Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A 1900-években a rádiókban...

Newen kérdése:

A 1900-években a rádiókban melyik eszközzel lehetett a sávváltást lehetővé tenni a kristálydetektorral vagy a kondenzátorral?

Figyelt kérdés
Régi technológiákat próbálok megérteni,reprodukálni és most elkezdtem a rádióval már a hertz féle kísérletet megcsináltam, a vezeték nélküli csengő is meg volt, a két külön csengő egy adóról is megvolt de most tovább akarok lépni de itt problémába ütköztem. Mivel az adót és a vevőt is én építem viszont finomhangolni nem tudom őket mert nem tudom melyik dönt a sávválasztásról. Ez még nem az Am és Fm korszak ez annak az elődje.

2013. júl. 25. 14:46
 1/4 anonim ***** válasza:
A kondenzátorral!
2013. júl. 25. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy adó-vevő egységet többféleképpen lehet hangolni. Nagyon leegyszerűsítve ezek sima rezgőkörök. A legegyszerűbb rezgőkörök egy kondenzátorból (C) és egy tekercsből (L) állnak. Ehhez viszont hozzá kell venni az ellenállást (R), mert a valóságban van veszteség. Így kapunk LRC rezgőkörz. Ezeket lehet sorosan illetve párhuzamosan kapcsolni. Egy rezgőkörben az f(0)-t mind a kondenzátorral, mind a tekerccsel lehet változtatni.

képlet:


f(0)= 1/(2*pí*√(L*C))


Ebből látszik, hogy a rezonanciafrekvenciát Az induktivitás és a kapacitás változtatásával is lehet módosítani.


A kvarckristály oszcillátor frekvenciáját (önmagyában) nem tudod módosítani. Ezek fix f(0)-ra és fix sávszélességre készülnek. A frekvenciamódosítást külön frekvenciaosztó és frekvenciasokszorozó áramkörök végzik. Ezek többféle módon oldják meg a frekvencia módosítását.


Egy oszcillátor tervezésénél sok dolgot kell figyelembe venni. A legnagyobb nehézséget a tranzisztorok paraméterei okozzák, ezek a legváltozékonyabb mennyiségek. Az elsődleges frekvencia-meghatározó elemeknek (L és C) jó minőségűeknek kell lenni, mert a kapcsolás stabilitása nem lehet jobb az áramköri elemek stabilitásánál. Nagyon fontos, hogy a terheletlen rezgőkör jósági tényezője (Q0) nagy legyen, mert így a külső tényezők csak kis mértékben befolyásolhatják a rezonanciafrekvenciát (f0). A kvarcoszcillátorral különösen jó frekvenciastabilitás érhető el. Terheletlen jósági tényezője (Q0) kb. 10000

2013. júl. 25. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A sávváltás mostanig is sávváltóval tôrténik. Manapság elektronikusan - gombnyomásra, ezelôtt mechanikusan - bizonyos gomb elfordításával.
2013. júl. 25. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Folyt.: Abban az idôben még induktivitás (tekercs] cserével is voltak megoldások.
2013. júl. 25. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!