Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Jól ismert dolog az exponenciá...

Jól ismert dolog az exponenciális eloszlás és a bomlás. De mi a helyzet, ha a reakció reverzibilis?

Figyelt kérdés

Nem az egyensúlyra vagyok kíváncsi!


Vegyük az A + B <-> AB reverzibilis reakciót.


Tegyük fel, hogy exponenciális eloszlás szerint bomlik vagy egyesül, de különböző felezési időkkel. Ha csak a bomlást néznénk, akkor a jól ismert exponenciális eloszlás adná a megoldást. Azaz megadná azt, hogy mi a valószínűsége annak, hogy t idő múlva el van-e bomolva, vagy sem. De ha vissza is alakulhat, akkor nincs vége a folyamatnak. Ha tehát az a kérdés hogy a kétállapotú rendszer t idő milyen állapotban van, az valami végtelen sor lehet. Hiszen t idő alatt sokszor oda-vissza alakulhat. Ennek mi a megoldása? Hol tudnám megtalálni a számolást?



2013. jún. 17. 09:39
 1/2 Silber ***** válasza:

Itt valami nagyon nincs rendben...

1.: A felírt reakció egyesülés. Igen, reverzibilis essetén bomlik a termék is.

2.: A kémiai reakciók sebessége nem exponenciális, hanem hatványfügvényekkel írhatók le, melyben a kitevő határozza meg a reakció rendűségét. Ez kimérendő.

3.: Nehogy azt hidd, hogy egy telített oldatban (melyben az oldat mellett jelenvan szilárd oldandó anyag), vagy egy egyensúlyi reakcióban nincs folyamatos oda-viszaalakulás. Ez még az egyensúyban is folyamatosan lejátszódik, csupán a hatások kiegyenlítik egymást.

4.: Az ilyen feladatok megoldására sokkal egyszerűbb egy számítógépes modellt szerkeszteni (én excelben tenném), mivel a reakciókoordináta változásával nagyon sok paraméter változik.

2013. jún. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi, de közben megtaláltam a választ: Gillespie algoritmus !
2013. jún. 17. 15:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!