Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Racionális tört függvények...

Racionális tört függvények integrálásánál parciális törtekre bontás?

Figyelt kérdés
Értem, hogy hogy kell megcsinálni csak az értelmét nem igazán látom. Ha van egy 1/[(a+b)^8] alakú függvényem, akkor ha ezt szétszedem lehetséges, hogy lesz egy hatodfokú tag a nevezőben (többiről nem beszélve), vele ugyanezt meg kell csinálni? Újra és újra amíg mind el nem fogy avagy integrálható alakra nem kerül? Ha így megy, akkor nagyon hosszú megoldási tematikának tűnik ez számomra.
2013. szept. 11. 16:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat!

"1/[(a+b)^8]" - ez függvény? Kétváltozós?

2013. szept. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Legyen csak "a" a változó.
2013. szept. 11. 17:01
 3/12 anonim ***** válasza:
Esztet má nem kő bontani, helyettesíteni kő, ha egyátalán.
2013. szept. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Ettől függetlenül helyes a fenti eszme futtatásom?
2013. szept. 11. 17:24
 5/12 anonim ***** válasza:

Et sokkal egyszerűbb lenne szerintem változócserével integrálni. pl az int f(x)=1/[(1+x)^8]dx integrálban jelöljük t=1+x => dt=dx => int f(t)dt=int 1/[(t)^8] dt=int t^(-8)dt => ezt alap integrálási szabályokkal kiszámíthatod.

Az elemi törtekre való bontás módszerét más esetekben érdemes használni.

2013. szept. 11. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Így valóban hosszú és értelmetlen, mert ennél egyszerűbb integrálható alakra úgysem lehet már hozni, hiába bontod szét... az eredményben lenne 8 törted, melyeknek nevezőjük első-, másod- ... nyolcadfokú (hacsak nem lesz nulla valamelyiknek a számlálója).
2013. szept. 11. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Tudom-tudom, én csak arra vagyok kíváncsi, hogy jól gondolom-e a dolgot, mert ha igen, akkor teljes egészében megértettem magát a módszert. Köszönöm a válaszokat!
2013. szept. 11. 17:36
 8/12 anonim ***** válasza:
2013. szept. 11. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Egy másik példa a hasznosságra:

[link]

2013. szept. 11. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Jelenleg nincs erőm elolvasni annak a linknek a tartalmát, leírhatnátok, hogy mi a hibás dolog a leírásomban.


Köszönöm a válaszokat!

2013. szept. 11. 18:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!