Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan szín?

Létezik olyan szín?

Figyelt kérdés
Azon töprengtem, hogy vajon van olyan szín, ami a természetben nem fordult volna elő, de mi mégis ismerjük, esetleg már elő is állítottuk?

2013. jún. 18. 15:15
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
Állítólag a fekete.
2013. jún. 18. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Olvasd el ezt a cikket, nagyon jó válasz a kérdésedre.

[link]


Kiegészítő kérdés: van olyan, aki el tudja olvasni a lenti ábrában, hogy mi van a körökben? Idáig még nem találkoztam ilyen emberrel.

2013. jún. 18. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:

"Idáig még nem találkoztam ilyen emberrel"


nem is fogsz.

monitoron át nézed, ami lebutítja az ábrák színeit. itt nem tudsz belevinni egy "másik fajta" pirosat.


a dolog csak nyomtatásban működik, ahol meg lehet csinálni azt, különböző pigmentek felhasználásával, hogy a "normál" ember két azonos színt lát, míg a tetrakromát képességű két különbözőt.

2013. jún. 18. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Igen érdekes írások ezek. Köszönöm a válaszokat.
2013. jún. 18. 17:47
 5/23 anonim ***** válasza:

"monitoron át nézed, ami lebutítja az ábrák színeit"

Ez attól függ, milyen színmélységet használsz.

16 bites mélységnél minden szín látható, a 32 bites pedig olyan, ami az átlagembernek már nem látható mind.

A nyomtatás pedig ugyanígy korlátos.

2013. jún. 18. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

kedves 5-ös!


ha nem érted miről van szó, ne szóljál már bele.

köszi

2013. jún. 18. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Úgy látom, inkább te nem értesz hozzá.

A monitor - 32 bites színmélységgel - annyi színt képes visszaadni, amit egy átlagember már egyáltalán nem tud megkülönböztetni. 16 bites mélység az, amit még mindenki lát.

2013. jún. 18. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
A monitor három alapszínt használ: RGB. A nyomtatás meg CMYK. Ha van egy negyedik alapszín, ami ebből nem keverhető ki, akkor azt nem lehet megjeleníteni vagy kinyomtatni, csak speciális, a negyedik alapszínt ismerő nyomtatóval.
2013. jún. 18. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Ebből a szempontból mindegy, mennyi alapszín van, amúgy pedig a nyomtató 4. "alapszíne" a fekete. Az azért van, mert a többi színből ezt nagyon nehéz és pazarló kikeverni.


A szem által észlelt szín attól függ, hogy az egyes érzékelők milyen arányban kapnak ingert. Ha a pirosérzékelő kap ingert, az piros, ha a kék, akkor kéket látunk - ha viszont mindkettő, akkor valamiféle lilát. Az nem alapszín, mégis tudjuk érzékelni.

Ezt egyébként meg is nézheted egy régi színes tv-n, nagyítóval (ne sokáig nézd, nem jó a szemnek).


Ugyanígy működik akkor is, ha valakinek a szemében nem 3, hanem 4 féle érzékelő van - csak ekkor persze sokkal több színt tud megkülönböztetni.

2013. jún. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

"Úgy látom, inkább te nem értesz hozzá."


sajnos, az a helyzet, hogy bár nem írsz hülyeséget, a lényeget nem érted. nagyon nem.


egy tárgyról visszaverődő fény szinte sohasem egy bizonyos hullámhossz, hanem egy egész csomag, ami különböző intenzitású és frekvenciájú hullámok keveréke.


az emberi szem azonban nem a konkrét hullámcsomagot, csak annak a receptorokra gyakorolt hatását érzékeli és ezért előfordul (gyakorlatilag állandóan), hogy két különböző összetételű csomag (más frekvenciák, más intenzitással) ugyanazt a hatást váltja ki a szemben, azaz ugyanolyan színnek látjuk. kicsit olyan ez, mint a fekete-fehér tévé, ahol két különböző színt ugyanolyan szürkének láthatunk.


a négyféle színreceptorral rendelkező emberek észrevehetik a normál emberek által azonosnak érzékelt hullámcsomagok között a különbséget.


ezt úgy lehet megmutatni, hogy fogsz két dolgot, amit a normál ember azonos színűnek lát, de valójában különböző hullámcsomagot ad le. pl. két különböző összetételű, de a normál ember számára azonos színű sárga festéket. a négyreceptoros viszont (mert a hullámcsomagok különbözőek) esetleg látni fogja a különbséget.


a monitoron a dolog azért nem működik, mert az azon látott kép már egyszer átesett egy háromszínes konverzión, elveszett a különböző összetételű (de a normál ember számára azonosnak érzékelt) hullámcsomagokat megkülönböztető információ. ugyanúgy, ahogy egy fekete-fehér filmet sem lehet (külső plusz információ nélkül) színessé visszaalakítani, a monitor sem tud már csak 4 receptorral megkülönböztethető hullámcsomagokat kikeverni.

2013. jún. 19. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!