Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kelt-e a fény gravitációs...

Kelt-e a fény gravitációs teret maga körül?

Figyelt kérdés
Mint tudjuk, a fotonnak nincs nyugalmi tömege, csak az impulzusból adódó, tehát felmerül a kérdés: Az impulzusból származó tömeg is vált ki gravitációt?

2013. aug. 25. 13:10
1 2
 1/19 Válasz Vilmos ***** válasza:

Amit én tudok : egyrészt, a fotonnak nem >"nincs"< nyugalmi tömege, hanem elhanyagolható (h*n/c^2). Tulajdonképp az eszméletlen kicsi nyugalmi tömeg miatt sem alkalmazható rá, mint "anyagra" a newtoni fizika. Az igaz, hogy az impulzusból származó tömege jóval nagyobb.


Másrészt hallottam is már, hogy a fénynek igen is van gravitációja, csakhát a fény relativisztikus fizikája miatt az is kicsit bonyolultabb dolog, mint a nagy, hétköznapi "nagy" nyugalmi tömegű testeknél. És azt hiszem bizonyos esetekben elég változékony is tud lenni - legalábbis ennek kapcsán hallottam valamikor, hogy van gravitációja.


Esetleg ebbe olvass bele : [link] - hátha találsz számodra érdekes dolgokat benne.

2013. aug. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
igen, kelt, de a gyakorlatban olyan kicsit, hogy mindig elhanyagoljuk.
2013. aug. 25. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Triviális kérdés ,minden ami létezik gravitációt kelt.


Gondold el ha a fény nem keltene gravitációt akkor nem lenne semmilyen értelemben tömege amit a bolygó magához vonzana márpedig a fény útját eltéríti egy nagyobb tömeg.


Az ilyen kérdések azon a hibás látásmódon alapulnak hogy nem tudod elképzelni mi az hogy tömeg ,kis bogyókra gondolsz tömegforrásként és amikor azt hallod a fotonnak nincs bogyókája tömege akkor az már nem is gravitál ,de ami nem gravitál az nem is létezik,esetleg egy részecske már olyan parány hogy nem értelmezzük a gravitációját mert az elektromos vagy mágneses hullámtere elnyomja de attól még van neki.

2013. aug. 25. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Hidd el, hogy tisztában vagyok ezzel, nem is emiatt kérdeztem, hanem csupán azért, mert érdekesnek találom a fotont, mint kvantumot, és azt, hogy egy végül is tömeg nélküli energia mégis rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, és inkább azt nem értettem, hogy a nyugalmi tömegből adódó energia egyenértékű-e a lendületből adódóval vagy azonos forrásból származnak-e. Köszönöm megtisztelő válaszod Möster.
2013. aug. 26. 00:46
 5/19 Wadmalac ***** válasza:
Na ez alapján elgondolkodtam a neutrínó-sugárzáson fénysebesség közelében. Ha nálam okosabb is elgondolkodik rajta, talán még eredményre is jut.
2013. aug. 26. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Mi a probléma a neutrínó-sugárzással fénysebesség közelében?
2013. aug. 26. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Wadmalac ***** válasza:
Nem vagyok tisztában vele, hogy csak nyugalmi tömege nincs-e, de a sebességével arányban a fotonhoz hasonlóan lehet-e számolni tömeggel. Vagy semmilyen formában nem jelentkezik tömeg. Az elég érdekes lenne. Ha így lenne, de én nem tudom. Biztosan utána tudnék olvasni, de most nemigen jutok hozzá, gondoltam inkább kérdezek. :)
2013. aug. 26. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Én abból indulok ki, hogy a magfúzió folyamatában két kicsi atommagból jön létre egy nagyobb atommag, miközben energia szabadul fel, ami elektromágneses hullám (EMH, valamilyen hullámhosszú foton) képében sugárzódik ki. A két kicsi atommag együttes tömege nagyobb, mint a belőlük a fúzió során létrejövő nagyobb atommag. Ezt a jelenséget hívják tömegdefektusnak. Mivel jelenlegi ismereteink szerint végeredményben semmi más nem keletkezik a magfúzió folyamatában, így evidensnek kell tekintenünk, hogy a kisugárzó foton képviseli a hiányzó tömegmennyiséget; ezt támasztja alá az is, hogy minél nagyobb a tömegdefektus, annál nagyobb a kisugárzódó foton (EMH) frekvenciája is.
2013. aug. 26. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Wadmalac ***** válasza:

Na, ilyen bomlásnál vagy fúziónál neutrínók is keletkeznek (legalábbis a Napban szokásuk). Most azok szintén visznek magukkal energiát tömegXsebesség alapon? Valami csak van, nem?

Szánom-bánom bűnöm, de nem vagyok atomfizikus. :)

2013. aug. 26. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Keletkeznek, de nem mindegyiknél. Van ahol más keletkezik (pl. elektron-pozitron pár), van ahol csak foton a "melléktermék".
2013. aug. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!