Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek lehet hinni ennek...

Szerintetek lehet hinni ennek a cikknek? (www.sg.hu/cikkek/97845/regeneralodik_az_emberi_agy)

Figyelt kérdés

A link : [link]


Legjobb lenne, ha olyanok írnának, akik foglalkoznak biológiával, átlátják ezeket, hogy valóban igazak-e ezek az állítások, vagy csak kacsa az egész.


Azért kéne biztosra tudnom, mert ezzel a témával, hogy tud-e regenerálódni az agy, meglehetősen sokáig foglalkoztunk bioszórákon (a biosztanár az osztályfőnök is, úgyhogy osztályfőnöki órákon is egy ideig), és végül is abban maradtunk, hogy csak nagyon speciális esetben tud - kb. a csodával határos gyógyulások szintjén - és gondoltam, hogy esetleg átküldöm neki, de nem akarok hülyeséget meg false dolgokat küldeni.



2013. jún. 11. 12:32
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem kacsa, ezeket a kísérleteket és eredményeket tanítják (nem mai adatok), bár nincs most nálam az összes őssejtbiológiával foglalkozó jegyzetem, így nem is tudom "indoklásul" elküldeni, de maga a cikk érthető, rendesen írja le a dolgokat és nem áraszt el fölösleges adatokkal, így középiskolai szintre szerintem megfelelő.

Egy megjegyzés: nem "false", hanem fals. Van ilyen magyar szó, minek az angol megfelelőjét? :)


Mindazonáltal az széles körben ismert, hogy a szaglóneuronok képesek a regenerációra (embernél pont nem, de itt is van rá precedens), illetve a kanárik énektanulása kapcsán a HVC neurogenezise igen jelentős (ez nagy eredmény volt akkoriban, mivel tartotta magát az "állandósult szövet" elmélet, erre a hím kanári minden évben így tanulja az új énekeket). Van még további érdekesség is, csak nem tudom, hová tettem az ezzel foglalkozó cikket (az emberi agyban képződő új neuronok kapcsán azt hiszem, korlátozott genetikai remodelling, de már a mechanizmusra nem emlékszem, négy éve beszéltem róla egy ismerősömmel öt percig).

2013. jún. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod.

Ez esetben nyugodt szívvel küldöm a tanáromnak, mert végül is tankönyvhöz képest jobban belement a témába, de ilyen konkrét kísérleteket mégsem említett, regenerációrol sem, a tankönyv pedig egyenesen tagadta, hogy regenerálódna az agy.

Ezek szerint egyetemen másképp tanítják?

2013. jún. 11. 17:34
 3/9 anonim ***** válasza:

Egyetemen sok mindent másképp tanítanak, mint középiskolában, állandó a csörte a tanárok tanrendjéről. A taxonómia (élőlények osztályozásának tudománya) is teljesen más, de hagyományból sok mindent nem lehet megváltoztatni. Halak, kétéltűek és hüllők sincsenek osztály szinten, mégis tanítai kell, mert ha meglátsz egy halat, csak felismered.

Az állandósult szöveteket is meg kell tanítani, a kifejezés létezik, de ha mindig hozzá kéne tenni, hogy "valójában ilyen nincs, mert..." elvenné az ember kedvét a biológiától. Azért nem akar mindenki biológus lenn, a többségben bőven elég az, hogy állandó, nincs regeneráció, azt kész. Meg kell húzni a határt, meddig terjedjen a tananyag. Ahogy minden más tantárgynál is. A matematika középiskolában egyszerű, szép és jó, később már tud élvezetes fefájós éjszakákat produkálni egy-egy analízis.

2013. jún. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Oké, de azért remélem említés szintjén még nem gond, hogy elküldjem a tanárnak. Most direkt írtam is a levélben, hogy persze utána lehetne menni a részleteknek, hogy ez most hogy is van, de azt én sem gondolnám, hogy gimnáziumban célszerű, de ez a cikk legalább elég közérthető ahhoz, hogy meg legyen említve a dolog, >hátha< valakinek esetleg pont ettől jönne meg a kedve a biológiához (ha mondjuk vacilált ;) de persze ez így nem valószínű, de még akár ez is lehet)
2013. jún. 11. 18:10
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem gond, ha megmutatod neki, lehet, hogy nem ismerte, és a következő osztályában van van rá érdeklődés, már jobban tud róla beszélni. Te is jelzed felé, hogy érdekel a téma, talán még ajánlhat is neked újabb cikkeket, netán versenyeket, projektmunkát, hiszen ehhez ő ért.
2013. jún. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"talán még ajánlhat is neked újabb cikkeket, netán versenyeket, projektmunkát"


Ááááá, versenyeket? Offline projectmunka még >esetleg< belefér, de verseny kizárt. Nem is vagyok egyébként valami jó biológiából, közel nem annyira, hogy versenyeznék, bár alapból nem volt gondom a tantárgyal. Egy évig voltam ott fakultáción de azt csak elmeborultság miatt, szerencsére még épp időben visszamentem matek-info-ra.


Persze jó a biológia is, csak sajna nem nekem való. ;)

2013. jún. 11. 22:25
 7/9 anonim ***** válasza:
Áhá! Gondoltam, ha ennyire érdekel a téma, talán biosz fakton vagy, ezek szerint csak ez a téma érdekelt nagyon.
2013. jún. 12. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem is érdekel ANNYIRA, inkább mondjuk az, hogy véletlenül megtaláltam a cikket, és azonnal az ugrott be, hogy erről beszéltünk is órán, de ez új dolog, és lehet hogy érdemes lenne megemlíteni.
2013. jún. 12. 17:12
 9/9 A kérdező kommentje:
Persze volt az az egy év, amikor bizonyos dolgok miatt bemeséltem magamnak, hogy húúú mennyire érdekel, meghogy a biológia mindenekfelett.... de az csak egy agymenésem volt a sok közül, sok ráció nem volt benne, csak max. mazohizmus. Legalább a harmadikos anyag elejét akkor már rég tudtam, mire azt elkezdtük.... :) csak hát aztán, amortizáció lévén visszacsúsztam, meglehetősen gyorsan. :/
2013. jún. 12. 17:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!