünk (azér az se semmi), a csillagászati mértékegység pedig a fényév, amivel több ezerszeres távolságokat is meghatároznak.. FELFOGHATATLANUL nagy a világ :)
2009. okt. 8. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!