Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan változik a napkelte és...

Hogyan változik a napkelte és napnyugta időpontja évek alatt?

Figyelt kérdés
milyen szórás mutatkozik 1 nap adataira vonatkozóan?

2013. szept. 24. 23:36
 1/5 anonim ***** válasza:
Semmilyen. Egy év alatt változik. Majd ismétli önmagát. Pl pontosan keleten március 21. Én kel, aztán tolódik kicsit, de ez ismétli magát minden évben. Ez persze nem így lenne ha a naptárat stb nem igazgatnánk ki. De egy évről érdemes csak beszélni mint folyamat.
2013. szept. 25. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez nem teljesen így van, mivel a Föld precessziós mozgást is végez, kb 26 000 éves periódusidővel. Tehát 6500 év alatt például a tavaszi napéj-egyenlőségből nyári napforduló lesz. Magyarországon a leghosszabb nappal hossza 16 óra, tehát egy adott nap hosszúsága 6500 év alatt 4 órával változik, ami átlagosan kb 2.2 másodperces eltérés évente.


Persze ez csak lineáris közelítés, egyébként egy szinusz függvénnyel kéne pontosabban közelíteni, aminek a periódusa 26 000 év, az amplitúdója pedig 4 óra.

2013. szept. 25. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

#1-t magyaráznám:

"Pl pontosan keleten március 21-én kel, aztán tolódik kicsit, de ez ismétli magát minden évben. Ez persze nem így lenne ha a naptárat stb nem igazgatnánk ki."

Mivel 1 év 365,2422... nap ezért ua napkelte, napéj=, stb minden 4 évben kb 1 nappal eltolódna (ha 365 nap/év).

Ennek elkerüléséért szökőnapok(évek) vannak beiktatva.

2013. szept. 25. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Egy órát készítek ami a nap "mozgását megjeleníti" napkelte, dél (nap delelése) és napnyugta +-15 perces (ráhagyással).

2013. szept. 25. 11:08
 5/5 anonim válasza:
ez nagyon okos!! én is szeretnék ilyen órát!
2014. dec. 1. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!