Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kovalens kötést szét lehet...

Kovalens kötést szét lehet szakítani kézzel?

Figyelt kérdés
Fincsi kérdés, mi? A minap elgondolkoztam rajta, hogy ha szénatomokból építenénk egy hosszú láncot, hogy akár meg is lehessen fogni, mondjuk 10 centimétert. Tudom, egy egy atomnyi vastagságú fonalat kereshetnénk, ha leesne, de meg se tudnánk, fogni, de csak képzeljük el. El tudnám szakítani? Vagy csak nagyon nyúlós lenne, mint a gumiszalag?
2013. szept. 4. 15:26
 1/6 anonim ***** válasza:
70%

Hát a grafit ceruzabél is csupa C atomból van, s köztük kovalens kötések vannak. Azt meg simán el lehet törni kézzel. Viszont nincs kizárva, hogy épp két rétegsík közt szakad el, ott meg gyenge kötések tartják össze.

Más vélemények?

2013. szept. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:

Szakítószilárdság: erő/felület, mint a nyomás.

Keress egy kovalens kötéses anyagot, nézd meg a szakítószilárdságát és kiszámolhatod, milyen keresztmetszetet tudsz még kézzel eltépni.

2013. szept. 5. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:

Az egykristályos szilícium szakítószilárdsága 7000 MPa, azaz 7*10 a kilencediken N/m2.

Mondjuk kézzel szakításra ki tudsz fejteni 30 kg-nak megfelelő erőt, 300 N-t.

Az elszakítható keresztmetszet így 4,3*10 a mínusz 8-adikon négyzetméter, azaz 0,2X0,2 mm keresztmetszetű szál.

Kár, hogy ilyen szálat egykristályból még nem tudunk gyártani.

Egyébként a szén nanocső szilárdsága ennek majdnem kilencszerese!

Olyan vékony szálat tudnál csak eltépni, hogy már nem is látod. Nem is tudnád eltépni, mert lánckesztyűben is elvágná a kezed, lánckesztyűstől. Csak úgy potyognának az ujjaid.

2013. szept. 5. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Makoscsiga ***** válasza:
Hogy a francba ne lehetne? A kovalens kötés, bár molekuláris szinten erősnek tűnik, valójában lepkefing. A nehézséget az okozza, hogy nehezen tudunk megfogni egy molekulának két szomszédos atomját, hogy széttudjuk húzni. Amit viszont már meg tudunk fogni, az olyan sok kötést tartalmaz, hogy azt meg már elszakítani nem tudjuk.
2013. szept. 27. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dq ***** válasza:
Mi az, hogy puszta kézzel szakítani? Egy gyémánt-tű _eltörése_ annak számít? (Itt a tű hossza erőkarként funkcionál, azt hiszem, ez jó modell.)
2017. aug. 16. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
Szakítást én csak tiszta húzófeszültségre értelmeznék, a hajlítás ugyan szintén kombinált húzó-nyomó feszültség, de nagyságrendekkel magasabb feszültségértékek hozhatóak össze, mint sima húzással. Szerintem a hajlítást nem lehet ide számítani.
2017. aug. 16. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!