Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A viz poláris vagy apoláris?

Dociii kérdése:

A viz poláris vagy apoláris?

Figyelt kérdés
soha nem tudom megjegyezni, nincs rá valami módszer amivel könnyen menne?

2013. aug. 30. 21:26
 1/5 anonim ***** válasza:
A víz poláros, ezért oldja a sót.
2013. aug. 30. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
képzeld el, hogy van egy nagy O atom, amire két kis H atom kapcsolódik. én így jegyeztem meg hogy poláris:)
2013. aug. 30. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
köszi a segítséget, talán menni fog:)
2013. aug. 30. 21:42
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Ha egészen pontosak akarunk lenni a víz molekula poláris.

A molekulák polaritását elég könnyen meg lehet határozni. Először is a molekulában levő kötések polaritását kell megvizsgálni. Ez az elektronegativitástól (elektronvonzó képesség, periódusos rendszerben balra és felfele nő) függ. Ha a kötésben levő atomok elektronegativitása egyforma a kötés apoláris, ha különböző, a kötés poláris (mert az elektronok eltolódnak a felé az atom felé, ami erősebben vonzza őket). (Elsősorban az elektronegativitás határozza meg a kötéspolaritást, de szerepet játzsanak más tényezők is, pl. a CO molekula apoláris.) Gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy azonos elem atomjai között a kötés apoláris, különböző atomok között poláris (bár pl. a C-H kötés elég gyengén poláris).

Második lépésben a kötések polaritását vektoriálisan kell összegezni (ha az összes kötés apoláris a molekula is az). Ez elég ijesztően hangzik, de ha csak azt akarjuk meghatározni, hogy a molekula poláris-e vagy sem, akkor elég azt megnézni, hogy a kötések polaritása kioltja egymást vagy sem.

Pár példa:

O2: A molekulában egy kötés van azonos atomok, a kötés apoláris, a molekula is az.

HCl: A molekulában egy poláris kötés van, a molekula poláris.

CO2: A molekulában két kötés van, melyek polárisak, viszont épp egymással szemben helyezkednek el, így kioltják egymást.

H2O: A molekulában két poláris kötés van. Mivel nem pont szemben helyezkednek el, nem oltják ki egymást a polaritásaik, ezért a molekula poláris.

CCl4: A molekulában négy poláris kötés van, de mivel tetraéderes szerkezetű, a kötések egyenletesen helyezkednek el a molekula körül, polaritásaik kioltják egymást, a molekula apoláris lesz.

Remélem, sikerült érthetően elmagyaráznom.

2013. aug. 30. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
igen értettem, köszönöm
2013. aug. 30. 22:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!