Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amatőr csillagászok! Tudnátok...

Amatőr csillagászok! Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés
Már egy jó ideje elkezdett érdekelni esti égbolt és elkezdtem utána nézni h milyen távcső lenne jó mély ég megfigyelésre. Mikor elsőnek láttam képeket teljesen fellelkesültem h veszek távcsövet ám később kiderült h igazából saját szemünkkel közel sem ezt látjuk mint ami a képeken van mert azokat még photoshopolják és ez számomra nem rejt semmi izgalmat. Engem az érdekelne h a szabad szemes égbolt vizsgálat is tud érdekes lenni? lehet vmi érdekeset látni mert ahogy utána néztem én úgy vettem észre h ami a képeken van abból semmit se lehet szinte látni csak 1-2 fénylő foltot vagy van már olyan távcső amivel szabad szemmel is lehet szép dolgokat látni? mert én nagyon szeretném kipróbálni csak félek h csalódnék benne és egyáltalán nem tudnám élvezni ezeket a távcsövek meg már elég drágák.

2013. júl. 28. 21:59
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
Hát ne haragudj meg, de szavaidból ítélve számodra nem lesz olyan távcső, amitől érdekesnek találnád, amit látsz.
2013. júl. 28. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:
értelek az a baj én is ettől féltem h többre számítok mint amennyit képes egy távcső adni.
2013. júl. 28. 22:33
 3/30 A kérdező kommentje:
egyébként egy kis részletezést h pontosan mit látunk vele és hogyan nem tudnál adni? Lehet h csak rosszul fogalmaztam és azért gondolod ezt.
2013. júl. 28. 22:38
 4/30 anonim ***** válasza:

"..., vagy van már olyan távcső amivel szabad szemmel is lehet szép dolgokat látni?"


Most távcsővel vagy szabad szemmel? :)


Az éjszakai égbolt vagy megfog, vagy nem. Ha megfog, akkor szabad szemmel is órákon át el lehet nézegetni a csillagokat, ha meg nem fog meg, akkor vehetsz akármilyen távcsövet, akkor sem fogsz semmi érdekeset találni rajta.

2013. júl. 28. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:

Én szabad szemmel szoktam nézegetni az égboltot. Nagyon el tudok benne merülni. Filózgatok dolgokon. Amit szoktam látni:

Hold, csillagok, hullócsillagok, műholdak, repülők, stb...

Alkalmanként olyan dolgokat is, amiket nem tudok beazonosítani. Ma például egyik barátommal feküdtünk a fűben, beszélgettünk. Az égboltot viszonylag részletesen lehet látni, ugyanis kicsi a fényszennyezés. Megláttam egy műholdat, legalábbis azt hittem az. Ahogy követtem a szememmel a pályáját, azt vettem észre, hogy jobbra, balra kitér és a sebessége sem egyenletes. Mutattam barátomnak, hogy a szemem szórakozik, vagy tényleg úgy halad, ahogy. Megerősítette az általam látottakat. Egy nagy ívű, 180°-os kanyar után megállt és folytatta az imbolygó mozgást. Kb 1 órán keresztül volt ott, majd kialudt hirtelen a fénye.

Repülő nem lehet, nem hiszem, hogy a pilóta kavargatja a botkormányt, mint nagyanyám a málnalekvárt és nem áll meg egyhelyben, valamint hangja sem volt. Műhold megint nem, mert a Földről nézve egyenes a pályája és főleg nem imbolyog. Helikopter nem hiszem, hogy olyan magasra megy (kb az utasszállító gépek utazási magasságára tenném, legalábbis úgy tűnt) és 1 órán keresztül egyhelyben imbolyogna. De láttam már más fura dolgokat is.

Szóval szabad szemmel is láthatsz érdekes dolgokat, ha türelmes vagy.

2013. júl. 29. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:
szabad szemmel azt úgy értettem h távcsővel tehát nem kamerával lefotózva mert ha megnézed azokat az oldalakat ahol távcsöveket árulnak és megnézed h mit lehet vele látni sok szép kép van de ezeket valóban nem lehet látni csak úgy a távcsővel
2013. júl. 29. 09:16
 7/30 anonim ***** válasza:

Hát ilyen csili-vili szép képek tényleg nem a valóságot tükrözik.

De egyébként a bolygókat lehet látni, egy-két holdat is, ISS-t, meg galaxisok jobban kivehetőek, csillagok kb ugyanolyanok.

Amúgy viszont nem túl éles lesz a kép, vagyis ilyen elmosódott, meg nem annyira látod tisztán a színeket.

Bár ez függ a légkörtől is, valami hegytetőről biztos sokkal szebb, mint a kert végéből.

2013. júl. 29. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
Sok változót kell figyelembe venni megfigyelésnél, a levegő páratartalmától a magassági tényezőn keresztül a sötétben eltöltött időig. A képek valóban nem a teljes valóságot tükrözik, viszont szépek tudnak lenni a dolgok, ez az a kaliber, amit már fentebb is írtak, vagy megfog vagy nem. Gömbhalmazokat, ködöket, nyílt halmazokat szépen kiadja egy jobb minőségű távcső. Én is szeretnék venni egy távcsövet, 150.000 körül, de hát az nem kevés pénz, legalábbis számomra, szóval még odébb van. Egyelőre elképzelhetetlennek tartom, hogy milliókat kiadjak egy távcsőre (nem mintha tudnék :-D), de aztán kitudja, lehet idővel megváltozik ez is. Szabad szemmel is csodálatos az égbolt. Abban az árkategóriában amit írtam, már lehet kapni olyan eszközöket, amivel tudsz bolygókat kukkolni, meg halmazokat, galaxisokat is (ezeknél gondot jelent a forgatómotor hiánya, de még így élvezhető pár másodpercig, persze limitált távolságban). Azt is lehet csinálni, hogy egy olcsóbb cső és mellé motor, ízlés kérdése. Én azt mondom egy olyat megéri venni, de mindenek előtt azt döntsd el, hogy mit szeretnél nézni, ha nem tudod, akkor keress egy szekciót az MCSE-ből, vannak távcsöves bemutatók, ott el tudod dönteni, hogy mit is szeretnél (teljesen ingyenesek). Leskelődsz szabad szemmel, aztán keresel pár bolygót, a holdat is csodálatos közelről nézni. :-) Én biztatlak!
2013. júl. 29. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 tsirche ***** válasza:

Jól tetted, hogy utána néztél, sajnos sokan járnak úgy, hogy látnak a képeken gyönyörű szép galaxisokat, nebulákat, (amiket vagy sok méteres tükörrel, esetleg az űrből vagy sok órán át exponálva készítenek) aztán megveszik a távcsövet és jön a hoppon maradás, majd a hirdetés: alig használt távcső eladó...

Nekem egy 15 centis Newton van, de ma már csak fotózásra használom. Amit lehet látni vele saját szemmel: a Hold, a Naprendszer bolygói, csillagok (tényleg eszméletlenül sokat :) ), kettős csillagok, nyílt halmazok, gömbhalmazok, 1-2 fényesebb köd és galaxis mint halvány folt (városból).

Bár leírások alapján egy 30 centis dobson elvileg már spirálkarokat is mutat a galaxisokon (300.000 FT-ért...), de olyanba belenézni még nem volt szerencsém, úgyhogy amit tudok ajánlani, keresni valakit a közelben, aki rendelkezik távcsővel és megkérni egy bemutatóra, hogy magad is lásd mire képes.

2013. júl. 29. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:

Mondd, ha felnézel a csillagos égre akkor látod is?

Csak úgy szabad szemesen.

2013. júl. 29. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!