Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az anyagmennyiseg? Kemia

Mi az anyagmennyiseg? Kemia

Figyelt kérdés
Valaki eltudna magyarazni h h tudok molaris es relativ tomeget szamolni?

2013. okt. 3. 14:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Van egy nagyon egyszerű kis képlet: n=m/M


Ebben n az anyagmennyiség, mértékegysége a mol. 1 mol anyagban éppen 6*10^23 darab részecske (atom vagy molekula) található. Tehát a mol tulajdonképpen az anyag részecskéinek a darabszámát jelenti. Azt mondja meg, hogy ha én kezemben tartok egy vasrögöt, amiről tudom hogy 0,5 molos, akkor én 3*10^23 db vasatomot tartok a kezemben.


A nagy M az anyag moláris tömege. Azt mutatja meg, hogy ha veszek 1 mol anyagot, azaz a kezembe veszek 6*10^23 db részecskét, akkor annak mekkora lesz a tömege. Ezt a periódusos rendszerből nézheted ki, a relatív atomtömegből számítható. Pl a NaOH (nátrium-hidroxid) moláris tömege a Na, az O és a H relatív atomtömegének az összege: 23+16+1= 40, mértékegysége pedig a g/mol. Tehát ha egy NaOH tömb éppen 40 gramm, akkor tudom róla, hogy pont 6*10^23 db NaOH molekulát tartalmaz.


A kis m a tömeget jelenti. Ez az a tömeg amit a mérleg mutat ha ráteszed az anyagot. Ha mondjuk azt a feladatot kapod, hogy mérj ki mérleg segítségével 0,25 mol NaOH-t, akkor a fenti képletben n=0,25, M-et kiszámolod a periódusos rendszerrel, kijön hogy 40, behelyettesítesz, és m-re kijön hogy 10 gramm NaOH kell, ami már mérlegen is kimérhető.


Remélem segített és érthető volt :)

2013. okt. 3. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen ! Teljesen ertheto volt ! :)
2013. okt. 4. 13:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!