Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges hogy a...

Hogyan lehetséges hogy a tiszta víz pH-ja (t>20C°-on) nem 7-es?

Figyelt kérdés

tudom hogy ez nagyon szőrszálhasogatás,meg a fiatal kémiát szeretőket se akarom elijeszteni,de 2 könyvemben is ezt találtam,hogy ahogy nő a hőmérséklet,úgy nő a víz autoprotolízise(mivel a disszociáció endoterm) és a tiszta víz is egyre savasabb lesz. Ezt nem értem,hogy milyen egyébb reakció,jelenség játszódik le,hiszen én úgy gondolnám hogy hiába nő a autoprotolízis,ugyanannyi OH- és H+ ion keletkezik.

Itt a két hivatkozás:

[link]

[link]

2.nál 24. oldal


2013. okt. 7. 19:51
 1/5 anonim ***** válasza:
62%

Az, hogy 100 fokon a tiszta víz pH ja 6,14 még nem jelenti azt hogy savasabb lenne, A H+ és OH- ionok továbbra is azonos koncentrációban vannak jelen, a pH ez esetben 6'14- nél semleges.

100 fokon a 7-es pH már lugos lenne.....

2013. okt. 7. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Amit az első válaszoló írt nettó hülyeséget azt nyugodtan felejtsd el. A víz autoprotolízise egyensúlyra vezető reakció, és ez az egyensúly tolódik el, a hőmérsékletnövelés hatására.
2013. okt. 8. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Itt az első. Amit a második írt, az nettó hülyeség, felejtsd el. Helyette olvasd el az alábbi cikket:

[link]

2013. okt. 8. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A pH az oldatbal levő hidrogég ionok molkoncentrációjának negativ logaritmusa, ezért, minél jobban disszociál a víz, annál kisebb lesz a pH.
2013. okt. 8. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 GeorgDeadYouu válasza:

A víz disszociációja endoterm folyamat. Ezért a legkisebb kényszer elve szerint (Le-Chatelier Braun elv) ha növelem a hőmérsékletet, akkor az az átalakulás (felső nyíl) irányába tolja el a reakciót.

A Ph-t a vízionszorzatból számoljuk ki, amit az oxónium ionok és hidroxid ionok egyensúlyi koncentrációinak összeszorzásával kapunk. Ez a víz esetében 1x10 a -14.-en 25 celsius fokon. - 10-es alapú logaritmussal szorozva kapjuk a megszokott 14-es Ph skálát.

Ha viszont növelem a hőmérsékletet az előbb említettek miatt nagyobb lesz a vízionszorzat, ezért nagyobb lesz a skála, így a semleges érték sem 7 lesz hanem az új skálának fele.

Ezért a melegebb víz magasabb Ph-ja nem jelenti hogy lúgosabb a víz, csupán azt hogy más határok között mozognak a Ph értékek.

2019. máj. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!