Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Induktív ellenállás lehet...

Induktív ellenállás lehet komplex szám?

Figyelt kérdés
Egy tekercs induktív ellenállását mértem és eredményül légmaggal egy komplex számot kaptam, vasmaggal már valós szám jött ki. Ez reális dolog vagy elmértem valamit?
2013. szept. 18. 11:43
 1/5 A kérdező kommentje:
Illetve egy valószínűleg ostoba kérdés: Az induktív ellenállás mértékegysége is Ohm, ugye?
2013. szept. 18. 11:47
 2/5 A kérdező kommentje:

No meg, ha valaki ráér elmagyarázná nekem, hogy mi történik a tekercsben, amikor légmag helyet vasmaggal mérek? Vasmagnál nőtt az ellenállás, miért?


A mágneses tér indukál polarizációval egy ellentétes irányú teret, ami csökkenti az áramerősséget és ez fogható fel úgy, mint ha az ellenállás nőne? Akkor viszont az egész azért van, mert a vasmag mágneses permeabilitása nagyobb, mint a levegőé?

2013. szept. 18. 11:53
 3/5 anonim ***** válasza:

[link]

Reaktanciának hívják és igen, lehet, váltó áram esetén.

2013. szept. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2xSü ***** válasza:

Hát az ilyen irányú tanulmányaim elég régiek. Azért megpróbálok részben válaszolni a kérdésre. Remélem jól emlékszem dolgokra.


Ugye egyenáramnál pusztán csak az ellenállás (rezisztencia) értelmezhető. Váltakozó áramnál nem csak ellenállás van, hanem az áramerősség és a feszültség fázisát eltoló hatás is, ezt hívjuk reaktanciának. Attól függően, hogy milyen irányba tolódik el a kettő egymástól ez lehet induktív reaktancia (vagy induktív ellenállás), vagy kapacitív reaktancia (vagy kapacitív ellenállás).


Ezek mind ohmban mérendők, és mindig valós számot jelentenek.


A rezisztencia és a reaktancia együtt képezi az impedanciát. Az impedancia egy olyan komplex szám, aminek a valós részét a rezisztencia (ellenállás), a képzetes részét a reaktancia (induktív, kapacitív ellenállás) adja.


Z = R + i*X


Ebből fakadóan az induktív ellenállás, azaz az induktív reaktancia nem lehet komplex szám. Azt érdemes megnézni – és ilyen irányú ismereteim eléggé elvesztek már –, hogy egészen pontosan mit mértél, mit számoltál. Mert gyanítom, hogy te valójában impedanciát mértél, és akkor ennek a valós része az ellenállás, a képzetes részének nagysága a reaktancia.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


> No meg, ha valaki ráér elmagyarázná nekem, hogy mi történik a tekercsben, amikor légmag helyet vasmaggal mérek?


Huhh… Ez is nagyon messziről rémlik csak. Ugye a vasmag esetén ugye magában a vasmagban is indukálódik (örvény)áram, amely visszahat a mágneses mezőre, így ez ellenállásként fog jelentkezni a primer körben.

2013. szept. 18. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Egyenáramnál mértem ellenállást, illetve váltónál impedenciát és ebből számoltam ki az induktív ellenállást:

X_l=sqrt(Z^2-R^2)

2013. szept. 18. 12:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!