Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete vagy a fehér póló...

A fekete vagy a fehér póló praktikusabb nyáron a meleg ellen?

Figyelt kérdés

Sok helyről lehet hallani, hogy nyáron nehogy fekete ruhát vegyünk fel, mert az "köztudottan" melegebb érzetet biztosít. Ezzel szemben pár helyen olvastam fejtegetéseket, miszerint mégiscsak a fekete adja a hűvösebb érzést, ha nem is számottevően. ( [link] )


Most akkor mi az igazság? És függ-e attól, hogy a levegő hőmérséklete több-e, mint az ember saját testhője?



2013. aug. 4. 19:06
1 2
 1/16 MrPifta ***** válasza:
66%
a fekete elnyeli a fényt
2013. aug. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
83%
A fehér visszaveri a fényt, a fekete pedig elnyeli.Emiatt a fehér praktikusabb.
2013. aug. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Ennél egy kicsit kifejtősebb választ szeretnék. Pl. olyan részletességgel cáfolni az általam linkelt írást, ahogy ott levezetik, hogy a fekete ruha jobban hűsít.
2013. aug. 4. 21:05
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Azt olvastam, hogy a fehér ruha azért nemjó, mert átengedi az UV sugárzást, ezért jobb a fekete.
2013. aug. 4. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
77%

Aki ezt a fekete pólós dolgot kitalálta, az még sosem járt nagy melegben tűző napon fekete pólóban. Én kizavarnám fekete pólóban futni a 40 fokos melegben a tűző napra. Pont úgy érezné magát, mintha egy kemencét húztak volna a hátára, és szerintem perceken belül belátná, hogy a fejtegetései hülyeségek.


Kérdező, ahelyett, hogy mindenféle sületlenséget olvasol róla, inkább próbáld ki a dolgot, mostanában pont "jó idő" van hozzá. A személyes tapasztalatnál meggyőzőbbet úgysem fogsz soha senkitől olvasni.

2013. aug. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Sceptic: pont ezért tettem fel a kérdést, mert nekem az elmúlt évek alatt világos pólóban pont ugyanolyan melegem és ugyanannyira izzadtam, mint feketében. Nem vettem észre különbséget, noha "mindenki" ezt szajkózza. És miután 4 elemes statisztikával a haverjaim is ezt igazolták, miszerint nekik se tűnik fel, h milyen pólóban vannak, ezért érdeklődöm egy magyarázat iránt.

Itt még egy sem hangzott el, és a tied sem az. Plusz 1 kísérlet nem kísérlet, és nekem is az jött ki, h nem érzem a különbséget.

2013. aug. 5. 06:00
 7/16 anonim ***** válasza:
95%

A fehér póló a napfénynek kábé 70-80%-át visszaveri, míg a fekete póló nagyjából ugyanennyit nyel el. Vagyis 10 egységnyi beeső energiamennyiségből a fehér pólónál 2-3, fekete póló esetében 7-8 egységnyi alakul át hőenergiává a póló anyagában (feltételezve, hogy a színükön kívül minden más azonos, anyag, szövés, méret, stb.).


Nem tudom, hogyan folytattad le a kísérletet, de nagyon egyszerű módja, hogy fogsz két azonos kinézetű, lehetőleg karc-és sérülésmentes, félliteres, átlátszó műanyag palackot, és megtöltöd őket vízzel. Az egyiket betekered fehér pólóba, a másikat feketébe, majd kiteszed mindkettőt a napsütésre. 10 percenként megméred a vízhőmérsékletet mindkét palackban egy-két órán keresztül.


Elméletileg a fekete pólóba tekert palack víz jóval hamarabb fogja elérni ugyanazt a hőmérsékletet, és valószínűleg néhány fokkal melegebb is lesz, mint a fehér pólóba tekert palack víz.


Ez nem szubjektív hőérzeten, hanem objektív, hőmennyiség elnyelésen alapuló kísérlet. Én nem csináltam még ilyet, de kíváncsi vagyok az eredményre :)

2013. aug. 5. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
89%
A melegebb éghajlaton élő emberek barna bőrszíne meg akkor szívatás az evolúció részéről, igaz? Én is voltam kint fekete pólóban, többet is mint fehérben és nem sok a különbség. A Napunk széles tartományban sugároz, ennek csak kis része a látható fény, amit a fehér szín visszaver. A fekete valóban elnyeli, és a fény valóban hővé alakulhat. De nem hinném, hogy a hősugárzást is ugyan olyan szépen visszaverné a fehér póló mint a látható fényt. És teljesen mindegy milyen meleged van, fehér pólóban könnyebb megégni, mert nem veri vissza az UV sugárzást. Ezért kell a sötét szín, ezért is sötétebbek az afrikai népek, mert a bőrük pont ezért termel jóval több pigmentet. Sőt, sivatagi, nomád népek, arabok is gyakran viselik a feketét tűző napon, valszeg. pont ezért.
2013. aug. 5. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
93%

Az emberi szervezet 3 féle módon tud a fölös hőtől megszabadulni. Konvekcióval (áramlással), radiációval (sugárzással) és a bőr pórusain való viz elpárologtatásával.

Ha kint állsz a napsütésben, a hő sugárzással, áramlással és vezetéssel juthat el a szervezetedhez.

nézzük, hogy a póló színe mit befolyásol a termikus egyensúly kialakulása esetén.


A 40 fokos melegben a tűző napon a legtöbb hőt a hősugárzással veszed fel - ezért érzed kellemesebben magad az árnyékban.

A 40 fokos melegben a tűző napon a legtöbb hőt a párologtatás (izzadás) révén tudod leadni.



Mindezek miatt a fehér (szellős) póló a jobb megoldás. Igaz ugyan, hogy a te szervezeted kifelé való hősugárzását is akadályozza, de a napból feléd áradó sugárzás ennek többszöröse. [Feltételezzük, hogy az izzadtság eltávozását a póló szálának a festése nem befolyásolja]

Ha a póló szövése sűrű és az anyag vastag, ami akadályozza a veríték közvetlen elpárolgását, az nem előnyös.

Extrém eseteket kivéve a vékony, szellős fehér póló alatt sem lehet leégni. Mondjuk, ha a napot soha nem látott skandináv szőke kékszemű vendégmunkás a tűző napon 12 órán át aszfaltoz fehér pólóban, akkor az kivétel...

2013. aug. 5. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
93%

Ez csak fizika.....


(nem akarom az okostónit játszani de erre kifejezetten emlékszem :D)


A sötét és érdes felületek elnyelik a meleget , magukba szívják míg a világos , fényes, sima felületek visszaverik.

2013. aug. 5. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!