Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematika - Határérték:...

Matematika - Határérték: alapvető kérdések (mit? , miért? , hogyan? )

Figyelt kérdés

Kedves Fórumozók!


Néhány alapvető kérdést szeretnék tisztázni a segítségetekkel a határérték számítással kapcsolatban. Kérlek Titeket, hogy csak azt írjátok meg, amiben teljesen biztosak vagytok.

A probléma a következő lenne: nem értem, pontosan mire is használható ez az eljárás. Láttam egy verziót, amiben a következő feladatban használták: adott volt egy függvény, és az x0=4. Meg kellett határozni, hogy az adott függvényen milyen távolságra vannak az x0-tól azok a helyek(x), amiknek az értéke az y=7-től való eltérése maximum 2.

Több dologra is alkalmas?

Örülnék neki, ha valaki pontosan elmagyarázná a logikát is, mert a formulák és megfogalmazások túlon-túl bonyolítják. Szerintem legegyszerűbben egy számegyenesen vagy koordináta rendszeren bejelölgetve lehetne legegyszerűbben megérteni a lényeget, nem csak felsorolni az algebrai jeleket, de senkit sem szeretnék ilyen rajzolgatással terhelni.

Előre is köszönöm mindenki segítségét!



2013. júl. 10. 18:42
 1/7 anonim ***** válasza:

Emelt-szintű középiskolai feladatokhoz csináltam GeoGebra munkalapokat, amin dinamikusan látszik, hogy mit is jelent a határérték:

[link]

A sorozatok határértékét érdemes előbb megérteni. A Geogebra munkalapokon általában csúszka-mozgatással lehet az 'n' értéket beállítani, vagy következő feladatra menni.

Ha gondod van vele, szólj!

2013. júl. 10. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A határérték fogalmára épül szinte az egész matamatikai analízis, pl integrálszámítás, deriválás.

Sokat lehetne róla írni, egyetemen egy egész kurzus ezzel foglalkozik.

Néhány fogalom:Sorozatok határértéke, függvények határértéke véges illetve végtelen helyen, konvergencia.

Az egyik alapvető fogalom a folytonosság definíciója is a határérték segítségével értelmezhető.


Digitális képfeldolgozás matematikai hátterébe is előfordul határérték, valószínűségszámításban is és még sorolhatnám.

-------

Pl.: Megy egy jármű az úton. sebesség=út/idő. Ez az átlagsebesség. Mi a pillanatnyi sebessége? Közelítőleg jó megoldás ha egy rövid időtartamhoz tartozó átlagsebességet veszek, minél rövidebb időtartamot veszek annál jobban közelítem az átlagsebességet, akkor vegyünk 0 időtartamot, de 0 idő alatt 0 távolságot tesz meg. 0/0 nem értelmezhető? Itt jön a határérték. Jelölje x az eltelt időt, f(x) a megtett utat az eltelt idő függvényében. Ekkor [link] határérték lesz x0 időpontban az átlagsebesség. Ez nem más mint az f függvény x0 helyen vett deriváltja. Az f(x) függvény deriváltja f'(x) függvény vagyis megadja minden időpontban az átlagsebességet. Az átlagsebességnek is vehetem a deriváltját az lesz a gyorsulás. Dehát látható hogy fizikai számításokban is előkerül a határérték fogalmának az alkalmazása, ez csak egy egyszerű példa volt.

Terület, térfogatszámításnál (nem egyszerű alakzatoknál) előjön az integrálszámítás ami szintén a határérték fogalmára vezethető vissza.

2013. júl. 10. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Amennyire a hézagos leírást meg lehet érteni, annak nem sok köze van a határértékhez. A vélelmezett "lényeg"-hez annyit, pont azért találták ki a függvényvizsgálatot és függvénykezelést, hogy e problémákat röviden és világosan meg lehessen oldani.

Itt adott egy függvény és egy változó értéke. Keresendők mindazok a változóértékek, amelyeknél a függvényérték eltérése egy adottól nem nagyobb. Erre nem lehet általános megoldást adni, mert az a függvénytől függ.

Például, legyen y=f(x)=x. Keressük a [5,9] tartományba eső függvényértékekhez tartózó változókat. E függvény esetén ezek szintén [5,9]. Tehát a keresett változóértékek x=4-től [1,5]távolságra vannak.

Legyen most y=f(x)=x^2. Ekkor a szóba jöhető változóértékek: [gyök(5),gyök(9)] és [-gyök(5),-gyök(9)]. Tehát az x0-tól való távolság [4-gyök(5),4-gyök(9)] és [4+gyök(5),4+gyök(9)] közé esik.

Legyen y=f(x)=sin(x). Mivel ennek a függvénynek az értéke [-1,1] közé esik, tehát soha nem lehet például 5, így itt a válasz: nincs ilyen változó.

És így tovább. A határértékszámítást egészen más esetekben használjuk.

2013. júl. 11. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Mindegyikőtök segített, de az első hozzászólása különösen hasznos volt. Szerintem megérné még foglalkozni azzal a weboldallal. Ha esetleg megakadnék még majd írok.
2013. júl. 11. 16:31
 5/7 A kérdező kommentje:

Közben felvetődött még egy kérdés:

x tart nullához, akkor az f(x^2) függvény értéke tart nullához, és x tart nullához esetén a sgn(x^2) függvény tart az egyhez. Ez hogy lehet, ha elvileg az x sosem éri el nullát, de az f(x^2) függvény mégis nullához tart. A szignum függvény nem folytonos x=0-ban, de ezek szerint az elsőfajú szakadását jobb és baloldali határértékkel szünteti meg. Egyrészt hogy lehet bal oldali határérték, ha az x^2 miatt, csak pozitív és nulla számok kerülhetnek az argumentumba, és hogyhogy 1?

2013. júl. 23. 18:42
 6/7 anonim ***** válasza:

Nemértem, mi a gondod ezzel.

Ugye a sgn(x) az -1, 0 vagy 1 attól függően, hogy x negatív, nulla vagy pozitív.

Így a sgn(x^2) fgv. értéke a 0 helyen kívül mindenhol 1.

Így akárhogyan közelíted a 0 helyet, a fgv határértéke evidens módon 1, merthogy mindig 1.

2013. júl. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ja most látom, van egy hibás feltételezésed:


"x tart nullához, akkor az f(x^2) függvény értéke tart nullához"


Ez mi akar lenni? Merthogy ez igen ritkán igaz...

2013. júl. 23. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!