Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a gyök tényező? És egy...

Mi az a gyök tényező? És egy függvénynek ott van zérushelye, ahol gyöke?

Figyelt kérdés
Nem igazán értem ezeket.
2013. aug. 4. 12:23
 1/7 anonim ***** válasza:
A zérushely ott van, ahol a függvény metszi az x tengelyt, a gyök máshol is lehet. Ha a függvény nem metszi az x tengelyt, akk nincs zérushelye. Máshogy megfogalmazva, ott van a zérushely, ahol az y értéke 0-t vesz fel. Úgy szoktuk megadni egy függvény zérushelyét, hogy mennyi ott az x értéke (hiszen az y mindig 0 kell, hogy legyen), előfordul, hogy egy függvénynek több zérushelye is van, pl y=x(négyzet)-1
2013. aug. 4. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A gyöktényezőt nem ismerem.
2013. aug. 4. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ezt értem és köszönöm, de van valami kapcsolat a gyök és zérushely között, azt nem tudod, hogy mi?
2013. aug. 4. 13:04
 4/7 anonim ***** válasza:

gyöktényező az pl a másodfokú egyenlet gyöktényezős alakja:

a(x-x1)(x-x2)=0

azért hívják gyöktényezős alaknak mert az egyenletből

leolvashatóak a gyökei. itt az x1 és x2

pl:(x-4)(x-2)=0 nál a gyökök a 4 és a 2


a függvény a 4 és a 2 nél metszi az x tengelyt tehát ezek a zérushelyek is egyben.

2013. aug. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Értem, tehát gyöktényezős alakról akkor beszélünk, ha egy másodfokút feltudunk úgy írni, hogy a gyökei benne legyenek és ekkor a zérushelyek is a gyökök lesznek? (Tehát ez a kapocs a kettő között?) Ha megismételtem amit leírtál, akkor elnézést, de már fáradt vagyok és jobb szeretem, ha az összeállt képemet leigazolják. Köszönöm szépen a választ!
2013. aug. 4. 22:28
 6/7 anonim ***** válasza:

A zérushely és a gyök a fogalom különböző megnevezései. Egy függvény a különféle argumentumértékeknél különböző értékeket vesz fel, amit függvényértéknek nevezünk. Azt az argumentumértéket, ahol a függvény = 0, zérushelynek, vagy gyöknek nevezzük. Ha koordináta-rendszerben ábrázolod, az az x érték, ahol a függvény metszi az x tengelyt (a függvényérték nulla). Egy függvény lehet egyváltozós, ezt ábrázolhatod (pl. y=sin(x)), de lehet többváltozós, pl. z=x^2+y^2.

A gyöktényező (vagy gyöktényezős alak) a polinomok szorzat alakban történő felbontása. Ehhez ismerni kell a polinom gyökeit (más szavakkal a függvény zérushelyeit). Pl. ha egy másodfokú polinom gyökei 1 és 2, akkor (x-1)*(x-2) a gyöktényezős alak, összeszorozva ugyanez x^2-3x+2. Harmadfokú esetben lehet mondjuk(x-1)*(x-2)*(x-3), ami másképp x^3-6x^2+11x-6. (remélem nem számoltam el)

2013. aug. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Értem, ennek örülök. Láttam sokszor kicsit komplexebb másodfokú egyenleteket, utána meg, hogy át van írva gyöktényezős alakra és nem tudtam hogyan, mindig neki álltam totózni, de hála neked most már értem! :-) Köszönöm szépen!
2013. aug. 5. 07:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!