Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bogarak is lehettek volna a...

Bogarak is lehettek volna a föld urai. Hallottátok? (Bővebben lent).

Figyelt kérdés
Láttam egy dokumentumfilmet, amiben azt mondták, hogy az ember evolúciójának a kezdetén két faj versengett a hatalomért. Az egyik volt a mi ősünk, a másik pedig egy (jó nagy) rovar. Ott a "tudósok" azt állították, hogy az emlős (ősünk) és a rovar egymás ellen versengett és végül az emlős kiírtotta azt a rovart, ami szintén fejlődésbe kezdett ahhoz, hogy majd később értelmes lénnyé váljon. Szerintetek ez igaz, vagy néphülyítés? Nem értek hozzá és még fiatal is vagyok ahhoz, hogy tudjam, de nagyon érdekel. Szeretnék a témában szakirodalmakat olvasni (akármilyen furcsa a fiatalok is csinálhatnak ilyet :D). Akkor a kutató azt mondta, hogy ha a rovar végez az emlőssel, akkor most rovar szabúsá "emberek" (értelmes lények) élnének a Földön. :D

2013. aug. 14. 13:00
 1/10 anonim ***** válasza:
Aranyos kis mese, tévébe való.
2013. aug. 14. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlen, hogy nincsenek igazán nagy rovarok. A rovarok máshogy lélegeznek, mint mi, apró légcsövecskék sokaságával közvetlenül viszik be a szöveteikbe az oxigént. Kis méretekben ez nagyszerűen működik, azonban a rovar növekedésével a testtömeg, tehát a szükséges oxigén mennyisége és a légcsövek száma köbösen növekszik, a bogár külső felszíne, ahol a légcsövek indulnak, viszont csak négyzetesen. Tehát a rovar méretének növekedésével a testtömeg egyre nagyobb részét tenné ki a légcsőrendszer. A mai legnagyobb rovaroknál jóval nagyobb bogár egyszerűen nem lehet életképes, mert nem lenne képes oxigénnel ellátni magát. Az ősi "óriásbogarak" azért léteztek, mert oxigénben dúsabb volt a légkör.

Azt is olvastam régebben valahol, hogy a kitinváz sem alkalmas arra, hogy jóval nagyobb rovarokat hordozzon, de ebben nem vagyok biztos, nem emlékszem, hogy pontosan miért és hogy volt ez.

Azt, hogy lehetséges-e, hogy a rovarok amúgy fejlett idegrendszere ilyen kis méretben elméletileg lehetővé teszi-e az "értelmes lénnyé válást", nem tudom, de erősen kétlem. Talán valaki szolgál még magyarázattal.


Ignoramus

2013. aug. 14. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ignoramus:


A kitinvázzal ugyanaz a baj, mint a légzéssel. Egy arányosan nagyobb rovar páncéljának a tömege (térfogattal együtt köbösen nő) sokkal nagyobb lenne, mint a felszíne, de az izomtapadás az felszín-függő. Ha viszont a páncél nem arányos, akkor ugyanaz lesz, mint a kisautó/nagyautó esetében. A kisautó (játékautó) mondjuk 1 mm-es vaslemezből van. Ha a rendes autó arányosan ugyanilyen lenne, akkor több centi vastag lemezből kéne építeni, az egész egy nagy vastömb lenne. A kisautót leejtheted a saját hosszának többszöröséről, nem törik össze. A nagyautó összetörik. Egy nagyon nagy bogárnak ugyanez lenne a dilemmája.



Kérdező:


Fennáll az esélye, hogy te értettél félre valamit és nem pontosan idézed, de az is lehet, hogy mindez elhangzott. Mindenesetre jó nagy baromság.

2013. aug. 14. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
100%, hogy ezt mondták, mert még képeket is mutattak róla amik számítógépes animációval készültek. Amúgy köszönöm a válaszokat. :)
2013. aug. 14. 14:04
 5/10 anonim ***** válasza:
Te jó,ég ez melyik adón ment?
2013. aug. 14. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Fúúúú már nem emlékszem :S
2013. aug. 14. 15:41
 7/10 Makoscsiga ***** válasza:
100%
Egyértelműen kamu. Egyrészt sosem volt ilyen versengés, nincs olyan bogár, aminek az életterével átfedhetett volna egy majomszerű ősünké. Másrészt mit jelent az, hogy a 'föld urai'? pl. termeszekből sokkal több van, mint emberből. Ebből a szempontból ők sokkal sikeresebbek. Sajnos manapság, az olyan hagyományosan hitelesnek számító forrásokból, mint a Nat.Geo. vagy a discovery, rengeteg ostobaság jön. Jól tetted, hogy gyanút fogtál, és megkérdezted.
2013. aug. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Föld urai alatt azt, hogy fejlettségi szinten olyanok, mint mi most, csak nem tudom jobban megfogalmazni. Gyanút fogtam már akkor, amikor néztem és nem is igazán hittem el, de még csak 15 vagyok és annyi mindent nem láttam/tanultam még meg, hogy gondoltam inkább megkérdezem, mielőtt butaságot jegyzek meg. :)
2013. aug. 14. 18:01
 9/10 anonim ***** válasza:
Figyelj, a miénkhez hasonló fejlettségi szintet nem érhet el egy rovar, de egy patás állat sem. Az evolúció során a féjlődésünket többek között az tette lehetővé, hogy van kezünk és nincs erőnk a többi állathoz képest. Így megvan az alapvető igényünk és lehetőségünk, hogy eszközöket használjunk a mindennapi boldoguláshoz. Az állatvilágban elvétve találni eszközhasználatot, és eléggé limitáltan. Ezért fejlődtünk mi ilyen szintre, nem más típusú állat.
2013. aug. 15. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Engem biofizikuskent erdekel az evolucio, de pont errol az emlos vs rovar dologrol nem hallottam.

Mindenesetre nyugodtan olvass szakirodalmat, ne tantoritson el, hogy eleinte nehez. pl a wikipedia jo csak szaraz, s talan kicsit tul sok informacio is van benne.. De nezegetheted pl. Evolucio meg rovarok szocikk.

Esetleg megnezheted a Tree of Life honlapot.

2013. aug. 24. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!