Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van határa az Univerzumnak?

Van határa az Univerzumnak?

Figyelt kérdés
Ha van, mi van utána?
2008. júl. 4. 23:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

bármilyen meglepő - van!

a világegyetem - egyszerűen mondva: "véges- végtelen"

ez látszólag ellentmondás, de ha jobban belegondolunk, akkor megérthető:

véges azért, mert - bár állandóan tágul- de van határa, végtelen azért, mert nincs olyan, hogy " a világegyetemen túl" - a határon túl nincs semmi, nincs tér és nincs idő.

a világegyetem a tágulása közben hozza létre a teret és az időt.

nehéz ezt elfogadni a mindennapi tapasztalataink alapján, de a kozmológia már csak ilyen - nehezen lehet leírni a tapasztalatunk szavaival. ( a matematika az más, azon a nyelven elég pontosan leírhatók azok a jelenségek, amelyre szinte szavunk sincs...)

2008. júl. 5. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
85%

"a határon túl nincs semmi, nincs tér és nincs idő. "


és ha mondjuk 1 űrhajó elérné ezt a határt akkor mi történne vele?

2008. júl. 5. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
91%

mivel a világegyetem "határán" a tágulási sebesség már a fénysebesség közelében van, nem nagyon valószínű, hogy egy űrhajó el tudná érni a határt, meghaladni a tágulás sebességét meg végképp nem tudná.

de tegyük fel, hogy létezne olyan űrhajó, amely tudna fénysebességgel haladni és át tudná lépni a határt.

nem történne semmi különös, mert akkor az űrhajó lenne a világegyetemnek azon része, amely a leggyorsabban tágul, így egyszerűen "magával vinné" a teret és az időt.

mondtam már, hogy ezeket a jelenségeket szavakkal szinte lehetetlen leírni, erre a matematika nyelvét használják. nagy sebességeken - itt a nagy sebesség gyakorlatilag a fénysebességet jelenti - értelmét veszti a mindennapi tapasztalat, megváltoznak a játékszabályok.

2008. júl. 5. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat...
2008. júl. 5. 09:37
 5/16 anonim ***** válasza:
61%

Utolsó válaszolónak nincs igaza.

Nem a fénysebesség jelenti a világegyetem határát.

Képzelj el egy lufit,amelynek a felszínén a lények szabadon közlekednek, de CSAK ott. Van határa? Nincs. Végtelen? Igen.

Ugyanilyen a világegyetem is, csak térben.

A tömege éa a térfogata véges. A benne húzható leghosszabb egyenes végtelen. És a tér 3 dimenziója irányában SEMERRE NEM LEHET kilépni belőle.

2008. júl. 6. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
91%
természetesen igazad van, de itt a kérdés egy "tegyük fel" volt - én csak azt próbáltam érzékeltetni, hogy úgy "lépünk ki" a világegyetemből, hogy benn is maradunk, hiszen mi is a világegyetem része vagyunk.
2008. júl. 7. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
85%

amit itt elmondtatok, mind csak hipotézis. egyiket sem szabad 100%-osnak venni. az igazi válasz az, hogy NEM TUDJUK pontosan.


de támpontnak nagyon is jók az eddigi válaszok :)

2008. júl. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
87%

Einstein mondta:

"Két dolog végtelen a világon: a világegyetem és az emberi hülyeség."

És hozzátette:

"Az előbbi nem biztos."

2008. júl. 11. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
12%
Szerintem nincs hatara az univerzumnak!Mert nincs olyan hogy a univerzumon tul.szerintem ez az egy hely ahol vannak bolygok ,aszteroidak,meg mitomen.Inenn tovabb mar ninc semmi,csak a nagy sotetseg.Ezt egyedul csak az Isten tudja hogy van-e vagy nincs hiszen O a minden alkotoja.Az emberek csak talalgatnak "almodoznak".En sem tom de kepzelodni szabad.Nah en mek tovabb almodozni!:D
2008. júl. 15. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
100%
Legutolsó hozzászólónak: ahol a nagy sötétség van, akkor ott tér és idő is van, tehát az még a világegyetem.
2008. júl. 20. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!