Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gömbi koordináták esetén, ha...

Gömbi koordináták esetén, ha változtatom az x tengellyel bezárt szöget (fí-t) dfí-vel, akkor miért r *sin (tetá) *dfí-vel változik?

Figyelt kérdés

2013. jún. 26. 17:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Szemléltetés következik.

A gömbi koordináta-rendszer szintfelületei gömbök. Elindulsz az Északi-sarktól valamelyik hosszúsági kör mentén. Ekkor, ha a hosszúsági kör síkjában tekintjük a gömb metszetét, az kör alakú, és ha a középpontból egy vektort húzunk hozzád, akkor azt fogják látni, hogy a vektor forog. Innen jön a szinusz.

2013. jún. 26. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Szerintem te kevered a két szöget. A z tengellyel bezárt szög a tetá, az c tengellyel bezárt szög a fí. Ha a sugárt változtatom mondjuk a-val, akkor ő r+a lesz. Ha a z tengellyel bezárt szöget (tetát), akkor egy ívhossz lesz a változás az pedig r*d(tetá) (ha d(tetá)-val változtattuk a szöget.)

Ha meg az x tengellyel bezárt szöget változtatjuk, akkor is egy körív lesz a változás, de ott a sugár a z tengely mentén haladva változik, ezért őt úgy tudjuk kifejezni, hogy r*sin(tetá)*dfí (ha dfí-vel változott a szög.)


Ezt értettem meg most, de ez alapján felmerül bennem a kérdés:

Ha az x tengellyel bezárt szög változtatásakor változtathatom a pozíciómat az x tengelyen, akkor a z tengellyel bezárt szög esetén miért nem változtathatom a pozíciómat az y tengely mentén? Ha változtathatnám, akkor bejönne egy r* sin(fí) szorzó is, de nem teszi, ezt nem értem miért?

2013. jún. 26. 19:06
 3/3 A kérdező kommentje:

Javítás:

Az elején nem c tengely, hanem x.


"Ha az x tengellyel bezárt szög változtatásakor változtathatom a pozíciómat az x tengelyen"


Ha az x tengellyel bezárt szög változtatásakor változtathatom a pozíciómat az z tengelyen.

2013. jún. 26. 19:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!