Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit lehet tudni arról, hogy...

Mit lehet tudni arról, hogy kb. miért igaz a Fermat tétel?

Figyelt kérdés
Valami egyenlőtlenségek miatt, nem is lehet egyenlő? Vagy kis hatványokra váletlenül nincs megoldás, nagyobbakra meg nem is lehet? Vagy valami oszthatósági feltételek húzódnak meg a háttérben? Vagy valami egészen más? Tudom, hogy nagyon hosszú és bonyolult a bézonyítás, de intuitíve mi van a háttérben?

2013. szept. 29. 20:32
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát… Igen… Kellenek oszthatósági feltételek (legalábbis a felhasznált fogalmak definiálásához nem ártanak), meg 3-as és 4-es kitevőre már Euler belátta, hogy nincs megoldása az egyenletnek…


Úgy intuitíve a moduláris formák és elliptikus görbék kapcsolatán alapul a bizonyítás…


Kíváncsi vagyok, hogy ki fogja tudni neked ide leírni korrektül és érthetően.


Amúgy érdemes elolvasnod Simon Singh A nagy Fermat-sejtés című könyvét ( [link] ). Izgalmasan írja le a sejtés történetét, és arról is érthetően beszél, hogy úgy „intuitíve” milyen matematikát használ a bizonyítás, merre érdemes indulnod, ha minél hamarabb szeretnéd megérteni.

2013. szept. 29. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, hogy a Nagy Fermat tételt mostanra bizonyították, de bizonyítása egyáltalán nem elméleti. Úgy tudom, hogy aki bizonyította, nem is a Fermat tételt akarta bizonyítani. A bizonyítás több ezer oldal. Azt megérteni úgy sem fogod, így a legjobban teszed, ha elfogadod, hogy a tétel úgy van és kész.
2013. szept. 29. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Bocsánat, hogy kijavítalak, de épp az a baj, hogy teljes egészében elméleti, aki bizonyította az gyermekkorától fogva arról álmodott, hogy megcsinálja, és végül a bizonyítás csak pár száz oldalas (konkrétan 109, de nem tudom mennyire részletezi benne a felhasznált tételek bizonyítását, ezért becslem fölé):

[link]


Az „Introduction”-ben nagyjából leírja, hogy mit csinál, ha tudsz angolul. Meg itt van leegyszerűsítve a gondolatmenet, szintén angolul: [link]

2013. szept. 29. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
#3: Lehet, hogy túlzok a lapszámmal, de biztosan tudom, hogy ez csak mellék termékként jött ki. Ezt egy olyan tanártól tudom, aki Gauss matematikus családjához tartózik.
2013. szept. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Na, itt is van szó a bizonyításról nagy vonalakban:

[link]


Másrészt oké, hogy a Taniyama–Shimura-sejtés melléktermékeként jött ki, de attól még Wiles álmodhatott a bizonyításáról már gyermekkorától fogva:

AW: Here was a problem, that I, a 10 year old, could understand, and I knew from that moment that I would never let it go. I had to solve it.

[link]

2013. szept. 29. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!