Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki magyarázza el nekem a...

Valaki magyarázza el nekem a relativitás elméletet? (úgy hogy egyszerű ember is értse, nekem próbálták el magyarázni de egyszerűen nem tudom el hinni)

Figyelt kérdés

#relativitás elmélet"
2012. szept. 30. 21:01
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
86%

[link]


Tessék, eléggé érthetően le van írva. Amúgy ez nem hit vagy nem hit kérdése. Kapcsolj be egy GPS-t, és ha pontosan megmondja hol vagy, akkor Einstein relativitás elmélete működik, akár hiszel benne, akár nem.

2012. szept. 30. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
9%
Egyszerű az egész - E=mc a négyzeten.
2012. szept. 30. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 Shai-Hulud ***** válasza:

"Egyszerű az egész - E=mc a négyzeten."

Remélem, ezt csak viccnek szántad...


Nem egyszerű dolog, az biztos. Én többször végigrágtam, és mindannyiszor értettem, volt olyan, hogy 10 percig is! :-DD (Na jó, ez nem igaz, de jól hangzik. Az elmélet ELVE nem is olyan bonyolult, a belőle következő GYAKORLATI számítások némelyike viszont borzalmas.)


Az elmélet helyességét viszont már kísérleti fizikusok sora bizonyította, tehát valóban igaz - még akkor is, ha számodra nehezen hihető. :-)


Pedro

2012. szept. 30. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
40%
Hát csak így ide leírni elég merész vállalkozás. A Gondolat kiadó gondozásában A speciális és általános relativitás elmélete címmel, Albert Einstein saját írása bármelyik könyvtárban fellelhető. Ebben maga Einstein elég érthetően elmondja a lényeget, viszonylag olvasmányosan. Persze, ha tényleg meg akarod érteni, ahhoz magas szintű matematikai és fizikai ismeretek kellenek, a fizika nem képregény, a relativitáselmélet egyenleteit általános iskolai ismeretek birtokában nem fogod megoldani.
2012. szept. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
Egy fizikus ismerősöm mondta: az általános relativitáselméletet nincs olyan, aki el tudja képzelni fejben, és érti. Ki tudnak számolni, le tudnak vele írni mindent, ami kérdésként felmerül, de agyban látni nem lehet.
2012. okt. 1. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és a segítséget mindenkinek :)! Nem akarok új témát nyitni s nem is akarok vitázni cska hogy keresgéltem a témában ezt találtam csak a hithez egy kis plusz :) :


Az ateista filozófia



Az ateista filozófia-professzor arról beszél a tanítványainak, mi a problémája a tudománynak Istennel, a Mindenhatóval. Megkéri az egyik új diákját, hogy álljon fel, majd a következő párbeszéd alakul ki:



Prof: Hiszel Istenben?


Diák: Teljes mértékben, uram.


Prof: Jó-e Isten?


Diák: Természetesen.


Prof: Mindenható-e Isten?


Diák: Igen.



Prof: A bátyám rákban halt meg, annak ellenére, hogy imádkozott Istenhez, hogy gyógyítsa meg. Legtöbbünk törekedne arra, hogy segítsen másokon, akik betegek. De Isten nem tette ezt meg. Hogyan lehetne akkor jó Isten? Hmm?


Diák: (a diák hallgat)


Prof: Erre nem tudsz választ adni, ugye? Kezdjük elölről, fiatalember. Jó-e Isten?


Diák: Igen.


Prof: Jó-e Sátán?


Diák: Nem.


Prof: Honnan származik Sátán?


Diák: Istentől?


Prof: Így van. Mondd meg nekem, fiam, van-e bűn ebben a világban?


Diák: Igen.


Prof: A bűn mindenhol jelen van, nemde?


Diák: Igen.


Prof: És Isten teremtett mindent. Így van?


Diák: Igen.


Prof: Tehát ki teremtette a bűnt?


Diák: (a diák nem válaszol)



Prof: Vannak-e betegségek? Erkölcstelenség? Gyűlölet? Csúfság? Mindezen szörnyű dolgok léteznek ebben a világban, ugye?


Diák: Igen, uram.


Prof: Tehát, ki teremtette mindezeket?


Diák: (a diák nem felel)



Prof: A tudomány állítása szerint 5 érzékünk van, melyekkel felfogjuk és megfigyeljük a dolgokat magunk körül. Mondd meg nekem, fiam! Láttad-e már valaha Istent?


Diák: Nem, uram.


Prof: Mondd meg nekünk, hallottad-e már valaha a te Istenedet?


Diák: Nem, uram.



Prof: Érezted-e már valaha a te Istenedet, megízlelted-e a te Istenedet, vagy érezted-e már a te Istened illatát? Különben is, volt-e már valamilyen kézzelfogható tapasztalatod Istenről?


Diák: Nem, uram, attól tartok nem.


Prof: És mégis hiszel benne?


Diák: Igen.


Prof: A tapasztalati, igazolható, bemutatható bizonyítékok alapján a tudomány kijelenti, hogy a te ISTENED nem létezik. Na, erre mit mondasz, fiam?


Diák: Semmit. Nekem csak a hitem van.


Prof: Igen. A hit. Pontosan ezzel van problémája a tudománynak.


Diák: Professzor, létezik-e a hó?


Prof: Igen.


Diák: És létezik-e a hideg?


Prof: Igen.


Diák: Nem, uram. Nem létezik.



(Az események ezen fordulatára az előadóterem elcsendesedik.)



Diák: Uram, lehet sok havunk, még több havunk, túlhevíthetünk valamit, vagy még annál is jobban felhevíthetjük, lehet fehér havunk, kevés havunk, vagy semennyi havunk. De nem lesz semmink, amit hidegnek hívnak. 458 fokkal tudunk nulla alá menni, ami a hó nélküli állapotot jelenti, de annál lejjebb nem mehetünk. A hideg nem létezik. A hideg szót a hó nélküli állapot jellemzésére használjuk. A hideget nem tudjuk lemérni. A hó: energia. A hideg nem AZ ellentéte a hónak, uram, hanem a hiánya.


(Az előadóteremben ekkor már egy gombostű leejtését is meg lehetne hallani.)


Diák: És mi van a sötétséggel, professzor? Létezik-e a sötétség?


Prof: Igen. Hogyan beszélhetnénk AZ éjszakáról, ha nem lenne sötétség?



Diák: Ismét téved, uram. A sötétség valaminek a hiányát jelzi. Lehet kis fényünk, normális fényünk, nagy erejű fényünk, villanó fényünk, de ha sokáig nincs fény, akkor nincs semmi, s azt hívjuk sötétségnek, így van? De a valóságban a sötétség nem létezik. Ha létezne, még sötétebbé tudnánk tenni a sötétséget, nemde?


Prof: Tehát, mire akarsz rámutatni mindezzel, fiatalember?


Diák: Uram, azt akarom ezzel mondani, hogy a filozófiai eszmefuttatása hibás.


Prof: Hibás? Meg tudod magyarázni, miért?



Diák: Uram, ön a kettősségek talaján mozog. Azzal érvel, hogy van AZ élet, utána pedig a halál, van egy jó Isten és egy rossz Isten. Az Istenről alkotott felfogást végesnek tekinti, mérhető dolognak. Uram, a tudomány még egy gondolatot sem tud megmagyarázni. Elektromosságot és mágnesességet használ, de sohasem látta egyiket sem, arról nem is szólva, hogy bármelyiket megértette volna. Ha a halált AZ élet ellentéteként vizsgáljuk, akkor tudatlanok vagyunk arról a tényről, hogy a halál nem létezhet különálló dologként. A halál nem az élet ellentéte: csak annak hiánya.


Diák: Most mondja meg nekem, professzor: azt tanítja a diákjainak, hogy majmoktól származnak?


Prof: Ha a természetes evolúciós folyamatra célozol, akkor természetesen igen.


Diák: Látta-e már valaha AZ evolúciót a saját szemével, uram?


(A professzor mosolyogva megrázza a fejét, kezdi látni, MI lesz a vita kimenetele.)


Diák: Mivel eddig még senki sem látta AZ evolúciós-folyamatot végbemenni, sőt azt sem tudja bizonyítani, hogy ez egy folyamatos történés, azt jelentené mindez, hogy ön a saját véleményét tanítja, professzor? Akkor ön nem is tudós, hanem prédikátor.


(Nagy zajongás támad az osztályban.)


Diák: Van-e valaki az osztályban, aki látta már valaha a professzor agyát?


(Az osztály nevetésben tör ki).



Diák: Van-e itt valaki, aki hallotta már a professzor agyát, érezte, megérintette azt, vagy érezte az illatát?.... Úgy tűnik, senki nem tette. Tehát, a tapasztalati, állandó, kimutatható bizonyítékok megalapozott szabályai szerint a tudomány kimondja, hogy önnek nincs agya, uram. Ne vegye tiszteletlenségnek, uram, de hogyan adhatunk így bármilyen hitelt az előadásainak? (A teremben síri csend. A professzor a diákot nézi, arca kifürkészhetetlen.)


Prof: Azt hiszem, hit alapján kell elfogadnod, fiam.


Diák: Erről van szó, uram! Ember és Isten között a HIT a kapcsolat. És ez mindennek a mozgatója és éltetője.



A diák... Albert Einstein volt.


„A tudomány vallás nélkül sánta, a vallás tudomány nélkül vak.” (Albert Einstein)


Albert Einstein

2012. okt. 1. 09:57
 7/21 2xSü ***** válasza:
100%

#6:


1. A történet fiktív, mert Einstein fiatal éveiben erősen neopozitivista volt. Idősebb korára talán egyfajta platóni idealizmus jelenik meg nála, amit maga soha nem ismert el, de a munkásságából, gondolataiból ez tűnik ki. De – leszámítva a korai gyerekkorát – soha nem hitt a kereszténység istenében. (Filozófiát professzortól meg nem valószínű, hogy 12 éves kora alatt tanult volna, hiszen matematikát is csak ennyi idősen kezdett tanulni.)


2. A történet azért is fiktív, mert a tudományosságról azért egy professzor (még ha filozófia professzor is és nem fizikus) többet kell, hogy tudjon. Valószínű, hogy a prof egy ilyen kijelentésre – mint amit a történet Einstein a szájába adott – úgy teszi helyre a világképét az illetőnek, hogy ihaj, főleg a prof agyát firtató kérdéskörben. Látható, hogy a történet kitalálójának nem sok fogalma van a tudományos módszer valódi lényegéről, de még a tudomány és a vallás tényleges kapcsolatáról sem. De a filozófiához sem sokat konyított, hiszen a hideg létezésének kérdésköréről, a létezés „definíciójáról” minimum órákat lehetne vitatkozni.


3. Amúgy ez a fiktív történet hogy kapcsolódik a relativitáselmélethez?


4. A történetben van egy következetes helyesírási hiba. Nem hó, hanem hő, amiről a fiktív Einstein beszél.

2012. okt. 1. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Szép anekdota.

Kár, hogy nem igaz. :-)

Bár Einstein valóban vallásos volt, ezt a történetet csak a halála után találták ki róla.

Kb. hasonló, mint a Mátyás király történetek... Ő sem járta az országot álruhában soha életében. :-)

2012. okt. 1. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 2xSü ***** válasza:
100%
#8: Az, hogy Einstein vallásos volt, az végképp nem igaz. Maximum az a kérdés, hogy hitt-e valami természetfeletti rend vagy intelligencia létezésében, és hogy hogyan öltött testet ez az ő világképében. Vallásos egyáltalán nem volt. Esetleg hihetett valamiben, de biztos nem úgy, ahogy azt egy vallásos ember teszi. Lásd: [link]
2012. okt. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Nem tudtam hogy nem igaz , am úgy jutottunk el a ,,hithez" hogy a kérdésemben záró jelben oda írtam hogy nem tudom el hinni a amit el magyaráztak nekem a relativitás elméletről ... , és írta egyik kommentelő hogy ez nem hit kérdése , s ahogy még régebben keresgéltem, ráleltem erre a kis párbeszédes történetre gondoltam kommentelem :) hát ha tetszeni fog neki :), am köszönöm a segítséget mindenkinek . S most már azt is tudom a hogy akkor a párbeszéd a valóságban nem hangzott el :). De szerintem igen csak rá vezet a hit lényegére, s hogy mennyire jelen a van a világban sőt mindent csak hihet az ember semmiben nem lehet biztos!!!!. Am bocsánat ha bárkit is felbosszantottam tudatlanságommal :) , nem áll szándékomban vitázni , s nem is akarom hogy bárki is vitázzon mással :).
2012. okt. 2. 23:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!