Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kb. hány gramm/liter oldott...

Kb. hány gramm/liter oldott ásványi anyagot kell tartalmaznia egy ásványvíznek ahoz, hogy annak az ozmózisnyomása megegyezzen az emberi sejtekben lévő oldat ozmózisnyomásának mértékével?

Figyelt kérdés
(Tehát a köztes állapot amikor nem hidratálja de nem is dehidratálja a sejteket.)
2013. aug. 21. 15:53
 1/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Az izotóniás sóoldat 0,9 tömeg %-os. Az, hogy egy ásványvíz izoozmotikus e a koncentrációja mellett attól is függ, hogy milyen oldott anyagokat tartalmaz az ásványvíz.

[link]

[link]

[link]

2013. aug. 21. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"Az, hogy egy ásványvíz izoozmotikus e a koncentrációja mellett attól is függ, hogy milyen oldott anyagokat tartalmaz az ásványvíz."


Tehát akkor ez azt jelenti ,hogy Pl. 0,9%-os KCL oldatnak már nem ugyanannyi az ozmózis nyomása mint 0,9%-os NaCL oldatnak? Én azt tanultam ,hogy az ozmózisnyomás csak az oldott anyagok koncentrációjától függ.

2013. aug. 22. 14:01
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Na, igen, de ne feledd el, hogy itt tömegszázalékról van szó. Mivel a KCl-nak nagyobb a moláris tömege, mint a NaCl-nak, kevesebb részecske lesz a 0,9 tömeg %-os oldatában, mint a NaCl-ében.

Ha jól emlékszem, az is számít, hogy az oldott anyag hogyan disszociál. A NaCl vizes oldatban Na+ ionra és Cl- ionra esik szét. Így kétszer annyi részecske lesz az oldatba, mintha molekularácsos anyag lenne, mint pl. a glükóz. A trisónál (Na3PO4) még cifrább a helyzet. De ez utóbbi részben most nem vagyok teljesen biztos, most nem sikerült hozzá semmit találnom. :S

2013. aug. 22. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Aha. Ez így teljesen világos.
2013. aug. 25. 11:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!