Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia. Hogy is van a relatív...

Kémia. Hogy is van a relatív atomtömeg?

Figyelt kérdés

Érettségizni szeretnék majd kémiából, és kihasználom a szünetet, és az egész könyvet kijegyzetelem. Azonban itt van a relatív atom tömeg amit nem nagyon értek. Valahogy így van leírva a tk.-bam: Mivel az elektornok tömege elhanyagolható, ezért az atommag adja a relatív atom tömeget, amit az atom valódi tömege helyett használunk. Amit úgy tudok definiálni hogy az atom tömege hányszor nagyobb a 12-es tömegszámú szénizotóp egytizenketted részénél. Magyarul 12-t osztom 12-vel az 1. Így ha az egyhez viszonyítok mindig ugyan az lesz... Szóval nagyon nem értem.:)

Ja és még egy. Ugye a moláris tömeg = tömeg osztva az anyagmennysigéggel. Az anyagmennyiség itt maga a mol? tehát nem kell semmit számolni?

Előre is köszönöm!!

--

Tanultam egész évben a kémiát, mert szeretem, csak az ilyeneken átsiklottam. 7.-8.-ban pedig nem is tanultunk, mert a tanár beült és magyarázott hogy milyen egy alja nép a világ.



2013. júl. 5. 14:34
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
hát ez elég bonyolult egyébként... Legalábbis a relatív atomtömeget részletesen egyetemen oktatják. A lényeg az, hogy az atomok tömege nagyon kicsi, ezért szükség volt a számításokhoz egy atomi tömegegységre, ami 1. Ehhez használták fel a C12-izotópot, mivel annak 1/12-ed része közel azonos a proton ill. neutron tömegével (kb. 1,6*10-27 kg). És ezt az előbb említett értéket az egyszerűbb számítások kedvéért 1-nek vesszük. Mivel a 12-es szénizotóp 6 protont és 6 neutront tartalmaz, ezért annak tömegszáma 6. Az elektron tömege pedig azért elhanyagolható, mert a protonok és neutronok tömegénél jóval kisebb (kb. a 1837-ed része). Tehát a tömegszám egész szám, hiszen részecskék darabszámáról beszélünk. A relatív atomtömeg pont abban különbözik a tömegszámtól, hogy nem egész szám. Pl. az 1-es hidrogénizotóp (prócium) tömegszáma 1. A valóságban azonban kevesebb, a relatív atomtömege 0,9 körül van (nem tudom pontosan). Ennek több oka van. Pl. az, hogy a proton és neutron tömege nem pontosan azonos, vagy az atom képződésekor tömegdefektus lép fel. Einstein speciális relativitás elmélete (E=mc2), azaz a tömeg-energia ekvivalencia, azt mondja ki, hogy a tömeg energiává alakítható és fordítva. Azaz az atom képződésekor energia szabadul fel és távozik, mely megnyílvánul a tömegben.
2013. júl. 5. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

ezért annak tömegszáma 12.

bocsi, elírtam

2013. júl. 5. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Van az ún. atomi tömegegység, amit leggyakrabban u-val jelölnek, és definíció szerint a C-12 tömegének 1/12-ed részét jelenti. Nem azért definiálták így mert túl sok füvet szívtak, hanem azért, mert így az atommagok u-ban kifejezett tömege közel fog esni az atom tömegszámához (protonok és neutronok számának összege) A C-12 tömege értelemszerűen kereken 12 u, de pl. a Co-59 tömege 58.933 u, a B-10 tömege 10.0129 u. (A kötési energia miatt a C-12-nél nagyobbak tömege valamivel kisebb lesz, mint a tömegszám, a nála kisebbek tömege pedig nagyobb lesz, mint a tömegszám)


A relatív atomtömeg pedig azt mondja meg, hogy egy atom(mag) hányszor nehezebb, mint 1 u. Pontosan ugyanaz, mint az atomi tömegegységben kifejezett tömeg.


A moláris tömeg, mint írtad is, a tömeg és a (mólban kifejezett) anyagmennyiség hányadosa. Mit ad isten, az avogadró szám valami miatt pont annyi, hogy 1 mol C-12 tömege éppen 12 gramm, másképp megfogalamzva a C-12 moláris tömege 12 g/mol. A kobalt moláris tömege 58,933 g/mol (Nem ismerős ez a szám valahonnan? Szegény kobaltnak egyetlen stabil izotópja van, mégpedig a fent említett Co-59) A bór már nehezebb eset, ő nagyobbrészt B-11-ből kisebb részt B-10-ből áll, a moláris tömege pedig 10,81 g/mol.


A moláris tömeg nem csak atomokra, hanem mindenféle molekulákra is értelmezhető.

CO2: van benne 1 szén, meg 2 oxigén: 12+16+16= 44 csak így a tömegszámok alapján. Mit gondolsz mennyi a moláris tömege? 44.0096 g/mol.


Jó játék:

[link]

2013. júl. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 sadam87 ***** válasza:

Az előző válaszolóhoz linkek:

[link]

[link]

(persze a magyar wiki nem az igazi, de kiindulásnak nem rossz)

Volt szó a tömegszámról is, az a protonok és neutronok számának összege.

[link]

A kérdés az, hogy miért nem egyezik meg a kettő? (Mellesleg: középiskolában lehet, hogy nem ezt tanítják, de a relatív atomtömegbe beleszámít az elektronok tömege is. Saját káromon tudom, emiatt buktam meg majdnem radiokémiából.)

Az atommagban a protonokat és elektronokat a nagy energiájú magerők (erős kölcsönhatás) tarja össze. Az atomenergia ezért sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos kémiai erőforrások. Egy atommagban a protonok és neutronok sokkal kedvezőbb energetikai helyzetben vannak, mint önmagukban. Azaz, ha elemi részecskékből összeállítunk egy atommagot, akkor rengeteg energia szabadul fel. (Lényegében ez történik a magfúzió során). Az energia ilyenkor távozik a magból elektromágneses sugárzás (gamma-sugárzás) vagy nagy energiájú részecske (alfa-, béta-) formájában. A felszabaduló energia mennyisége olyan nagy, hogy a tömege-energia ekvivalencia alapján (E=m*c^2) összevethető lesz az atomok tömegével. Az egyes atommagokban eltérő az egy nukleonra (proton, neutron) jutó kötési energia erőssége, nem arányos a tömegszámmal a felszabaduló energia mennyisége. Emiatt fog nem lesz egész szám az egyes izotópok relatív atomtömege (kivéve a 12-es szenet). pl. hidrogén izotópok:

[link]

A legstabilabb atommag egyébként az 56-os tömegszámú vas. Minél stabilabb egy atommag, annál kisebb lesz az energiája, azaz annál kisebb lesz a relatív atomtömege a tömegszámához képest.

Az elemek relatív atomtömege azért sem egész szám, mert ezek (legtöbbször) különböző izotópokból állnak össze. Ilyenkor úgy átlagolják az izotópok tömegét, hogy súlyozzák őket a természetes előfordulásuk aránya szerint.

Egyébként a relatív atomtömeget Dalton vezette be, ő még a hidrogénhez viszonyította a többi atomot.

2013. júl. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

sadam87:

Az atommagban a protonokat és neutronokat tartják össze magerők.

2013. júl. 5. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 sadam87 ***** válasza:
Bocs, elírtam, köszi a javítást.
2013. júl. 5. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszi, lassan kezdem érteni :)
2013. júl. 5. 18:17
 8/15 anonim ***** válasza:
Nagyszerű, akkor leírnád ide kérlek matematikailag, hogy jön ki az Al alumínium és az Fe vas Ar relatív atomtömege? Csak a gyakorlás kedvéért na...:)
2013. júl. 5. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Hát a vasnak természetben előforduló izotópjaiból 4 van.

54 Fe 5,8%

56 Fe 91,72%

57 Fe 2,2%

58 Fe 0,28%

54*0,058+0,9172*56+57*0,022+58*0,0028=3,132 + 51,3632 + 1,254 + 0,1624 = 55,9116

periódusos rendszerben 55,8 szóval egy picit elszámoltam, de szerintem a lényeg hogy értem! :D

Az adatokat wikipediáról szedtem össze, és azerint az alumíniumnak a természetben csak egy stabil izotópja van.. a 27-es, és még egy van ami "nyomokban" megtalálható, a 26-os. gondolom úgy jön ki a 26,9. Mindegy, köszönöm mindenkinek!!!:)

2013. júl. 6. 12:58
 10/15 anonim ***** válasza:
Ez az átlagos relatív atomtömeg, ami a periódusos rendszerben van. Attól függetlenül az egyes izotópoknak is van relatív atomtömege.
2013. júl. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!