Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kovalens kötésen belül a...

A kovalens kötésen belül a kolligált, a datív és a delokalizált kötésen kívül van még valamilyen más típusú?

Figyelt kérdés
2013. júl. 20. 18:34
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Mi az a kolligatív kovalens kotés? Ha szépen megkérnélek, leírnád ide, mert ezt még életemben nem hallottam...
2013. júl. 20. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
*basszus kolligált nem kolligatív...
2013. júl. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Silber ***** válasza:

Kolligatív kovalens kötés alakul ki, ha a kötést létesítő atomok 1-1 elektront osztanak meg (H-O).

Másik fajtája a datív, mikor egyetlen, donoratomról származik a kötő elektronpár (CO).

Ez a kettő tartozik bele a kovalens kötésbe.

A delkokalizált kötés nem kovalens kötés.

2013. júl. 20. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Silber köszönöm a meghatározást.

A datívhoz annyit még hozzátennék, ha a kötő elektronpár donálása átmeneti fém üres d orbitáljára történik, akkor koordinatív jelzővel illetik.


A delokalizált amúgy miért nem kovalens, azaz elektron párral kialakított kötés? (Ebből a témából még lesz valami...:))

2013. júl. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Silber ***** válasza:
100%

A kérdés jogos. Én nem sorolnám a kovalens kötés kifejezés alá. Ha jól emlékszem a definícióra, akkor az úgy határozza meg, mint kötő elektronpár által alkotott atomok közti kölcsönhatás. De ha megnézünk egy benzolmolekulát, ott minden C-atom 1-1 elektronnal járul hozzá a delokalizált rendszerhez. A peptidcsoporton található elektronok delokalizációjánál is sántít szerintem.

A másik érv az angol wikipedia-cikk legelső mondata: "In chemistry, delocalized electrons are electrons in a molecule, ion or solid metal that are not associated with a single atom or one covalent bond." [1]


[1] [link]

2013. júl. 20. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
91%

A kovalens kötést a behatárolás típusa szerint csoportosíthatjuk. Ez azt jelenti, hogy attól függ, honnan nézzük:

- létrejötte alapján: datív vagy kolligációs

- lokalizáció alapján: lokalizált vagy delokalizált

- polaritás alapján: poláris vagy apoláris

- szimmetria alapján: szigma, pí vagy delta

2013. júl. 20. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Silber ***** válasza:
100%
#6 Villányi könyvéből idézett, amely egy elég nívós könyvnek számít a maga szintjén. Őszintén megmondom ezt figyelembe véve kissé elbizonytalanodtam, azonban ha mégis a kovalens kötés alá sorolandó, az valamiféle specialitásnak köszönhető.
2013. júl. 20. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Silber ***** válasza:
100%

Rendben van, kissé tovább kutakodva kiderült hogy valóban kovalens kötés alá tartozik a delokalizált kötés is, és az előbbi angol kifejezést tévesen értelmeztem.

"Covalent bonding which entails sharing of electrons over more than two atoms is said to be delocalized." [1]


[2] [link]

2013. júl. 20. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

#8: Igen, szerintem is: a kovalens kötésnek nem feltétele, hogy csak 1 atomkapcsolathoz tartozzon. Gondolj a CO32- karbonát ionra, amikor is egy pi elektronpár 3 c--o atomkapcsolathoz járul hozzá.


#6: Szépnek tűnik a könyvből idézett kis összefoglalód, de tanító jellege példák nélkül nulla...:) Amúgy szerinted van még más jellegű kovalens kötés, ami felől a kérdező érdeklődik?

2013. júl. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Én nem idéztem. Viszont igaz, hogy abból tanultam régen.
2013. júl. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!