Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha megnyitom a vizet és a...

Ha megnyitom a vizet és a lehető legkisebb vízsugárra állítom miért vékonyodik a vízsugár lefelé haladva és ér földet már szinte cseppekké szétesve?

Figyelt kérdés
Sajnos az interneten nem találtam rá magyarázatot és fizika órára szükség lenne rá:)

2013. okt. 10. 16:20
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Laikus tipp: ahogy esnek a vízmolekulák, gyorsuló mozgást végeznek (az állandó gravitációs erőhatás miatt). Ez azt jelenti, hogy ha a tetején egyenletesen elkezdem folyatni a molekulákat, akkor az alján nagyobb lesz a távolság a molekulák között.


A víz viszont összetart, és gömb formájúvá próbál válni, kémiai okok (vagy molekulaszerkezeti vagy milyen okok) miatt (nemtudom mi a tudományos neve), ez egy új erőhatás. Tehát a víz úgy "oldja meg" ezt a két problémát, hogy csoportokra válik, szétszakadozik, és a csoportok vízcseppé alakulnak (ami egy torzult gömb, gondolom a levegő és a gravitáció miatt torzul csepp alakúvá)

2013. okt. 10. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
31%
Eccerű, a sebesség nő, a zátfolyó mennyiség állandó, tehát a keresztmeccet szűkül.
2013. okt. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
1. válaszoló-> a víz a közeg hatásától válik a legáramvonalasabb "test"-é méghozzá cseppé. A víz mivel nem túl nagy a sűrűsége kisebb az összetartás benne mint pl.: higanyban vagy akár egy szilárd testben. A gravitációs erő azaz mg hat rá ami ugye tömeg*nehézségi gyorsulás. De ez az erő ugyanúgy hat rá a csap szájánál mint a mosdókagyló felszínén. Mivel a víz folyatása állandó nem tudom magyarázni, hogy mitől szűkül össze majd esik cseppekké a víz hisz a fenti térfogata egyre kisseb és nem értem hová "tűnik" a vastagsága.
2013. okt. 10. 17:40
 4/10 anonim ***** válasza:
41%
Gyorsul az a víz, ahogy megyen lefele. De nekem mindegy.
2013. okt. 10. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
2. vagy 4. kérdező esetleg egy elméleti képletet tudnál írni nekem?:|
2013. okt. 10. 17:56
 6/10 anonim ***** válasza:

"1. válaszoló-> a víz a közeg hatásától válik a legáramvonalasabb "test"-é méghozzá cseppé. A víz mivel nem túl nagy a sűrűsége kisebb az összetartás benne mint pl.: higanyban vagy akár egy szilárd testben."


A csepp az nem a legáramvonalasabb test. A legáramvonalasabb az a tű, vagy a lap volna. A csepp az a gömbnek az áramvonalasabbá torzulása. Ha nem volna levegő, azt hiszem gömbként esne le, de a levegő eltorzítja. És igen, a közeg a levegő, amiről beszéltem. :)


Második válaszoló, te nem válaszolod meg a cseppek képződésének okát. A te elméleted alapján a víznek nagyon vékony sugárban kellene folynia, amíg végül már csak molekulák csepegnek egyenként. Csakhogy - közbe utánanéztem, a molekulá közti hidrogénkötés ezeket a molekulákat egymáshoz vonzza, ezért nem kóborolnak el egyedül.


Kérdező, hogy megértsd:

tegyük fel, hogy (most hagyjuk figyelmen kívül a hidrogénkötést meg a közegellenállást), két vízcsepp A és B elindul lefelé, "t" időpontban, illetve t+1 időpontban.


A gravitáció legyen 6 (akármi)


első(vagy nulladik) időpillanatban tehát A pozíciója 0, sebessége 0, B még nincs.


A második időpillanatban A sebessége 6 lett (a gravitáció miatt) pozíciója 6

B pedig s0 p0

Tehát A és B távolsága 6


Harmadik időpillanatban:


A: s12 p18 (6+12)

B: s6 p6


Aztán:


A: s18 p30

B: s12 p18


Aztán:


A: s24 p54

B: s18 p30


Tehát itt a távolságuk már 24, pedig az elején még csak 6 volt, és csak egy időpillanattal később indultak el.


A gravitációs erő az nem egy sebesség, hanem egy sebességváltozás. Nem m/s pl, hanem m/s/s.

2013. okt. 10. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
21%
Megattam a zirányt, mirű kéne gondókozni, de nem fogok helyetted. Lusták vattok, mint a bivaly! :-D
2013. okt. 10. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Képzeld el, hogy egy csőben folyik a víz, ami egyre szűkül. Ahhoz, hogy a szűkebb helyen is átfolyhasson ugyanaz a vízmennyiség, egyre gyorsabban kell folynia.

Itt fordítva van ok-okozat: azért folyik egyre vékonyabb sugárban, mert egyre gyorsabban folyik(gravitáció), keskenyebb sugár is elég a mennyiség átfolyásához.

Úgy is lehetne, hogy nem vékonyodik a sugár, hanem levegősödik, tehát egyre több levegőt tartalmazna a vízsugár.

Azért nem így van, mert a vízmolekulák is vonzzák egymást - ha kis mértékben is - tehát a vízsugár "összetart".

Amikor nagyon elvékonyodik a sugár, az előbbi vonzás már relatíve nagy mértékű lesz - gömb alakúra húzza össze, ill. a légellenállás miatt cseppalakú lesz.

2013. okt. 10. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mi is köszönjük, hogy megválaszolhattuk! xD
2013. okt. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Képletet szeretnél? t idő múlva a v0 sebesség v=v0+gt lesz, az r0 sugár pedig r=r0*gyök(v0/(v0+gt))

v0 nem lehet nagyon kicsi (ill. 0), mert akkor csak csöpög a csap.

Pl.: v0 = 0,5 m/s, 0,15 s múlva v = 2 m/s,

a seb. 4*es, a vízsugár átmérője/sugara pedig a fele lesz.

2013. okt. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!